Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

F1. Łukasz Kuczera: Orlen przed ogromną szansą. Potrzeba konsekwencji i determinacji (komentarz)

Orlen jest o krok od tego, by zostać sponsorem tytularnym Haasa w F1. To ogromna szansa nie tylko dla Roberta Kubicy, ale też płockiej firmy i polskiego motorsportu. Wystarczy tylko odrobina konsekwencji i jasny plan na przyszłość.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Daniel Obajtek (po lewej) i Robert Kubica WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Daniel Obajtek (po lewej) i Robert Kubica

Gdy przed rokiem pojawiały się pierwsze wzmianki o zainteresowaniu Orlenu współpracą z Williamsem, niektórzy wyśmiewali ten pomysł. Prezes Daniel Obajtek był jednak zdeterminowany, by zakończyć negocjacje sukcesem. Dało to efekt w postaci powrotu Roberta Kubicy do F1 po ponad ośmioletniej przerwie.

Z perspektywy czasu wiemy, że była to dobra decyzja, choć nie uniknięto błędów. 10 mln euro wyłożone na Williamsa zwróciło się w postaci ekwiwalentu reklamowego, jaki generuje osoba Kubicy i ekspozycji loga w trakcie transmisji z F1. Przełożyło się też na znaczący wzrost sprzedaży detalicznej na stacjach Orlenu.

Czytaj także: Kubica ma plan. Chce walczyć o miejsce w Haasie w roku 2021

Umowę z Williamsem na pewno dało się skonstruować lepiej. Można było np. zapewnić Kubicy pierwszeństwo w otrzymywaniu i testowaniu nowych części, co wykluczyłoby pewne sytuacje, jakie miały miejsce w sezonie 2019. Wtedy zarzuty o faworyzowaniu George'a Russella nie byłyby tak głośne. Wytłumaczeniem dla Orlenu może być to, że negocjacje z Brytyjczykami toczono w szybkim tempie. Do tego płocka firma uczestniczyła po raz pierwszy w takim przedsięwzięciu.

ZOBACZ WIDEO Cieślak o odejściu Miedzińskiego z Włókniarza. "Dużo do powiedzenia miał jego sponsor"

Zeszłoroczne doświadczenia warto wykorzystać w rozmowach z Haasem, które (podobno) zmierzają do szczęśliwego zakończenia. Po raz pierwszy polska firma ma szansę widnieć w nazwie zespołu F1. To spora nobilitacja, bo przed laty mogliśmy tylko marzyć o czymś takim. Z zasady stawialiśmy się w roli gospodarczego Kopciuszka. Tymczasem polska gospodarka rozkwitła. Orlen jest tego najlepszym przykładem z rozrastającą się siatką stacji w Niemczech, Czechach, Słowacji i na Litwie.

Orlen w niedalekiej przyszłości chce dokonać re-brandingu marek Star i Benzina w Niemczech, Czechach i Słowacji. Obecność w F1 pomoże mu w tym, aby jego marka stała się bardziej rozpoznawalna w tych krajach. Aby do tego doszło, potrzebna jest konsekwencja i determinacja.

Jeśli firma z Płocka ma zaczynać współpracę z Haasem i być nadal obecna w F1, to musi to być inwestycja długofalowa. Nie może to być myślenie kategoriami "tu i teraz". Nawet jeśli za rok czy dwa okaże się, że w F1 nie ma miejsca dla Kubicy, bo przecież krakowianin młodszy już nie będzie, to warto aby był w niej Orlen.

Musimy pamiętać, że Orlen jest spółką skarbu państwa, która jest narażona na częste zmiany prezesów. Szczęśliwie jesteśmy akurat po wyborach, które nie powinny wywołać trzęsienia ziemi i nie należy oczekiwać zmian w zarządzie polskiego giganta paliwowego. Jeśli ktoś miałby jednak zastąpić Daniela Obajtka w przyszłości, to F1 powinna być dla niego oczkiem w głowie.

Bo gdyby ktoś w Orlenie za rok czy dwa postanowił wycofać się z F1, to okaże się, że pieniądze przelane na konta Williamsa czy innej ekipy zostały wyrzucone w błoto. Aby osiągnąć efekt, trzeba długofalowej polityki w tym zakresie. Niech przykładem będzie Shell, który współpracuje z Ferrari od prawie 70 lat. W MotoGP hiszpański Repsol jest sponsorem tytularnym zespołu Hondy od ponad 25 lat.

Orlen jest w tej chwili ósmym koncernem paliwowym w Europie pod względem wielkości sprzedaży. Biorąc pod uwagę planowane przejęcie Grupy Lotos, ma on prawo celować w walkę z potentatami typu BP, Shell czy Total. Obecność w F1 może mu w tym pomóc. Przykładem niech będzie brazylijski Petrobras, który umowę z McLarenem podpisał w momencie, gdy Felipe Massa zakończył karierę w F1 i Brazylia nie posiada swojego reprezentanta w F1. Mimo to, ktoś w firmie uznał, że warto się promować poprzez F1.

Czytaj także: Kulisy wizyty szefa Haasa w Warszawie 

F1 może pomóc nie tylko Orlenowi, ale i polskiemu motorsportowi. Firma równolegle powinna dbać o szukanie następców Roberta Kubicy, tak jak Grupa Lotos "szukała następców mistrza" i w ten sposób na skoczniach narciarskich Kamil Stoch zastąpił Adama Małysza. Orlen ma swoją akademię, w ramach której wspiera młodych kartingowców. Da się jednak słyszeć głosy, że jest to pomoc w niewystarczającym wymiarze. Nieprzypadkowo ostatnio rodzice kartingowców apelowali na naszych łamach do Roberta Kubicy (czytaj więcej o tym TUTAJ).

Mamy kartingowców, którzy w finałach mistrzostw świata potrafią bić się o czołowe lokaty. Może warto zapewnić im dość wysokie stypendium, które da im szansę jazdy i szkolenia poza granicami Polski, a następnie rywalizacji w seriach typu Formuła 3 czy Formuła 4. By ich rodzice nie musieli zaciągać kredytów, tak jak przed laty robił to Artur Kubica. W ten sposób firma da sobie szansę, aby wypromować nowego ambasadora, który w przyszłości będzie przyciągać na stacje paliw. Bo przecież magia nazwiska Kubicy nie będzie działać wiecznie.

Łukasz Kuczera Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy chciałbyś, aby Orlen na dłużej zagościł w F1 i w ten sposób promował swoją markę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7):
 • Joe Bebechy Zgłoś komentarz
  Jaki będzie nowy "imydż" Orlenu? Firma sponsorująca ogony w F1.
  • x2x Zgłoś komentarz
   Click bait
   • A my swoje Zgłoś komentarz
    Z Orlenem i Haasem jest tak samo, jak z kuczerą i New York Times'em .
    • Jakub Sowiński Zgłoś komentarz
     " Nawet jeśli za rok czy dwa okaże się, że w F1 nie ma miejsca dla Kubicy, bo przecież krakowianin młodszy już nie będzie, to warto aby był w niej Orlen." Łukaszku ..
     Czytaj całość
     przejdź sie po biurze, poszukaj czegoś twardego i ciężkiego i następnie nadaj temu ogromną prędkość i skieruj w środek swej pustej główki. Nie masz pojęcia o F1 Kubicy ..propagandę brytyjską łykasz jak pelikan ciepłe kluchy. Do nauki nieuku
     • Alfer 2015 Zgłoś komentarz
      Stanowczo uważam, że pan redaktor marnuje się na tym portaliku !!! JUŻ DAWNO POWINIEN BYĆ WIODĄCYM MAKLEREM GIEŁDOWYM I TRZĄŚĆ RYNKAMI FINANSOWYMI NA CAŁYM ŚWIECIE !! Taki
      Czytaj całość
      BELFORT -WILK z Wall STREET WYSIADA PRZY TAKIM ZNAWCY BIZNESU ! CZAPKI Z GŁÓW ! ...cudze chwalicie ...no, no !!! ...kto by się spodziewał ???!!!! OCH I ACH !!!
      • Jasio Kefirek Zgłoś komentarz
       Dobre wnioski. Tak właśnie powinno być bo Orlen, dobrze prowadzony w każdym wymiarze będzie najsilniejszą firmą paliwowo-energetyczną w Europie Środkowej. A bez dobrego pomysłu na
       Czytaj całość
       selekcję i rozwój młodych ścigaczy wyżej d..y nie podskoczy.
       • Mojo_jojo Zgłoś komentarz
        Oczywiście jest grono "znafców" tematu co będzie biadolić że z ich podatków Orlen sponsoruje inwalidę. Serdecznie ich pozdrawiam i zachęcam do wizyty u psychologa, może on
        Czytaj całość
        coś pomoże
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×