KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Najbogatsze państwa powinny zafundować szczepionki biednym. Fernando Alonso popiera pomysł

Fernando Alonso znalazł się wśród sygnatariuszy listu otwartego, w którym domaga się, by najbogatsze państwa ufundowały szczepionki przeciwko COVID-19 tym najbiedniejszym. "Brakuje 190 mln dawek" - czytamy w dokumencie.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Fernando Alonso Materiały prasowe / Alpine / Na zdjęciu: Fernando Alonso

Wybitni sportowcy, aktorzy i artyści z całego świata podpisali list otwarty, w którym domagają się, aby najbogatsze państwa świata wsparły walkę z COVID-19 poprzez ufundowanie szczepionek biedniejszym krajom, których nie stać na taki luksus.

Z grona Formuły 1 wśród sygnatariuszy listu znalazł się Fernando Alonso. Nie jest to zaskoczeniem, bo Hiszpan już wcześniej wspierał wiele kampanii prowadzonych przez UNICEF.

"UNICEF już działa w terenie, dostarczając szczepionki przeciwko COVID-19 w imieniu COVAX, międzynarodowej inicjatywy na rzecz szczepień. Jednak w tej chwili COVAX ma 190 mln dawek mniej niż powinien posiadać. To sprawia, że osoby podatne na zagrożenia są pozbawione ochrony" - napisano w liście skierowanym do państw G7 - Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i USA.

ZOBACZ WIDEO: Czy Christian Eriksen wróci do zawodowego sportu? Kardiolog zabrał głos

"Niektóre kraje zobowiązały się do przekazania szczepionek jeszcze w tym roku, ale one są potrzebne już teraz. Analiza UNICEF pokazuje, że kraje G7 wkrótce będą miały wystarczającą liczbę dawek preparatów, aby między czerwcem a sierpniem przekazać 20 proc. z nich, czyli ponad 150 mln dawek, bez znaczącego opóźnienia w obecnych planach szczepień swojej populacji" - dodano.

"Prosimy o przekazanie preparatów w trybie pilnym do sierpnia i opracowanie planu działania na kolejne miesiące, w celu zwiększenia darowizn wraz ze wzrostem dostaw. Prognozy sugerują, że do końca 2021 roku do oddania może być nawet 1 mld dawek" - podsumowano.

Czytaj także:
Zaskakująca propozycja dla Ferrari
Lewis Hamilton zmienił plany

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • RobertW18 Zgłoś komentarz
  To jakieś "socjalistyczne/komunistyczne brednie", te postulaty (w zwykłym) rozumieniu o "fundowaniu". Państwa zbierają podatki nie na poprawę stanu obywateli innych
  Czytaj całość
  państw. Jeśli jacyś obywatele np. Hiszpanii chcą kupić szczepionki jakimś obywatelom innego państwa, to mogą to uczynić bez przeszkód: złożyć zamówienie u wytwórcy i zapłacić za dostarczenie szczepionek. Mogą też tworzyć organizacje tym się zajmujące.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×