KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

PLE.GG Valorant Nations Circuit – przedstawiamy ligę, drużyny i zawodników

Warto poznać uczestników pierwszego, inauguracyjnego sezonu rozgrywek w regionalnej lidze Valorant zorganizowanej przez Polską Ligę Esportową. Wzięło w nim udział osiem zespołów, w tym cztery drużyny z Polski.
Sławomir Serafin
Sławomir Serafin
PLEGG Valorant Nations Circuit Polska Liga Esportowa / PLE.GG Valorant Nations Circuit

PLE.GG Valorant Nations Circuit to bardzo ciekawie zapowiadająca się liga, głównie dlatego, że sam Valorant to bardzo młoda dyscyplina esportowa. Tak naprawdę dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych dopiero od roku. W tym czasie objęła już uznaną pozycję i zdobyła wierną bazę fanów oraz kibiców. Stało się tak głównie dzięki dużemu doświadczeniu twórców samej gry (Riot Games), nabytemu przez lata obsługi ich wcześniejszej produkcji, czyli bardzo popularnego League of Legends.

Mimo świetnego startu Valorant nadal jest nowicjuszem w świecie esportu. Nowi są również zawodnicy i drużyny uczestniczące w rozgrywkach. Nie może być tu mowy o chlubnych tradycjach czy długiej historii, jak w przypadku wielu zespołów biorących udział w ligach Counter-Strike: Global Offensive na przykład. W Valorant nie ma jeszcze weteranów z wieloletnim doświadczeniem. Bardzo nieliczne są przypadki, gdy zawodnicy lub drużyny odnoszące sukcesy w innych grach „przesiedli się” na nowy tytuł od Riot Games. Duże i znane organizacje esportowe oczywiście utworzyły swoje valorantowe dywizje, ale również ze świeżej krwi.

Właśnie z tego powodu trudno jest szerzej pisać o drużynach uczestniczących w rozgrywkach PLE.GG Valorant Nations Circuit. Po prostu wiele z nich nie ma jeszcze swojej długiej historii i listy dokonań, które można wymienić. Ale nie da się zaprzeczyć, że dokonania będą a historia właśnie się pisze.

Poniżej przybliżamy sylwetki drużyn, które brały udział w rozgrywkach pierwszego sezonu Polskiej Ligi Esportowej.

HEETSkład:
Kevin "barcode" Bana
Renátó "bzt" Bárányos
Gábor "crazyd33R" Nemet
Bence "DeadFox" Böröcz
Holecz "arbie" Kornél
Erdősi "specimen" Dávid

HEET, aktualni mistrzowie PLE.GG Valorant Nations Circuit to drużyna z Węgier. Sformowana została na początku roku na bazie zespołu Need more DM. Od początku ten skład był typowany na jednego z faworytów rozgrywek. Jego trenerem jest Viktor "victorsoN" Kovács. Stabilny, poszerzony skład opiera się głównie na barkach weterana zawodowego esportu, czyli Bence’a "DeadFoxa" Böröcza. To były zawodnik Counter-Strike: Global Offensive z drużyny HellRaisers, z którą brał udział w prestiżowych turniejach i zdobywał w nich najwyższe laury. W 2019 roku wycofał się ze sceny CS:GO by w rok później zacząć grać w Valoranta i służyć młodszym kolegom swoim doświadczeniem. Jak widać, skutecznie.

MAD DOG'S PACTSkład:
Piotr ”YouBreak" Chodoła
Kacper "Katu" Twórz
Wojciech "Stix" Chamielec
Kacper "saiko" Kucharski
Robert "vilczek" Ptok

Drużyna MAD DOG’s PACT została zbudowana na bazie wcześniejszego składu Pit Stop, który został przyjęty do tej znanej w polskim esporcie organizacji i od początku rozgrywek w PLE.GG Valorant Nations Circuit występował już w nowych barwach. To jeden z faworytów ligowych, z doświadczonym zespołem prowadzonym do boju przez Roberta „vilczka” Ptoka. Mocnym punktem tego zespołu jest z pewnością doświadczony Piotr „YouBreak” Chołoda, który przed Valorantem rozwijał swoją karierę jako zawodowy gracz Counter-Strike: Global Offensive.

SampiSkład:
René "Rias" Pitrun
Petr "Pjotr" Janiš
Štěpán "Ambi" Beránek
Daniel "MACHYY1" Machalíček
Radim "Nemam Vlasy" Haša

Sampi to pierwsza w naszym zestawieniu drużyna z Czech. Prowadzi ją dwóch trenerów - Jakub "Berry" Beránek i pochodzący z Włoch Marco "Coffee" Bettiol. To mocny zespół opierający się na dobrym zgraniu trzech kluczowych zawodników - René "Riasa" Pitruna, Petra "Pjotra" Janiša i Radima "Nemam Vlasy’ego" Haša.

Illuminar GamingSkład:
Sebastian "Snikk" Kaminski
Karol "Nitro" Przedpełski
Grzegorz "Grubinho" Ryczko
Kamil "Frontside" Moroń
Kacper "Ajmerito" Barszcz

Polski team Illuminar Gaming to kolejna drużyna, która została przejęta przez uznaną organizację tuż przed rozpoczęciem rozgrywek w PLE.GG Valorant Nations Circuit. Zespół ten powstał na bazie składu Chakalaka, który wiosną tego roku był najwyżej notowanym w rankingach polskim zawodowym zespołem Valorant. Z tego też powodu był typowany do zajęcia wysokiej pozycji w lidze PLE.GG. Kapitanem drużyny jest Karol "Nitro" Przedpełski. Wyróżniającym się zawodnikiem jest grający na wysokim poziomie Sebastian "Snikk" Kamiński.

eSubaSkład:
Václav "Cantzer" Stezka
Michael "Elysium" Prošek
Martin "Hitch" Srp
Patrik "PataGod" Bojkovský
Drahomír "bobys" Pohořalý

Czeska organizacja esportowa eSuba może się poszczycić piękną tradycją i historią sięgającą aż do 2004 roku. Swoją dywizję Valoranta ma od ponad pół roku, więc był to jeden z zespołów, który nie był formowany dopiero przed startem PLE.GG Valorant Nations Circuit. Trenerem czeskiej drużyn jest Jaroslav "Jarda" Mihál, a kapitanem Martin "Hitch" Srp. Przed sezonem także ten zespół był uznawany za bardzo mocny i zdolny sięgnąć po mistrzostwo. Zawodnikiem, na którego trzeba zwrócić uwagę jest świetnie grający Patrik "PataGod" Bojkovský.

XPG INVICTA

Skład:
Adam "Lift" SZCZERBIŃSKI
Patryk "plasteR" Bartoszek
Michał "DXtR" Wiencek
Robert "Wolly" URBANIAK
Adam "Magni" SZNAJDER

Polski zespół XPG Invicta startował w rozgrywkach PLE.GG Valorant Nations Circuit ze składem opartym na drużynie Klątwa, który jednak później, w połowie sezonu, został nagle wymieniony z powodu ligowych roszad na aktualny zespół, również składający się z zawodników z Polski.

Nexus Gaming


Skład:
Camarasan"syyse" David Andrei
Vârtic "MCD" Tudor
Jurca "Jurca" Andreas
Paraschiv "Knoxnetic" Cristian
Preda "teoPXD" Teodor
Bulugu "javeliN" Toni-Alexandru

Nexus Gaming to drużyna z Rumunii, której trenerem jest Gourang "Blu" Sharma. Ona również kompletowała się dosłownie na pięć minut przed startem rozgrywek w pierwszym sezonie PLE.GG Valorant Nations Circuit. W odróżnieniu od innych organizacji, które przejęły i podpisały kontrakty z istniejącymi już wcześniej zespołami, rumuński team formował się praktycznie od zera.

Creative AVEZ


Skład:
PIotrek "Pitek" Kuczynski
Tomasz "shafiX" Konarzewski
Mateusz "doubbbt" Kapel
Michał "michi" Mjakowski
Jan "jas" Nieliwodzki
Arkadiusz "xiTsha" Nowak

Creative AVEZ to ostatnia polska drużyna w lidze. Została skompletowana konkretnie pod kątem gry w PLE.GG Valorant Nations Circuit. Tryouty zawodników trwały jeszcze na kilka dni przed startem pierwszej kolejki, a finalny skład został potwierdzony 24 godziny przed początkiem rozgrywek. Kapitanem zespołu jest Tomasz "shafiX" Konarzewski. Z wyróżniających się zawodników uwagę na siebie zwraca Mateusz "doubbbt" Kapel.

Szczegółowy harmonogram oraz podsumowanie rozgrywek można znaleźć na oficjalnej stronie Polskiej Ligi Esportowej: ple.gg.

Konsultacjami oraz pomocą w zbieraniu materiałów do artykułu służył Patryk „killtronic” Bączek z Polskiej Ligi Esportowej.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×