Nie tylko Lawrence Stroll. Bez nich nie udałoby się uratować Force India

Materiały prasowe / Force India / Na zdjęciu: kierowcy Force India podczas Grand Prix Węgier
Materiały prasowe / Force India / Na zdjęciu: kierowcy Force India podczas Grand Prix Węgier

Konsorcjum, na czele którego stanął Lawrence Stroll, przejęło Force India. Osoba kanadyjskiego miliardera przyćmiła jednak innych biznesmenów, którzy wyłożyli gotówkę, by zespół z Silverstone nie upadł.

W tym artykule dowiesz się o:

We wtorek zarząd komisaryczny Force India poinformował, że wybrał nowego inwestora dla zespołu. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum, na czele którego stanął Lawrence Stroll. Osoba kanadyjskiego miliardera trafiła na nagłówki ze względu na fakt, iż jego 19-letni syn Lance startuje obecnie w Williamsie.

Według informacji "Motorsportu", to Stroll wyłożył największą kwotę na to, by Force India nie upadło, a ponad 400 osób w fabryce zachowało pracę. Transakcja nie zakończyłaby się jednak sukcesem, gdyby nie decyzja pozostałych inwestorów. W większości są to osoby, z którymi Strolla łączą różne relacje biznesowe.

Andre Desmarais (Kanada)

Według danych "Canadian Business", rodzina Desmarais jest siódmą najbogatszą w Kanadzie. Jej majątek jest znacznie większy od tego posiadanego przez Strolla, który w tym zestawieniu zajmuje dopiero 55. pozycję.

Kanadyjska rodzina zbudowała swoją potęgę w oparciu o firmę Power Corporation, którą założył nieżyjący już Paul Desmarais. Andre jest jego młodszym synem. Obecnie w firmie pełni funkcję zastępcy prezesa oraz dyrektora generalnego. Power Corporation zajmuje się usługami finansowymi. Ma też niewielkie udziały w takich podmiotach jak Adidas, Total czy Pernod Ricard.

France, żona Andrei, jest córką Jeana Chretiena, który był premierem Kanady w latach 1993-2003.

Jonathan Dudman (Wielka Brytania)

Dudman jest szefem Monaco Sports and Management. Na jej stronie możemy przeczytać, że "firma pomaga w doradzaniu i zarządzaniu" oraz "obsługuje klientów o wysokiej wartości".

Brytyjczyk rozpoczął współpracę z wieloma celebrytami i sportowcami, którym oferuje pomoc finansową i prawną. Stroll jest jego długoletnim klientem. Wcześniej Dudman miał okazję współpracować z Jodym Scheckterem, mistrzem świata F1 z sezonu 1979. W jego imieniu zarządzał firmą Laverstoke Farm.

John Idol (Stany Zjednoczone)

Idol związany jest z rynkiem modowym, na którym od lat sukcesy odnosi Stroll. W roku 1984 dołączył do firmy Ralph Lauren, zostając jej prezesem. W 1997 roku został dyrektorem zarządzającym Donna Karan New York, zastępując na tym stanowisku założycielkę firmy. Opuścił ją cztery lata później po fuzji z Louis Vuitton.

Nastepnie Idol działał na rzecz firmy Michael Kors. W roku 2003 stał się jej współwłaścicielem oraz dyrektorem generalnym. Wtedy też zacieśnił relacje ze Strollem, bo obaj inwestowali w dalszy rozwój marki. Wspólnie zainwestowali też środki w przedsiębiorstwo Jimmy Choo, które zajmuje się sprzedażą obuwia.

Idol w roku 2017 zetknął się ze światem F1, bo Michael Kors został jednym ze sponsorów McLarena.

John McCaw Jr (Stany Zjednoczone)

Jeden z czterech braci McCaw. Jego rodzina dorobiła się fortuny na rynku telekomunikacyjnym, po tym jak w 1994 roku firmę McCaw Cellular sprzedano AT&T za 12,6 mld dolarów. Za jej sukces odpowiedzialny był ojciec Johna.

Bruce, najstarszy z rodzeństwa, od lat ma silne powiązania z motorsportem. Był właścicielem zespołu PacWest ChampCar, który rywalizował w Stanach Zjednoczonych w latach 1993-2002. Startowali w nim m. in. Mark Brundell oraz Scott Dixon.

John jr również polubił inwestycje w sport. Był współwłaścicielem kilku klubów - Vancouver Canucks (NHL), Vancouver Grizzlies (NBA) i Seattle Mariners (MLB). Jego fascynacja motoryzacją przełożyła się na kolekcjonowanie zabytkowych samochodów. Za swoją najcenniejszą zdobycz uznaje Ferrari 250GTO, które było produkowane w latach 1962-1964. Jego obecna wartość to ok. 10 mln euro.

Michael de Picciotto (Szwajcaria)

Picciotto był w przeszłości starszym menedżerem w firmie Union Bancaire Privée, której siedziba mieści się w Genewie. Opuścił ją w roku 2016, by zostać wiceprezydentem rady nadzorczej Engel & Voelkers z siedzibą Hamburgu. To ekskluzywna firma, zajmująca się najcenniejszymi nieruchomościami na całym świecie.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej niemieckiej firmy, "Picciotto ma ugruntowaną reputację jako kreatywny i doświadczony bankier, który potrafi sprostać wymaganiom współczesnego świata finansów".

Silas Chou (Hongkong)

Wieloletni partner biznesowy Strolla. Ma 72 lat i od dawna działa w branży tekstylnej. Wspólne biznesy z Kanadyjczykiem prowadzi od trzech dekad. Ich współpraca doprowadziła do uczynienia z Tommy Hilfiger globalnej marki, gdzie Chou pełnił funkcję prezesa. Przy pomocy Johna Idola wypromował też produkty oferowane przez Michael Kors.

Chou jest też związany z takimi markami jak Karl Lagerfeld, Pepe Jeans i Esprit.

ZOBACZ WIDEO Drony kluczowe przy wyprawie Andrzeja Bargiela na K2. Dostarczyły leki i zapomnianą kamerę

Źródło artykułu: