KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Regeneracja nie tylko po treningu – poznaj sekrety wody alkalicznej

Ludzkie ciało to skomplikowany i fascynujący organizm – setki tysięcy procesów dziejących się na wielu poziomach sprawiają, że nasze ciała potrafią radzić sobie z wieloma okolicznościami.
JB
Poznaj sekrety wody alkalicznej Materiały prasowe / Poznaj sekrety wody alkalicznej

Aby wszystkie trybiki owej maszyny działały bez zarzutu, warto poświęcić chwilę uwagi na jej prawidłową konserwację – warto pomóc swojemu organizmowi. Jednym z uniwersalnych działań jest prawidłowe jego nawodnienie, tak istotne zwłaszcza w okresach zwiększonego wysiłku fizycznego. 22 czerwca obchodzimy Dzień Kultury Fizycznej – to świetna okazja, by dowiedzieć się więcej na temat sposobów, jakimi możemy wesprzeć nasz organizm i przyspieszyć jego regenerację – jednym z nich może być woda alkaliczna SUPERWATER Alcalia.

Ciało człowieka składa się głównie z wody

Aktywność fizyczna jest jednym z fundamentów (obok prawidłowej diety) zdrowego stylu życia. Eksperci wskazują, że ruch w postaci 10 tysięcy kroków dziennie jest absolutnym minimum, które każdy z nas powinien wypełniać, by wspomóc zdrowie i dobre samopoczucie. Jednocześnie, każdy wysiłek fizyczny niejako „zużywa” wodę zgromadzoną w organizmie – a jej niedobory mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje.

- Odwodnienie zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu i może prowadzić do poważnych powikłań. Organizm człowieka w ok. 70% składa się z wody, każda komórka więc potrzebuje jej stałej dostawy, bo inaczej umiera. Utrata wody powoduje zaburzenia gospodarki elektrolitowej, wpływa na przyspieszoną akcję serca, spadek ciśnienia krwi, a także problemy trawienne, przewlekłe zaparcia, bóle głowy. Niedobór płynów odbija się także negatywnie na wydolności, pracy mięśniowej oraz stawach. Nie należy dopuszczać do uczucia pragnienia, bo to już pierwszy objaw odwodnienia. Należy pić profilaktycznie, mniejsze ilości, a częściej, np. 8 szklanek wody dziennie – podkreśla dietetyk sportowy, Justyna Mizera.

Czym są zakwasy i jak radzić sobie z bólem mięśni po treningu?

Chyba każdy doświadczył po intensywnym treningu nieprzyjemnych skutków. To mikrourazy, które objawiają się niekiedy silnym bólem mięśni po zakończeniu intensywnego wysiłku, ale nie bezpośrednio po nim, lecz nawet 24-48 godz. później. Natomiast zakwasy, czyli zwiększone stężenie kwasu mlekowego w organizmie oraz obniżenie pH krwi w kierunku kwaśnym, to proces, który powstaje w trakcie oraz bezpośrednio po intensywnym wysiłku, jednak w ciągu kilku (czasami kilkudziesięciu) minut stężenie kwasu spada do wartości wyjściowych. Zakwasy mogą wpływać na ból mięśni (odczuwany jako pieczenie lub sztywność mięśni) w trakcie treningu lub godzinę-dwie po nim, ale nie kolejnego dnia.

- Pojawienie się zakwasów związane jest z nagromadzeniem kwasu mlekowego i jonów wodorowych, które wpływają na wzrost zakwaszenia organizmu – wyjaśnia Justyna Mizera. Nie jest to nic przyjemnego, ale jest sposób, który może pomóc łagodzić objawy i przyspieszać regenerację mięśni – picie odpowiedniej, czyli alkalicznej wody. To woda, która wyróżnia się wyższym poziomem pH (potencjału wodoru) w porównaniu do innych wód mineralnych.
- Woda o wysokim pH, czyli alkalizująca, ma właściwości neutralizujące działanie kwasów – tłumaczy dietetyk.

Jest wiele sposobów na regenerację organizmu. Najprostszym sposobem jest regularne picie wody. Spożywana w trakcie treningów oraz w ciągu dnia woda alkaliczna pomaga w szybszej regeneracji mięśni i redukcji mleczanów, które odpowiadają za powstawanie zakwasów. Wodą o wysokim odczynie jest np. marka Alcalia, której pH wynosi aż 9,36. Dzięki temu ma wiele właściwości, a jedną z nich jest wsparcie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Z najnowszego badania na panelu Ariadna wynika, że jesteśmy świadomi konieczności picia wody. Połowa badanych deklaruje, że pije na co dzień wodę niegazowaną kupioną w butelce, ale tylko niespełna 20% często lub zawsze zwraca uwagę, czy na etykiecie jest informacja o odczynie pH wody. Tymczasem im wyższy, zasadowy poziom pH wody, tym więcej korzyści dla organizmu.

Równowaga kwasowo – zasadowa, czyli jak zadbać o właściwe pH

Za gospodarkę kwasowo-zasadową naszych ciał odpowiadają przede wszystkim płuca oraz nerki – i jest ona kluczowa dla zachowania pełnej sprawności organizmu. pH to nic innego jak miara kwasowości lub zasadowości, która opiera się na stężeniu jonów wodoru. Co oznacza stan równowagi kwasowo-zasadowej?
 
- To stan, kiedy organizm utrzymuje odpowiednie proporcje pomiędzy składnikami zasadowymi, a kwasotwórczymi. Z jednej strony każdy z nas ma wewnętrzne mechanizmy, które buforują krew i dbają o zachowanie homeostazy, jednak odpowiednim żywieniem i nawodnieniem możemy te mechanizmy wspierać – mówi dietetyk – Stąd zaleca się duże ilości warzyw, owoców, a także wody o wysokim pH – dodaje. 

Szkodliwe wolne rodniki

Wolne rodniki są nieco mitycznym tworem – każdy coś o nich słyszał, ale nikt nie widział.

- Powstawanie wolnych rodników to nieodłączny element oddychania. Ich zwiększona produkcja następuje na skutek stresu, nieodpowiedniej długości snu, stanów zapalnych, chorób, a także nieprawidłowego żywienia – wyjaśnia Justyna Mizera.

Odpowiedzią na zwiększoną produkcję wolnych rodników są antyoksydanty – czyli substancje wiążące wolne rodniki i zapobiegające ich szkodliwemu działaniu. – Część tych negatywnych skutków mogą neutralizować antyoksydanty w postaci naturalnych produktów, a także woda alkaliczna o wysokim pH, która także wykazuje działanie antyoksydacyjne.

Nie jest wszystko jedno, jaką wodę pijemy

O dobroczynnym działaniu wody i jej właściwościach nie trzeba nikogo przekonywać – warto jednak zwrócić uwagę, jaką wodę pijemy – wbrew pozorom nie każda jest taka sama. W okresach zwiększonej aktywności fizycznej, ale także profilaktycznie, eksperci zgodnie podkreślają, jak ważny jest odczyn zasadowy spożywanej wody.
Wysokie pH wody odpowiada za jej właściwości alkaliczne – i to ta cecha charakterystyczna wydajnie wspiera regenerację organizmu, pomaga neutralizować działanie kwasu mlekowego po treningu oraz wiąże wolne rodniki.

Unikalnie wysokie, zasadowe pH 9,36, posiada SUPERWATER Alcalia, nowa marka na rynku wód mineralnych. Korzyści z regularnego picia wody alkalicznej jest wiele, jak choćby m.in.: wspomaganie trawienia, w tym niwelowanie objawów nadkwasoty i zgagi, wsparcie metabolizmu, lepsze nawilżenie i wygląd skóry, działanie antyoksydacyjne i wsparcie regeneracji organizmu. Pomaga balansować równowagę kwasowo-zasadową, neutralizując kwasowy odczyn diety (napoje takie jak kawa i alkohol, a także żywność jak np. mięso czy słodycze). Zapewnia prawidłowe nawodnienie organizmu (dzięki unikalnej strukturze molekularnej cząsteczki wody zlepiają się w mniejsze skupiska tzw. klastry, przez co łatwiej przenikają przez błony komórkowe organizmu – a tym samym skuteczniej go nawadniają i dotleniają).

Ponadto, woda alkaliczna Alcalia pozwala niwelować przykre dolegliwości po intensywnym wysiłku, zwiększyć wydolność i wytrzymałość organizmu oraz przyspieszyć jego regenerację.

Badania naukowe wskazują na pozytywny, szeroki wpływ wody alkalicznej na organizm człowieka, w dalszym ciągu odkrywane są także nowe właściwości tej wody.
Jak mówią eksperci – warto wspomóc nasze ciała w codziennej regeneracji i walce o zachowanie pełnej sprawności przez długi czas – mamy tylko jedno ciało przez całe życie.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Materiał Partnera
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×