"Moim celem jest Formuła 1". Młody Polak przed ogromną szansą

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Na zdjęciu: Kacper Sztuka
Materiały prasowe / Na zdjęciu: Kacper Sztuka
zdjęcie autora artykułu

Niedawno wygrał włoską Formułę 4, a Red Bull docenił jego talent i zaprosił go do swojej akademii talentów. Kacper Sztuka stoi przed nie lada szansą. - Moim celem jest Formuła 1 - mówi 17-latek w dokumencie "Sztuka wygrywania".

W połowie października Kacper Sztuka wykonał kolejny, znaczący krok w kierunku Formuły 1. Młody Polak wywalczył tytuł mistrzowski we włoskiej Formule 4, najsilniejszej serii na tym poziomie motorsportu. Na dalszy rozwój wydarzeń nie trzeba było długo czekać. W tę środę dyrektor generalny Alpha Tauri, Peter Bayer, ogłosił, że kierowca z Cieszyna pójdzie w ślady Sebastiana Vettela, Maxa Verstappena, Daniela Ricciardo czy Carlosa Sainza i od nowego sezonu dołączy do programu juniorskiego Red Bull Racing.

O sportowej karierze, związanych z nią wyrzeczeniach, tytanicznej pracy, ogromnych kosztach i ambitnych planach na przyszłość młody kierowca i jego najbliżsi opowiadają w najnowszej produkcji polskiego oddziału Viaplay.

- Oczywiście czuję presję, ale to normalne, kiedy jest się liderem. Zdaję sobie sprawę z tego, że mam szansę osiągnąć coś wielkiego, to dla mnie dodatkowa motywacja. Opanowanie w takich sytuacjach to coś, nad czym także trzeba stale pracować. Wiem, że stać mnie na kolejne zwycięstwa - podkreślał Kacper Sztuka, przed ostatnimi, decydującymi o losach tytułu F4 wyścigami na torze Vallelunga.

ZOBACZ WIDEO: Czy Janusz Kołodziej marnuje się w Fogo Unii Leszno?

Opanowanie, o którym polski kierowca przypomina w dokumencie "Sztuka Wygrywania" przydało mu się w tym roku wielokrotnie. Tym bardziej że początek sezonu nie był dla niego zbyt udany i to pomimo zwycięstwa w premierowym wyścigu.

Sztuka, na półmetku rywalizacji w F4, był dopiero szósty w klasyfikacji generalnej, z pokaźną stratą do lidera. Niesamowita seria sześciu kolejnych triumfów pozwoliła mu wrócić do gry o najwyższy stopień podium. Ostatecznie zakończył sezon z dziewięcioma wygranymi na koncie, triumfem w całej serii i wielkimi nadziejami na przyszłość. Przedstawia się ona dla niego w coraz bardziej kolorowych barwach, o czym świadczy niedawne zaproszenie na testy do jednego z czołowych zespołów Formuły 3 - MP Motorsport.

W "Sztuce Wygrywania" od kulis poznajemy specyfikę sportów motorowych. Obserwujemy jak wielkim wsparciem dla Kacpra są jego najbliżsi, rodzina i przyjaciele. Motorsport to nie tylko wyścigi, ale przede wszystkim żmudne treningi, szereg wyrzeczeń oraz tytaniczna praca nad każdym detalem istotnym dla zawodowego kierowcy wyścigowego. To także ogromne koszty związane z finansowaniem kolejnych etapów kariery, współpraca ze sponsorami i ciągłe poszukiwanie nowych.

- Współpraca z Kacprem i jego rodziną była i jest ogromną przyjemnością. Słowa, które najlepiej opisują rodzinę Sztuków to pokora, pracowitość i niesamowita życzliwość. To ludzie na dobre i złe czasy. Obdarzyli naszą ekipę ogromnym zaufaniem, dzięki czemu powstał pasjonujący reportaż, który od kulis pokazuje, jak niesamowicie wymagającą dyscypliną jest motorsport - mówi Paweł Baran, twórca reportażu, dziennikarz Viaplay.

Czy Kacper Sztuka pójdzie w ślady swojego idola Roberta Kubicy i zostanie drugim, polskim kierowcą w historii F1? Odpowiedź na to pytanie poznamy na przestrzeni najbliższych lat, ale oglądając "Sztukę Wygrywania" nasuwa się jedna myśl - jest ku temu na najlepszej drodze. Reportaż jest już dostępny na platformie Viaplay oraz na kanale YouTube polskiego oddziału Viaplay.

Czytaj także: - Red Bull postawił na polski talent! Nadzieje na karierę w F1 wzrosły - Imponujące wyniki finansowe F1. Milionowe zyski

Źródło artykułu: WP SportoweFakty