W tym artykule dowiesz się o:
[b]
Euro 2016: (Francja) - 6 goli [/b] Napastnik był zdecydowanie najważniejszą postacią w szeregach "Les Blues". Antoine Griezmann zdobył zaledwie jedną bramkę w fazie grupowej. W fazie pucharowej dołożył pięć trafień oraz dwie asysty - tym sposobem wprowadził swoją drużynę do finału. W ostatnim starciu Francuzi niespodziewanie polegli 0:1 z Portugalią i musieli obejść się smakiem, Griezmann nie znalazł sposobu na golkipera rywali. Na pocieszenie zgarnął nagrodę dla najlepszego strzelca. Wydaje się, że aktualnie Didier Deschamps ma jeszcze większe pole manewru, dlatego może poprawić wynik sprzed pięciu lat.
[b]
Euro 2012[/b]
Turniej w Polsce i na Ukrainie miał aż 5 królów strzelców: Mario Balotellego (Włochy), Ałana Dzagojewa (Rosja), Mario Gomeza (Niemcy), Mario Mandzukicia (Chorwacja), Cristiano Ronaldo (Portugalia) i Fernando Torresa (Hiszpania).
Nikt nie mógł się spodziewać, że najlepszy strzelec Euro 2012 będzie miał tylko trzy bramki na koncie. Właściwie było sześciu najlepszych strzelców, to pierwsza taka sytuacja w historii. Możemy wyróżnić Fernando Torresa, który wpisał się na listę strzelców w wielkim finale z Włochami (4:0). W pamięci kibiców zapadły również występy napastnika "Azzurrich". Mario Balotelli przeżywał wówczas najlepszy czas w swojej karierze.
ZOBACZ WIDEO: Wskazał największego wygranego spotkania Polska - Islandia. "Jest sporo do poprawy"
Euro 2008: David Villa (Hiszpania) - 4 gole
Snajper Valencii miał wymarzony początek turnieju. David Villa trzy razy pokonał bramkarza, a Hiszpanie zdeklasowali Rosjan (4:1). W drugim meczu fazy grupowej także trafił do siatki, tym razem piłkarze Luisa Aragonesa zwyciężyli 2:1 ze Szwecją. Później jednak zdecydowanie spuścił z tonu i zakończył rozgrywki z czterema trafieniami na koncie, ale mimo wszystko to wystarczyło do zdobycia statuetki. W finale jego drużyna poradziła sobie z Niemcami (1:0), "złotego gola" strzelił Fernando Torres.
Euro 2004: Milan Baros (Czechy) - 5 goli
Milan Baros prezentował wysoką formę od samego początku turnieju. Snajper strzelił gola we wszystkich meczach fazy grupowej. W dużej mierze dzięki niemu reprezentacja Czech zdobyła komplet punktów i wyeliminowała Niemców. Szczególnie ważna była bramka właśnie przeciwko "Die Mannschaft" (2:1). W ćwierćfinale nasi południowi sąsiedzi trafili na Duńczyków, których pokonali 3:0. Baros skompletował dublet. W półfinale lepsi już byli Grecy (0:1 po dogrywce), w tym przypadku najlepszy napastnik był bezradny.
Euro 2000: Patrick Kluivert (Holandia), Savo Milosević (Jugosławia) - 5 goli
Savo Milosević był w formie strzeleckiej. Miał w dorobku aż cztery gole po trzech meczach fazy grupowej i zapewnił Jugosławii awans do ćwierćfinału. W następnej fazie jego drużyna mierzyła się z gospodarzami. Holendrzy zwyciężyli aż 6:1. Patrick Kluivert wcześniej dwa razy trafił do siatki, tym razem popisał się hattrickiem. Milosević zdobył bramkę honorową. Piłkarze "Oranje" odpadli ze zmagań w półfinale po serii "jedenastek" z Włochami, tylko Kluivert wykorzystał rzut karny. Ostatecznie musiał się zadowolić nagrodą do spółki z Miloseviciem.
Euro 1996: Alan Shearer (Anglia) - 5 goli
Na mistrzostwach Europy w 1996 roku błyszczał Alan Shearer. Reprezentant Anglii zdobył łącznie pięć bramek, w tym dwa z Holandią i jeden z Niemicami. "Synowie Albionu" nie zdołali zakwalifikować się do finału, ale Shearer utrzymał przewagę nad rywalami i założył koronę. Tytuł najlepszego zawodnika turnieju przypadł Matthiasowi Sammerowi.
Euro 1992
Po raz ostatni w finałach mistrzostw Europy zagrało osiem drużyn. Zwyciężyli Duńczycy, którzy odpadli w eliminacjach, ale w ostatniej chwili zajęli miejsce Jugosławii. Do triumfu przyczynił się Henrik Larsen. Środkowy pomocnik był jednym z czterech najlepszych strzelców Euro 1992. W tym gronie byli również Karl-Heinz Riedle (Niemcy), Dennis Bergkamp (Holandia), Tomas Brolin (Szwecja). Wszyscy zdobyli po trzy bramki.
Euro 1988: Marco van Basten (Holandia) - 5 goli
"Basta" był bohaterem turnieju w 1988 roku. Holender ustrzelił hattricka w arcyważnym starciu grupowym z Anglią. Marco van Basten poprawił swój dorobek w półfinale z RFN, później przypieczętował zwycięstwo w wielkim finale z ZSRR. Warto podkreślić, że do dziś jest to jedyny sukces "Oranje" na wielkim turnieju.
Euro 1984: Michel Platini (Francja) - 9 goli
Historyczny turniej i historyczne osiągnięcie. Gospodarze, z Michelem Platinim na czele, byli wyjątkowo zmotywowani. Pomocnik Juventusu zakończył rozgrywki z dziewięcioma golami na koncie. Pokonał bramkarzy Danii (1), Belgii (3), Jugosławii (3), Portugalii (1) oraz Hiszpanii (1). Francuzi zdobyli tytuł, a Platini ustanowił rekord, do którego jeszcze nikt się nie zbliżył.
Euro 1980: Klaus Allofs (RFN) - 3 gole Euro 1976: Dieter Mueller (RFN) - 4 gole Euro 1972: Gerd Mueller (RFN) - 4 gole Euro 1968: Dragan Dżajić (Jugosławia) - 2 gole Euro 1964: Jesus Pereda (Hiszpania), Dezsoe Novak (Węgry) - 2 gole Euro 1960: Milan Galić (Jugosławia), Jure Jerković (Jugosławia), Francois Heutte (Francja), Walentin Iwanow (ZSRR), Wiktor Poniedielnik (ZSRR) - 2 gole