KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dyscypliny esportowe. Przedstawiamy legendę, Counter-Strike: Global Offensive!

Tradycja sięgająca ubiegłego wieku, klasyczna rozgrywka i miliony fanów na całym świecie. Przedstawiamy jeden z najbardziej popularnych i znanych esportów – Counter-Strike: Global Offensive.
Sławomir Serafin
Sławomir Serafin
kadr z gry Counter-Strike Materiały prasowe / Na zdjęciu: kadr z gry Counter-Strike

Największą siłą Counter-Strike: Global Offensive są proste i zrozumiałe zasady. Dzięki temu gra ma niski próg wejścia, który pozwala uczestniczyć w zabawie każdemu chętnemu. Przejrzyste reguły sprawiają również, że nawet laik może kibicować i emocjonować się rozgrywkami. Prostota nie oznacza jednak braku głębi, której w grze można znaleźć pod dostatkiem.

Podstawy zabawy

Counter-Strike: Global Offensive pozwala bawić się w kilku różnych trybach rozgrywki. Najbardziej popularny i istotny z punktu widzenia esportowego kibica jest jednak tryb turniejowy. W takim meczu uczestniczą dwie pięcioosobowe drużyny, które wcielają się odpowiednio w zespół terrorystów oraz oddział antyterrorystów. Starcie podzielone jest na niespełna dwuminutowe rundy. Po rozegraniu 15 rund drużyny zamieniają się stronami – tak by oba zespoły w każdym meczu zagrały i jako atakujący, i jako broniący. Starcie wygrywa ta drużyna, która zdobędzie 16 punktów za wygrane rundy. W przypadku remisu 15-15 rozgrywana jest dogrywka. Zwykle w meczu turniejowym gra się do dwóch wygranych starć.


Mecz toczony jest na wybranych przez obie drużyny mapach. Różnią się one między sobą wyglądem i układem, ale na każdej znajdują się ustalone strefy startowe oraz dwie lokacje, w których atakujący zespół podkłada bombę. Jeden z graczy atakujących ma przy sobie ładunek wybuchowy, który może uzbroić. Bomba wybucha po pewnym czasie. Antyterroryści posiadają zestaw do jej rozbrojenia i mogą ją unieszkodliwić. Jeśli bomba wybuchnie – rundę wygrywają atakujący. Jeśli uda się ją rozbroić – obrońcy. Jeśli jedna z drużyn zostanie wyeliminowana przez drugą przed podłożeniem bomby, zwycięstwo i punkt przypada tej pierwszej.
Bardzo ważnym aspektem rozgrywki w Counter-Strike: Global Offensive jest ekonomia. To ona sprawia, że nie oglądamy ciągle takich samych starć na tej samej mapie. Poszczególni gracze zdobywają w każdej rundzie pieniądze za eliminowanie przeciwników, zwycięstwo lub przegraną oraz za podkładanie lub rozbrajanie bomb. Za te pieniądze przed kolejną rundą mogą kupić lepszą broń, pancerz i hełm oraz dodatkowe wyposażenie takie jak granaty. Jeśli gracz zostanie wyeliminowany w danej rundzie, traci cały sprzęt i w następnej musi go wykupić od nowa. Jeśli przetrwa, zachowuje posiadane przedmioty. Choć lepsze wyposażenie daje przewagę, mogą ją zniwelować umiejętności, taktyka oraz szczęście. System przyznawania nagród jest tak skonstruowany, że nawet po przegraniu kilku rund wystarczy jedno zwycięstwo lub kilka szczęśliwych eliminacji by uzyskać fundusze na najlepszy sprzęt.

Historia i najważniejsze rozgrywki

Counter-Strike narodził się w 1999 roku jako darmowa modyfikacja do popularnej wtedy strzelanki Half-Life. Przez wiele lat funkcjonował jako tzw. mod (modyfikacja już istniejącej gry), ale gdy jego popularność przyćmiła oryginał został wydany jako samodzielna produkcja komercyjna. Prawa do Counter-Strike przejęła firma Valve, twórcy Half-Life oraz operatorzy platformy Steam. To właśnie Valve do dziś zajmuje się rozwijaniem tej serii. Wydany w 2012 roku Counter-Strike: Global Offensive to jej czwarta już odsłona. W grudniu 2018 roku gra przeszła na model free-to-play, czyli znów można w nią grać za darmo, jak w oryginalnego moda, który zapoczątkował ten kultowy cykl.


Najważniejsze rozgrywki esportowe w Counter-Strike: Global Offensive to oficjalnie organizowane przez Valve mistrzostwa z tak zwanego cyklu „Majors”. Co roku rozgrywane są dwie mistrzowskie serie międzynarodowe na tym najwyższym poziomie. Pierwszą imprezą tego typu był turniej Dreamhack Winter 2013 rozegrany w Szwecji, którego tryumfatorem był również szwedzki zespół Fnatic.

Do tej pory odbyło się 15 tego typu turniejów, w których rywalizacja toczy się o pulę nagród w wysokości miliona dolarów. Cztery razy mistrzostwa gościły w Polsce – trzy razy w Katowicach, raz w Krakowie. W pierwszych z nich, Intel Extreme Masters 2014 rozegranym w katowickim Spodku, tytuł zdobyła polska drużyna Virtus.pro. To jedyny tytuł mistrzowski Polaków w lidze „Majors”. Aktualnymi Mistrzami Świata z Counter-Strike: Global Offensive są członkowie duńskiej drużyny Astralis, którzy wygrali trzy ostatnie turnieje. W 2020 roku nie organizowano imprez, a najbliższe mistrzostwa mają zostać rozegrane jesienią w Sztokholmie. Wezmą w nich udział 24 drużyny.


W Polsce najważniejsza liga Counter-Strike: Global Offensive to organizowane przez rodzimą federację Polska Liga Esportowa turnieje PGE Dywizji Mistrzowskiej z pulą nagród 100 tysięcy złotych! Aktualnym mistrzem jest zespół PACT. Bieżące rozgrywki można śledzić na antenie Polsat Games oraz na twitch.tv/polsatgames, a więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Polskiej Ligi Esportowej.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×