Oto nowy numer 1 światowego darta. Właśnie awansował do finału MŚ

To było zaskakująco krótkie starcie. Rozstawiony z numerem 3. Anglik Luke Humphries awansował do finału Mistrzostw Świata PDC w darta pokonując w półfinale 6:0 rodaka - Scotta Williamsa. O trofeum powalczy z 16-letnim Luke'iem Littlerem.

Krzysztof Sędzicki
Luke Humphries Materiały prasowe / Simon O’Connor/PDC / Na zdjęciu: Luke Humphries
Aż trudno uwierzyć, że Cool Hand Luke z taką łatwością pokonał przeciwnika w 1/2 finału, biorąc pod uwagę fakt, że w III rundzie 28-latek był o krok od odpadnięcia z turnieju, gdy przegrywał 1:3 i 1-2 w piątym secie z Niemcem Ricardo Pietreczko, a później rozegrał siedmiosetowy thriller z Joe Cullenem, który rozstrzygał się w jedenastym legu. Jednak w ćwierćfinale, już bez większych dreszczowców, pokonał 5:1 Dave'a Chisnalla.

Scott Williams w poniedziałek sensacyjnie wyrzucił z turnieju jednego z głównych faworytów - Holendra Michaela van Gerwena, który dotąd nie przegrał w bieżących MŚ ani jednego seta. Przytrafił mu się jednak słabszy mecz i to Anglik znalazł się w najlepszej czwórce światowego czempionatu z ogromnymi marzeniami o sprawieniu kolejnej niespodzianki.

Jednak było o nią niezwykle trudno, bo Luke Humphries był bezlitosny. W pierwszym secie co prawda został przełamany przez rywala, ale chwilę później wykonał przełamanie powrotne i wygrał dwa kolejne swoje liczniki. A w drugim secie turniejowa "trójka" się rozhulała i zaliczyła finisz najpierw ze 121, a później ze 136 punktów, który podwyższył prowadzenie na 2:0.

W trzecim secie kto zaczynał lega, ten go wygrywał. Ale Humphries swoje wygrane mocno akcentował. W pierwszym złowił tzw. big fish, czyli wyzerował 170 punktów. To najwyższa możliwa wartość. A na koniec postanowił jeszcze popisać się kolejnym finiszem powyżej stu oczek. Tym razem ze 126.

To był cios mocny, ale jeszcze nie nokautujący. Williams w czwartym secie był bliski wygranej, ale zaliczył pudło na D10, a Humphries to wykorzystał zgarniając dla siebie także i tę partię. Podobnie zresztą jak piątą, którą zakończył checkoutem 121. A ostatni szósty set to już była formalność.

Luke Humphries zagra w meczu o Mistrzostwo Świata po raz pierwszy w karierze. Już wiadomo, że przy obecnych rozstrzygnięciach, 28-latek zostanie nowym liderem światowego rankingu PDC Order of Merit. W finale zmierzy się z 16-letnią rewelacją turnieju - Luke'iem Littlerem. Spotkanie to odbędzie się w środę, 3 stycznia o 21:00. Transmisja w Viaplay.

Mistrzostwa Świata PDC w darta, półfinał:

Scott Williams (Anglia) - Luke Humphries (Anglia, 3) 0:6 (2-3, 0-3, 2-3, 2-3, 0-3, 1-3)

Czy Luke Humphries zostanie Mistrzem Świata?