Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to 51 meczów z udziałem 24 zespołów, ale przede wszystkim setki godzin transmisji. Euro 2020 w całości pokaże Telewizja Polska. Przez miesiąc anteny publicznego nadawcy zdominuje futbol. O przygotowaniach do tego wyjątkowego przedsięwzięcia opowiedział nam dyrektor TVP Sport, Marek Szkolnikowski.
Dotąd imprezy rangi mistrzostw Europy czy mistrzostw świata odbywały się w jednym kraju, co znacznie ułatwiało przedstawicielom mediów kwestie logistyczne związane choćby z podróżami czy hotelami. Teraz sytuacja jest zupełnie inna, bo europejski czempionat odbędzie się w 11 miastach na całym Starym Kontynencie. To największa operacja w historii sportu w Telewizji Polskiej.
- Myślę, że nie tylko, jeśli chodzi o sport w TVP, ale i największa jeśli chodzi o sport w telewizji w Polsce, bo dotąd nie było tak wielkiego wyzwania logistyczno-produkcyjnego. To impreza, która przejdzie do historii. Już mundial w 2018 roku zmienił stereotypowe myślenie o Telewizji Polskiej i był takim "egzaminem dojrzałości". Euro 2020 będzie zatem "obroną pracy magisterskiej" - mówi Szkolnikowski.
ZOBACZ WIDEO: Lukas Podolski ocenił reprezentację Polski przed Euro 2020
Euro w 4K
Z 51 spotkań całego turnieju tylko szesnaście będzie komentowanych ze studia w Warszawie. Ze względów logistyczno-produkcyjnych i ograniczeń związanych z koronawirusem ekip TVP zabraknie jedynie w Baku i Bukareszcie.
W roku 2008 z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie Telewizja Polska uruchomiła kanał TVP HD. W czerwcu 2012 roku, gdy Polska wspólnie z Ukrainą organizowała mistrzostwa Europy, ruszyły kanały TVP 1 i TVP 2 w HD. Teraz, z okazji startu Euro 2020, premierę ma kanał TVP 4K, czyli antena, która nadaje obraz w rozdzielczości cztery razy większej niż tzw. High Definition.
- To ewenement na skalę światową - zaznacza dyrektor TVP Sport. - Z tego, co się orientuję - a trochę się na tym znam - nigdzie na świecie nie ma ogólnodostępnego kanału w 4K oferującego sportowe treści. Bardzo się cieszę, że wychodzimy z ery SD, w której byliśmy jeszcze kilka lat temu i wykonujemy duży skok jakościowy. To działanie wyprzedzające trochę rynek. Dotąd było tak, że musieliśmy nieco gonić konkurencję, a teraz jesteśmy już kilka kroków do przodu. O to w tej całej zabawie chodzi. "Rozwój" to słowo-klucz - uważa.
TVP jak FC Barcelona
Na stanowiskach komentatorskich zasiądą: Jacek Laskowski, Dariusz Szpakowski, Mateusz Borek, Sławomir Kwiatkowski, Maciej Iwański, Michał Zawacki oraz Rafał Wolski. Wraz z nimi duety stworzą Robert Podoliński, Marcin Żewłakow, Andrzej Juskowiak, Andrzej Strejlau, Jacek Zieliński, Kamil Kosowski czy Wojciech Kowalewski.
- Steve Jobs mówił, że „słaby menadżer bierze ludzi głupszych od siebie i im rozkazuje, a dobry dobiera dobre, silne charaktery i ich słucha”. Ja jestem wyznawcą tej drugiej teorii. Im mocniejszy zespół, tym łatwiej się nim zarządza. Nie ma tu żadnego konfliktu. Zawsze używam analogii sportowych: każdy dobry trener ma do dyspozycji wielu gwiazdorów. Chodzi o to, by stworzyć z nich drużynę. Stosuję zasadę barcelońską: „mes que un club”. Czasem jest się tą gwiazdą numer jeden, a innym razem trzeba zejść na dalszy plan - tłumaczy Szkolnikowski.
- Nie robimy tego dla siebie, a dla widzów, bo telewizja jest dla ludzi. Naszym zadaniem jest to, żeby wszyscy Polacy byli zadowoleni z transmisji i abyśmy pokazali, że choć na co dzień gramy w różnych drużynach - jedni są biali, drudzy czerwoni, to gdy gra reprezentacja Polski, jesteśmy biało-czerwoni - dodaje.
Każdy mecz grupowy z udziałem polskiej kadry skomentuje inny duet. Spotkanie ze Słowacją przydzielono Borkowi i Węgrzynowi, starcie z Hiszpanią Laskowskiemu oraz Podolińskiemu, a ze Szwecją - Szpakowskiemu i Juskowiakowi.
- Sport niesie za sobą uniwersalistyczne wartości, które łączą, a nie dzielą. Cieszę się, że mogę w tym procesie brać udział, bo to jest fenomenalna sprawa. Nie ma co godzić Borka, Laskowskiego czy Szpakowskiego. Wszyscy mają świadomość, że pracują w najlepszej redakcji i mogą komentować reprezentację Polski. Praca z nimi to wielka frajda - podkreśla nasz rozmówca.
Na następnej stronie dowiesz się o kulisach zatrudnienia Kazimierza Węgrzyna i jego reakcji na wiadomość o możliwości komentowania meczów reprezentacji Polski.
Czytaj też: Robert Lewandowski w Bhutanie, Gwinei czy Zimbabwe. Transmisje w ponad 220 krajach na całym świecie
[nextpage]
"Kazimierz Węgrzyn prawie popłakał się ze wzruszenia"
Rafał Wolski i Kazimierz Węgrzyn to najnowsze transfery Telewizji Polskiej. Obaj przez kilkanaście ostatnich lat pracowali w Canal+. Pierwszy z nich powraca na Woronicza po blisko szesnastu latach. Drugi z nich zadebiutował już w TVP przy okazji towarzyskiego spotkania Polaków z Rosją.
- Telewizja Polska jest magiczna. Kazimierz Węgrzyn, który był ikoną w Canal+, gdy dowiedział się, że będzie mógł komentować mecze na Euro, a zwłaszcza spotkanie reprezentacji Polski, to przez pierwsze pół minuty nie był w stanie nic powiedzieć, a potem prawie się popłakał ze wzruszenia. Powiedział, że to jego ogromne marzenie. To pokazuje, gdzie jesteśmy - mówi Szkolnikowski.
- Rafał Wolski, który był jednym z najlepszych w Canal+, przychodzi do Telewizji Polskiej i staje w drugim szeregu bez cienia wątpliwości. To pokazuje też przykład Mateusza Borka, niekwestionowanej gwiazdy Polsatu, który przyszedł do TVP i odkrywa nowy świat. Widzi, że tu działa się profesjonalnie, choć czasem jest numerem jeden, dwa lub trzy. Ale nie chcę stosować numerologii, bo w każdym dobrym zespole są zawodnicy, którzy biorą grę na siebie i nie musi to być ten sam zawodnik. Nie byłoby rekordu Roberta Lewandowskiego, gdyby nie Thomas Mueller czy Serge Gnabry. Budujemy zespół, w którym podstawą jest zaufanie i lojalność, a przede wszystkim zadowolenie odbiorców - uważa.
Póki co Wolski i Węgrzyn to transfery na czas mistrzostw Europy, ale nie jest wykluczone, że zostaną na dłużej. Zwłaszcza, ze TVP nadal posiada prawa na przykład do transmisji jednego meczu PKO Ekstraklasy w kolejce.
- Jesteśmy umówieni na ten turniej, ale życie nie znosi próżni. Na rynku są też nowi gracze. Zobaczymy. Bardzo wiele obiecywałem sobie po debiucie Kazimierza Węgrzyna. Jego energia, nabuzowanie, słynne wiaderko witamin było słychać w głosie. To sprawdza się w Telewizji Polskiej. Ludyczność jest potrzebna. Mamy mecze ekstraklasy, więc nie wykluczam, że Kazimierz Węgrzyn pomoże nam na tym odcinku - zaznacza dyrektor TVP Sport.
Niczym Alicja w Krainie Czarów
W perspektywie - tej piłkarskiej - Telewizja Polska ma jeszcze przyszłoroczne mistrzostwa świata w Katarze, a także Euro 2024 i 2028, do których nabyła już prawa do transmisji.
- Budowanie redakcji to nie jest proces, który się kończy. To ciągła praca. Ekipa w Rosji wyglądała inaczej, teraz jesteśmy jeszcze lepsi, a chciałbym, byśmy na mundialu w Katarze byli najlepsi. Nic nie jest dane na zawsze. Jak w najlepszym klubie trener zawsze podejmuje trudne decyzje. To proces ciągły. Jeśli jest się cały czas w tym samym składzie, to w pewnym momencie formuła się wyczerpuje - uważa Marek Szkolnikowski.
O ile miejsce na antenie jest ograniczone, o tyle TVP wychodzi z mistrzostwami Europy poza telewizory. Biorąc pod uwagę fakt, że wielu z nas turniej śledzić będzie także za pomocą laptopa, smartfona czy tableta, nadawca musi działać także na tych frontach.
- Kluczem do sukcesu w sporcie i biznesie jest antycypowanie zmian, a także weryfikacja i pójście do przodu. Jak w Alicji w Krainie Czarów: „żeby stać w miejscu, trzeba biec tak szybko, jak się potrafi, a żeby iść do przodu, trzeba biec dwa razy szybciej”. My chcemy biec dwa razy szybciej, bo konsumpcja mediów drastycznie się zmienia. Coraz mniej ludzi ogląda telewizję. Chcemy trafić do pokolenia „xD” - podkreśla nasz rozmówca.
Na kolejnej stronie znajdziesz rozpiskę komentatorów TVP na mecze fazy grupowej Euro 2020.
Weź udział w wyjątkowej zabawie podczas Euro 2020!
[nextpage]
Sport jako forma nowoczesnego patriotyzmu
Na czas Euro 2020 TVP Sport stanie się anteną niemal w stu procentach piłkarską. Ale turniejowa gorączka widoczna będzie również na antenach ogólnotematycznych, jak TVP1 i TVP2, gdzie transmitowane będą wszystkie spotkania.
- Tak samo będzie przy Igrzyskach Olimpijskich. To są wydarzenia globalne, wykraczające daleko poza sport. To coś, co oddziaływuje na wyobraźnię wszystkich widzów. Stąd ten model, w którym od rana do wieczora o Euro mówimy w TVP Sport, a na mecze będą dołączać do nas widzowie TVP1 i TVP2 - wyjaśnia Szkolnikowski.
- Takich turniejów nie oglądają tylko konfesyjni kibice sportowi. Oglądają je wszyscy. Gdy gra reprezentacja Polski, mamy kilkunastomilionową widownię. Wszyscy jednoczą się pod biało-czerwoną flagą i cieszę się, że Telewizja Polska może budować takie pozytywne emocje, które są formą nowoczesnego patriotyzmu. Sport to chyba jedyny nośnik, który jest w stanie połączyć Polaków. Cieszę się, możemy dołożyć do tego swoją cegiełkę - kończy.
Plan komentatorów meczów fazy grupowej Euro 2020 w TVP:
11.06.2021 21:00 Turcja – Włochy. Komentatorzy: Jacek Laskowski, Robert Podoliński
12.06.2021 15:00 Walia – Szwajcaria. Komentatorzy: Rafał Wolski, Kamil Kosowski
12.06.2021 18:00 Dania – Finlandia. Komentatorzy: Mateusz Borek, Kazimierz Węgrzyn
12.06.2021 21:00 Belgia – Rosja. Komentatorzy: Dariusz Szpakowski, Andrzej Juskowiak
13.06.2021 15:00 Anglia – Chorwacja. Komentatorzy: Sławomir Kwiatkowski, Jacek Zieliński
13.06.2021 18:00 Austria – Macedonia Płn.. Komentatorzy: Michał Zawacki, Andrzej Strejlau
13.06.2021 21:00 Holandia – Ukraina. Komentatorzy: Maciej Iwański, Marcin Żewłakow
14.06.2021 15:00 Szkocja – Czechy. Komentatorzy: Rafał Wolski, Kamil Kosowski
14.06.2021 18:00 Polska – Słowacja. Komentatorzy: Mateusz Borek, Kazimierz Węgrzyn
14.06.2021 21:00 Hiszpania – Szwecja. Komentatorzy: Jacek Laskowski, Robert Podoliński
15.06.2021 18:00 Węgry – Portugalia. Komentatorzy: Maciej Iwański, Marcin Żewłakow
15.06.2021 21:00 Francja – Niemcy. Komentatorzy: Dariusz Szpakowski, Andrzej Juskowiak
16.06.2021 15:00 Finlandia – Rosja. Komentatorzy: Rafał Wolski, Wojciech Kowalewski
16.06.2021 18:00 Turcja – Walia. Komentatorzy: Sławomir Kwiatkowski, Jacek Zieliński
16.06.2021 21:00 Włochy – Szwajcaria. Komentatorzy: Mateusz Borek, Kazimierz Węgrzyn
17.06.2021 15:00 Ukraina – Macedonia Płn.. Komentatorzy: Michał Zawacki, Andrzej Strejlau
17.06.2021 18:00 Dania – Belgia. Komentatorzy: Jacek Laskowski, Robert Podoliński
17.06.2021 21:00 Holandia – Austria. Komentatorzy: Maciej Iwański, Marcin Żewłakow
18.06.2021 15:00 Szwecja – Słowacja. Komentatorzy: Dariusz Szpakowski, Andrzej Juskowiak
18.06.2021 18:00 Chorwacja – Czechy. Komentatorzy: Sławomir Kwiatkowski, Jacek Zieliński
18.06.2021 21:00 Anglia – Szkocja. Komentatorzy: Mateusz Borek, Kazimierz Węgrzyn
19.06.2021 15:00 Węgry – Francja. Komentatorzy: Michał Zawacki, Andrzej Strejlau
19.06.2021 18:00 Portugalia – Niemcy. Komentatorzy: Maciej Iwański, Marcin Żewłakow
19.06.2021 21:00 Hiszpania – Polska. Komentatorzy: Jacek Laskowski, Robert Podoliński
20.06.2021 18:00 Włochy – Walia. Komentatorzy: Sławomir Kwiatkowski, Jacek Zieliński
20.06.2021 18:00 Szwajcaria – Turcja. Komentatorzy: Rafał Wolski, Kamil Kosowski
21.06.2021 18:00 Macedonia Płn. – Holandia. Komentatorzy: Jacek Laskowski, Robert Podoliński
21.06.2021 18:00 Ukraina – Austria. Komentatorzy: Michał Zawacki, Andrzej Strejlau
21.06.2021 21:00 Finlandia – Belgia. Komentatorzy: Dariusz Szpakowski, Andrzej Juskowiak
21.06.2021 21:00 Rosja – Dania. Komentatorzy: Mateusz Borek, Kazimierz Węgrzyn
22.06.2021 21:00 Czechy – Anglia. Komentatorzy: Sławomir Kwiatkowski, Jacek Zieliński
22.06.2021 21:00 Chorwacja – Szkocja. Komentatorzy: Rafał Wolski, Kamil Kosowski
23.06.2021 18:00 Słowacja – Hiszpania. Komentatorzy: Michał Zawacki, Andrzej Strejlau
23.06.2021 18:00 Szwecja – Polska. Komentatorzy: Dariusz Szpakowski, Andrzej Juskowiak
23.06.2021 21:00 Niemcy – Węgry. Komentatorzy: Maciej Iwański, Marcin Żewłakow
23.06.2021 21:00 Portugalia – Francja. Komentatorzy: Jacek Laskowski, Robert Podoliński