KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Nie żyje Jean-Pierre van Rossem. Ekscentryczna postać świata Formuły 1

Nie żyje Jean-Pierre van Rossem. Jedna z bardziej ekscentrycznych postaci, jakie widział świat Formuły 1 pod koniec lat 80. To dzięki niemu w stawce pojawił się zespół Onyx. Belg, z zawodu ekonomista, odbywał karę więzienia za oszustwa podatkowe.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
świeczka Materiały prasowe / Na zdjęciu: świeczka
Jean-Pierre van Rossem pojawił się w świecie Formuły 1 w roku 1989 i stał za wprowadzeniem do stawki zespołu Onyx. Wyłożył na nią pieniądze ze swojej firmy inwestycyjnej Moneytron, ale nie obyło się bez kontrowersji. Bardzo szybko pokłócił się z szefostwem ekipy i zaczął grozić opuszczeniem królowej motorsportu.

Tak też się stało, bo van Rossem nie dogadał się z Porsche w sprawie kupna nowych silników V12 i już po sezonie 1990 Onyx przeszedł we własność Petera Monteverdiego, szwajcarskiego kolekcjonera i producenta samochodów.

- Przykro mi, że zmarł, bo bez niego Onyx i ja prawdopodobnie nigdy nie dotarlibyśmy do F1. Był ekstrawagancki i nieprzewidywalny. Bez wątpienia był jednak bardzo inteligentny i miły, pod warunkiem że w pobliżu nie było blasku reflektorów - powiedział Mike Earle, szef ekipy Onyx w latach 1989-1990.

Van Rossem jawił się jako człowiek renesansu. Nie tylko był właścicielem zespołu, ale sam też brał udział w wyścigach. W roku 1989 partnerował nawet Keke Rosbergowi podczas wyścigu 24h na torze Spa-Francorchamps w Belgii. Z zawodu był ekonomistą, ale w swoim życiu napisał też kilka książek, zajmował się również polityką.

Cieniem na jego dokonania kładzie się pobyt w więzieniu. Belg został skazany za oszustwa podatkowe. W trakcie pobytu za kratkami napisał dziennik, w którym podsumował swoje dokonania życiowe. Jeszcze w zeszłym tygodniu sąd w ojczyźnie wydał przeciwko niemu kolejny wyrok skazujący za malwersacje finansowe.
Van Rossem miał 73 lata.

ZOBACZ WIDEO: Włodzimierz Zientarski wspomina wypadek Kubicy w F1. "Jego ojciec wybiegł ze studia"


Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot
Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
motorsport.com
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×