Euro 2020. Stadion w Monachium w tęczowych barwach? UEFA podjęła decyzję
Władze Monachium zapowiadały, że podczas środowego meczu Euro 2020 Niemcy - Węgry stadion zostanie podświetlony w kolorach tęczy - na znak protestu przeciwko polityce premiera Węgier, Viktora Orbana. UEFA zdecydowała jednak, że do tego nie dojdzie.
Burmistrz Monachium Dieter Reiter zapowiadał, że w poniedziałek prześle list w tej sprawie do UEFA. "Tęczowa arena" miała być protestem przeciwko - tu cytat - homofobicznej polityce premiera Węgier Viktora Orbana.
Reiter miał nadzieję, że przekona UEFA do swoich argumentów. Tak się jednak nie stało. We wtorek Europejska Unia Piłkarska zapowiedziała, że nie zezwoli na podświetlenie monachijskiego stadionu w kolorach tęczy.
ZOBACZ WIDEO: Tymoteusz Puchacz mówi o nauce podczas zgrupowania. "Spełniają się moje najskrytsze marzenia""Powód: wszystkie stadiony, na których rozgrywane są mecze Euro 2020, mogą być podświetlone tylko w barwach UEFA lub uczestniczących w turnieju państw" - tak, zdaniem "Bilda", brzmi uzasadnienie decyzji europejskiej federacji.
W przeszłości, m.in. podczas meczów ligowych Bayern Monachium, Allianz Arena był już podświetlany w kolorach tęczy (patrz zdjęcie główne). Tym razem jednak decydujący głos miała UEFA.
Co ciekawe, po decyzji UEFA zareagowali przedstawiciele innych niemieckich miast. - Jeśli Monachium nie może, to inne stadiony w kraju muszą pokazać (tęczowe - przyp. red.) barwy - powiedział rzecznik zarządu Eintrachtu Frankfurt Axel Hellmann. W środowy wieczór w kolorach tęczy zaświecą się stadiony we Frankfurcie i Kolonii, być może do akcji dołączą kolejne miasta.
Dlaczego Niemcy chcą zaprotestować przeciwko polityce Węgier? Przypomnijmy, że podczas meczu pierwszej kolejki grupy E Węgry - Portugalia na stadionie w Budapeszcie pojawił się baner z napisem "Anti-LMBTQ" - LMBTQ to w języku węgierskim skrót używany w odniesieniu do środowisk lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queer.
- Sytuacja na Węgrzech jest problematyczna. To było polityczne działanie wspierające węgierski rząd, który właśnie zatwierdził prawo marginalizujące społeczność LGBTQ. To świetnie pokazuje, w jakim miejscu są dziś Węgry jako państwo. Nie wróży to dobrze międzynarodowym turniejom w tym kraju - powiedziała Piara Powar, dyrektor wykonawczy organizacji FARE, cytowana przez "The Guardian".
UEFA wszczęła postępowanie ws. incydentów na stadionie w Budapeszcie podczas spotkań reprezentacji Węgier: z Portugalią i z Francją (więcej TUTAJ>>).
Mecz Niemcy - Węgry rozegrany zostanie w środę, 23 czerwca, o godz. 21.00. Podopieczni Joachima Loewa zajmują drugie miejsce w grupie F, z 3 punktami na koncie. Węgrzy - z jednym "oczkiem" - zamykają tabelę.
Czytaj także: Euro 2020. Burza wokół gestu Manuela Neuera. W poprzednich latach również nie brakowało kontrowersji
-
astom Zgłoś komentarz
A nie mogą PO prostu wystawić gołych doop przez okna? Taniej i większe jaja.... choć z tym ostatnim nie wiadomo -
Poot Zgłoś komentarz
to odpowiedź na mój artykuł zamieszczony ....? Poproś kogoś aby przetłumaczył cijakie piszą komentarze anglicy, francuzi w języku niemickie! Jak starał się odpowiadać na te komentarze w/w redaktor Czy jesteś pewien, że JA jestem Polakiem? Może tylko sympatyzuję z Polską, Polakami. To nie była z mojej strony akcja a tym bardziej patriotyczna... A tak swoją drogą - zajrzyj na jego stronę i WPIERW stwierdź czy redaktorek zagląda i co ciekawsze - czy odpowiada... Wiesz dziecinny ten twój komentarz... świadczy i udowadnia jedno: do czego służy internet w Polsce a do czego w innych krajach... miłego popołudnia -
darek pe Zgłoś komentarz
@ Poot: Co za bohaterska i wielce patriotyczna akcja! Ten niemiecki redaktorek i tak nie zajarzy i sie tylko utwierdzi w przekonaniu, ze Polacy to bardzo homofobiczna nacja. -
Czeslaw1 Zgłoś komentarz
Bezczelność Niemców jest ogromna. Za taki szwindel reprezentacja Niemiec powinna przegrać ten mecz walkowerem ! -
Poot Zgłoś komentarz
"chodzi o dobrą sprawę - Geht ja um einen „good cause“. Wpis znajdziecie na twitter. Odpowiedziałem ''panu redaktorowi". Przypomniałem, że w starożytności przerywano wojny, spory polityczne aby uczcić święto sportu. W chwili obecnej sport wykorzystuje się do celów poitycznych, zaostrzania sytuacji. Zapytałem dlaczego Neuer będąc/grając w tamtych terenach nie nosił opaski z barwami tęczy. Zwróciłem się również z pytaniem czy w Katerze (jeżeli się zakwalifikują) Manuel będzie manifestował i bronił racji "uciemiężonych" tj nie tylko osób o innej orientacji seksualnej ale i praw kobiet. Na koniec wystąpiłem ze swoją propozycją - tak jak to zrobił redaktor, aby poniektórym rozdawać maść na nogi... Czekam na odpowiedź -
Wiktorek Zgłoś komentarz
Brawo UEFA. Przyznaję, że nie spodziewałem się, że jakakolwiek agenda UE zdobędzie się na obiektywizm! -
darek pe Zgłoś komentarz
@Andrzej Garczewski: sam widzisz, nawet taki niemiecki kraj idzie do przodu, a my niestety stoimy w miejscu, albo nawet sie cofamy. -
Andrzej Garczewski Zgłoś komentarz
od Hitlera do tęczowych muzułmańskich Niemiec...w 80 lat...co to się z ludźmi dzieje,ze mają takie odchyły z prawa do lewa...ŚRODEK jest najlepszy...złoty..nie brązowy . -
Pepe Pedohunter Zgłoś komentarz
Więc chodź pomaluj mój stadion Na żółto i na niebiesko... -
vinnie Zgłoś komentarz
Jeszcze jedno , w ramach protestu niech niemiecka drużyna wystąpi w teczowych strojach . -
vinnie Zgłoś komentarz
Radny miasta Monachium może swoją chałupę podświetlić na cały rok , i przez cała dobę na znak protestu , a nie stadion podczas zawodów sportowych . -
darek pe Zgłoś komentarz
Uefa jednak nie ma jaj -
olałwas Zgłoś komentarz
Będzie też podswietlony stadion w Rosji podczas meczu polski .