Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Gry komputerowe, a tradycja i święta

Święta Bożego Narodzenia skłaniają do refleksji nad związkiem gier komputerowych z ważnymi, celebrowanymi dniami na całym świecie w przeciągu roku.
 Redakcja
Redakcja
Fortnite Materiały prasowe / Fortnite / Fortnite

Rodzi się pytanie - czy gry komputerowe w jakikolwiek sposób pomagają kultywować tę tradycję? Pomimo poglądu, że gry to tylko i wyłącznie źródło rozrywki, która często ma negatywny wpływ na prawdziwe życie, szczególnie młodych ludzi, twórcy gier starają się wplatać w swoje uniwersum elementy, które mają związek ze specjalnymi wydarzeniami w realnym świecie.

Przykładów jest mnóstwo. Jednym z nich jest umieszczanie w grach tematycznych epizodów, nierzadko nawiązujących do przełomowych wydarzeń z przeszłości. Mowa tu o WARSAW, które traktuje o Powstaniu Warszawskim - wydarzeniu szczególnie ważnym dla Polaków. Warto przyjrzeć się również Enemy Front, które "zamraża" rozgrywkę w godzinę "W" na dokładnie 1 minutę, aby uczcić pamięć poległych powstańców.

Taki zabieg twórców gier pomaga młodszym w zrozumieniu historii, a być może nawet w zaciekawieniu tematyką tamtych czasów, a starszym pokoleniom w przypomnieniu sobie o tym co ważne. Jednak przeszłość to tylko jeden z elementów wplatanych w wirtualny świat gier. Aktualne święta takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Dzień św. Patryka również znajdują swoje odzwierciedlenie w wielu tytułach.

ZOBACZ WIDEO Anita Włodarczyk z nową siłą. "Nabrałam jeszcze większej motywacji do pracy!"

Najpopularniejsza gra Epic Games, jak co roku przygotowała kilka elementów z okazji świąt, które niewątpliwie wprowadzają nas w ten magiczny nastrój. Fortnite celebruje najpiękniejszy okres w roku, pozwalając graczom na odbieranie wirtualnych prezentów w przytulnej, drewnianej chacie przy płomieniach palącego się kominka i choinki. Nie zabrakło również charakterystycznej skarpety nad kominkiem, z której gracze mogą wylosować nieznane, przygotowane specjalnie na tę okazję wyzwania.

Te analogie do rzeczywistego świata pozwalają nam na odczuwanie świąt w najlepszy możliwy sposób - ten wirtualny i rzeczywisty. Zaciekawienie, emocje i ekscytacja z otwierania prezentów, towarzyszą nam w grze i w życiu. Świąteczny klimat aż wychodzi z ekranu monitora.

I można by rzec, że poza wyżej wspomnianym Bożym Narodzeniem, w grach nie ma co liczyć na świąteczne odnośniki - otóż nie. W dniu świętego Patryka gra przywdziewa jasnozielone kolory, a wesołe krasnoludki z garnkami złota przejmują wirtualny świat. W sklepie pojawiają się specjalne skórki, a wydarzenie tematyczne skutecznie urozmaicają grę. Z kolei w Wielkanoc spotkamy się z gromadką wesołych króliczków i masą wiosennych akcentów.

Święto niepodległości (USA), święto zmarłych (Halloween ale też i Día de Muertos) - przykładów jest mnóstwo a autorzy gry nie tylko przypominają, że poszczególne daty i święta są ważne, tworząc tym samym wyjątkowe wydarzenia w wirtualnym świecie ale pokazują też, że to wyjątkowe chwile, szczególne dni w roku, które należy celebrować.

Pomimo wszechobecnej nagonki na gry komputerowe i dywagacji na temat ich wpływu na realne życie, to właśnie wirtualny świat jest w stanie pomóc młodym ludziom pamiętać o ważnych datach, nauczyć w pewnym stopniu niektórych tradycji i ukazać fakt, że niektóre dni w roku są inne niż wszystkie. Magia świąt to nie tylko prezenty, to przede wszystkim atmosfera, którą tworzą otaczający nas ludzie i my.

Pamiętajmy o tym podczas nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, jednak nie zapominajcie też, że level sam się nie wbije!

Czy uważasz, że gry komputerowe mogą skutecznie kultywować pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych i świętach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (4):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×