Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

F1. Wszystkie zespoły podpisały Porozumienie Concorde. Przyszłość dyscypliny zapewniona

Nie będzie rewolucji i żaden z zespołów nie opuści Formuły 1 po sezonie 2020. W środowy poranek F1 ogłosiła, że wszystkie ekipy podpisały nowe Porozumienie Concorde. Tym samym cała stawka zobowiązała się do rywalizacji w latach 2021-2025.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
start do wyścigu F1 Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: start do wyścigu F1

Jeszcze we wtorek podpisanie Porozumienia Concorde ogłosiły McLaren, Ferrari oraz Williams. Z kolei w środowy poranek Formuła 1 opublikowała oficjalny komunikat, z którego wynika, że dokument parafowało też siedem pozostałych ekip. Oznacza to, że przyszłość F1 jest jasna i w najbliższym czasie nie należy spodziewać się perturbacji.

"Umowa zapewni długoterminową i zrównoważoną przyszłość Formule 1. W połączeniu z nowymi przepisami, które ogłoszono w październiku 2019 roku, a wejdą one w życie w sezonie 2022, zmniejszą się różnice finansowe między zespołami, jak i te na torze. Pomoże to wyrównać szanse, stworzy bardziej wyrównane wyścigi, których oczekują fani" - poinformowała Formuła 1.

"Dzięki bardziej zaciętym wyścigom przyciągniemy więcej fanów do naszego sportu, co będzie z korzyścią dla każdej ekipy. Dzięki temu nadal będziemy zapewniać globalne wzrosty Formule 1" - dodała królowa motorsportu.

ZOBACZ WIDEO: Co z transferem reprezentanta Polski? "Zawsze zmieniałem klub z dobrym momencie"

- Ten rok był dla świata bezprecedensowy. Jesteśmy dumni, że Formuła 1 była w stanie w takich okolicznościach wrócić do wyścigów i organizować je w sposób bezpieczny. Powiedzieliśmy wcześniej, że ze względu na płynny charakter pandemii koronawirusa uzgodnienie Porozumienia Concorde zajmie nieco więcej czasu. Cieszymy się, że mamy sierpień, a już możemy ogłosić pozostanie wszystkich zespołów F1 w stawce - skomentował Chase Carey, szef F1.

- W swojej 70-letniej historii Formuła 1 rozwijała się w niezwykłym tempie, przesuwając granice bezpieczeństwa, technologii i rywalizacji do absolutnych limitów. Teraz F1 potwierdza nowy, ekscytujący rozdział w jej historii. W obliczu ostatnich globalnych wydarzeń, przed którymi stoi cały świat, jestem dumny ze sposobu, w jaki wszyscy akcjonariusze F1 współpracowali w ostatnich miesiącach w interesie dyscypliny i kibiców - dodał Jean Todt, prezydent FIA.

Porozumienie Concorde to najważniejszy dokument w F1. Reguluje on zasady sportowe i techniczne w perspektywie długoterminowej. Obecny dokument, obowiązujący w latach 2021-2025, jest pierwszym opracowanym przez Liberty Media, po tym jak amerykańska spółka przejęła F1 z rąk Berniego Ecclestone'a.

Amerykanie wzięli sobie za cel wyrównanie stawki F1 i zapowiedzieli koniec przywilejów dla największych ekip - dlatego początkowo takie teamy jak Mercedes czy Ferrari groziły opuszczeniem stawki. Nowa perspektywa finansowa jest znacznie korzystniejsza za to dla najmniejszych ekip, takich jak Williams czy Haas, które w ostatnich miesiącach ledwo wiązały koniec z końcem.

Czytaj także:
Ferrari zostaje w F1 na lata 2021-2025
Senna najszybszym kierowcą wszech czasów, Kubica 18.

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy F1 po zmianach regulaminowych stanie się ciekawsza?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×