Dramat Czechów, awans Turcji! (relacja)

Nasi południowi sąsiedzi po niezwykle dramatycznym meczu z reprezentacją Turcji przegrali 2:3 i tym samym odpadli z dalszej rywalizacji. W końcówce meczu przy wyrównującym golu dla Turcji, fatalny błąd popełnił Petr Cech.

Michał Szydlik

Zaczęło się dobrze. Czesi kontrolowali sytuację na boisku i spokojnie objęli prowadzenie. W 34. minucie ze skrzydła idealnie na głowę Kollera dośrodkował Grygera i czeski wieżowiec umieścił piłkę strzałem pod poprzeczkę. Pierwsza połowa zakończyła się zatem zgodnie z planem reprezentacji Czech.

W drugiej części meczu Turcy zagrali odważniej, ale na to Czesi znów zdobyli gola. Z prawej strony piłkę idealnie dośrodkował Sionko, a całą akcję znakomicie zamknął Plasil i po 62. minutach na telebimie widniał wynik już 2:0.

Minuty mijały i Czesi byli coraz bliżej upragnionego awansu. Do końca meczu pozostawał okrągły kwadrans i właśnie wtedy przebudzili się Turcy. Hamit Altintop przytomnie podał w kierunku Turana. Piłka minęła wszystkich czeskich piłkarzy i zawodnik z Turcji znalazł się sam na sam z Cechem, co skrzętnie wykorzystał.

Czesi najwyraźniej po tej stracie się zdekoncentrowali, bowiem już nieco ponad 10 minut później był już remis. Altintop dośrodkował w pole karne, Cech wyszedł do piłki, ale ta wyleciała mu z rąk, co perfekcyjnie wykorzystał Kahveci. Czesi byli w szoku, ale prawdziwy grom z jasnego nieba spadł na nich w ostatniej minucie meczu. Defensywa naszych sąsiadów zaspała i znów w doskonałej sytuacji sam na sam znalazł się Kahveci, który technicznym strzałem pokonał Cecha i tureccy kibice oszaleli z radości.

Sędzia jednak doliczył jeszcze 4 minuty i wszystko mogło się wydarzyć. Po jednej z ostatnich akcji nerwowo nie wytrzymał bramkarz Demirel, który bezmyślnie popchnął Kollera i sędzia pokazał mu czerwoną kartkę. Mimo to wynik nie uległ już zmianie.

Turcja - Czechy 3:2 (0:1)
0:1 - Jan Koller 34'
0:2 - Jaroslav Plasil 62'
1:2 - Arda Turan 75'
2:2 - Nihat Kahveci 86'
3:2 - Nihat Kahveci 90'

Czechy: Petr Cech - Zdenek Grygera, Tomas Ujfalusi, David Rozehnal, Marek Jankulowski - Marek Matejovsky (39' David Jarolim), Jan Polak, Tomas Galasek, Jaroslav Plasil (81' Michal Kadlec), Libor Sionko (84' Stanislav Vlcek) - Jan Koller.

Turcja: Volkan Demirel - Hamit Altintop, Hakan Balta, Emre Gungor (63' Emre Asik), Servet Cetin - Mehmet Topal (57' Kazim Kazim), Mehmet Aurelio, Arda Turan, Semih Senturk (46' Sarbi Sarioglu) - Nihat Kahveci, Tuncay Sanli.

Żółte kartki: Mehmet Topal, Servet Cetin, Arda Turan, Emre Asik (Turcja) oraz Tomas Galasek, Tomas Ujfalusi, Milan Baros (Czechy).