KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Oglądałeś hit Euro 2020? Nawet nie wiedziałeś, na co patrzysz!

Popis obrońców tytułu na żywo z trybun Puskas Areny obejrzało 61 tysięcy kibiców, a w Polsce miliony telewidzów. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w czasie transmisji patrzył na... krzesełka polskiej firmy.
Marcin Borciuch
Marcin Borciuch
Reprezentacja Portugalii świętuje zdobycie bramki w meczu Euro 2020 z Węgrami Getty Images / Bernadett Szabo - Pool / Reprezentacja Portugalii świętuje zdobycie bramki w meczu Euro 2020 z Węgrami

Będąca dumą Viktora Orbana Puskas Arena to jedna z 11 aren Euro 2020. Na niej swoje spotkania w ramach turnieju grają Węgry, Francja i Portugalia, które rywalizują w grupie F - zdecydowanie najmocniejszej i tym samym najchętniej oglądaną w całym turnieju. Nowoczesny obiekt w stolicy Węgier jako jedyny jest w stanie wpuścić na turniej 100 proc. publiczności. Prawie komplet widzów śledził wtorkowe starcie Węgry - Portugalia (0:3), podczas którego show dał sam Cristiano Ronaldo.

Koncept nowego stadionu narodził się jeszcze pod koniec XX w. Dopiero po wielu latach starań, zmian projektów i budowie trwającej naprawdę sporo czasu Węgrzy dostali stadion na miarę swoich ambicji i marzeń, a wielkością dorównuje legendzie Ferenca Puskasa, patrona obiektu. Całkowity koszt budowy wyniósł aż 190 mld forintów, czyli ponad 2,4 mld zł. Arena jest droższa nawet od naszego Stadionu Narodowego.

W tę cenę są wliczone oczywiście krzesełka, które - o czym mało kto wie - wyprodukowała i dostarczyła polska firma Nowy Styl z Krosna. Jak wyposażyć w blisko 70 tys. siedzisk i nie tylko jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich w Europie?

ZOBACZ WIDEO: Sportowcy ukrywają swoje problemy? "Sport jest dla nich formą zarobku. Nie chcą tego tracić"

"Przede wszystkim wyróżniła nas kompleksowość: zapewniliśmy nie tylko krzesełka sektorowe, lecz również fotele VIP, wyposażyliśmy loże prasowe, sektory miejsc dla osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Wyprodukowaliśmy również barierki wewnętrzne, wszystkie platformy oraz podesty prasowe. Ponadto, cała nasza produkcja mieści się w Europie, przede wszystkim w Polsce, co znacząco ułatwiało logistykę i zarządzanie tym projektem" - czytamy w specjalnym oświadczeniu firmy dla WP SportoweFakty. Zdjęcia projektu dostępne są TUTAJ.

Względem pierwotnego planu, wydatki na budowę Puskas Areny wzrosły kilkukrotnie. Budowa (2017-2019) też się przedłużała, ale w kwestii krzesełek opóźnień nie było.

"Można by rzec, że współpraca przebiegała jak w przysłowiu - Polak, Węgier, dwa bratanki. Harmonogram był dobrze zorganizowany i realizowany sektorami. Jak w każdym projekcie tej skali czuliśmy presję czasu związaną z meczem inauguracyjnym, jednak dzięki zaangażowaniu całego naszego zespołu wszystkie terminy zostały zrealizowane pomyślnie" - oświadcza Nowy Styl. Na węgierski obiekt wybrano model krzesełka Abacus.

Puskas Arena z krzesełkami Abacus Puskas Arena z krzesełkami Abacus
Dla Nowego Stylu współpraca z głównymi wykonawcami projektów stadionów to nie pierwszyzna. W swoje krzesełka wyposażyła polskie stadiony na Euro 2012: PGE Narodowy, Polsat Plus Arenę Gdańsk oraz Stadiony Miejskie we Wrocławiu i Poznaniu. To, że Budapeszt jest organizatorem Euro 2020, wiele znaczy dla firmy.

"Oczywiście, to zawsze wyróżnienie, ale i wielka odpowiedzialność - to w końcu najważniejsze rozgrywki skupiające uwagę całego świata. Nasze pierwsze doświadczenie z Euro sięga 2012 roku, kiedy to wyposażyliśmy w krzesełka wszystkie polskie stadiony. Bardzo cieszy nas fakt, że w tej zmienionej formule mistrzostw znalazły się dwie nasze realizacje: Puskas Arena w Budapeszcie i Stadion Narodowy w Bukareszcie" - przyznaje nam firma.

Wyposażenie polskich aren Euro 2012 i obiektu w Budapeszcie to nie koniec. Firma z Krosna wyszła poza Europę. Na sześciu z ośmiu stadionów mistrzostw świata w Katarze w 2022 r. pojawią się krzesełka marki Forum by Nowy Styl. Więcej nt. firmy TUTAJ.

Na Puskas Arenie oprócz spotkań grupowych z udziałem Węgier, Portugalii, Francji i Niemiec odbędzie się jeszcze mecz 1/8 finału Euro 2020. Zaplanowano go na 27 czerwca.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×