KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Skandal w australijskim sporcie. 34 zawodników i trener zawieszonych za doping

Aż 34 graczy Australian Football League, w tym 12 z Essendon FC, zostało oskarżonych o stosowanie dopingu. Piłkarze razem z trenerem zostali zawieszeni, a na klub została nałożona największa kara w historii sportu.

Nikola Zbyszewska
Nikola Zbyszewska

Choć Australijczycy szczycą się, że ich sport jest "najczystszy" na świecie, to ostatnie wydarzenie z pewnością sprowadzi ich na ziemię. Łącznie 34 byłych i obecnych zawodników australijskiego Essendon FC zostało zawieszonych z powodu zażywania niedozwolonych środków dopingowych. Co więcej, w organizmach sportowców wykryto "substancje tak toksyczne, że jeszcze nigdy wcześniej nie zostały zarejestrowane w ludzkich organizmach".

Wyrok dotyczył wniosku apelacyjnego, złożonego przez Światową Agencją Antydopingową (WADA) przeciw decyzji z 31 marca 2015 roku, którą wydał Trybunał Antydopingowy.

Szef australijskiego Sztabu Antydopingowego, Ben McDevitt, stwierdził, że zawodnicy doskonale wiedzieli co zażywają i jakie może mieć to konsekwencje.

- Nawet nie zadawali pytań, które powinni zadać podczas przesłuchania. Co najgorsze, byli doskonale zorganizowani i działali w ukryciu - skomentował.

- Brak zainteresowania tym, co dzieje się w sprawie, działa tylko na ich niekorzyść- potwierdził jeden z członków zarządu CAS (Court of Arbitration for Sport).

W konsekwencji zawodnicy AFL nie zagrają do końca sezonu 2016, który rozpoczyna się w marcu. Kara sięgnęła również trenera, Jamesa Hirda, który został oskarżony o zhańbienie australijskiego sportu i zawieszony na 12 miesięcy. Dodatkowo, klub został ukarany rekordową grzywną w wysokości 1,6 miliona dolarów.

Doniesienia potwierdził Lindsay Tanner, Prezes Essendon FC:

- Niestety, możemy potwierdzić, że Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu uznał 34 byłych i obecnych graczy AFL winnymi naruszenia przepisów antydopingowych.

To jednak nie pierwsze tego typu zajście w przypadku drużyny z Australii. W 2012 roku u graczy wykryto peptyd wpisany na listę zakazanych środków, w co zamieszany był znany biochemik, współpracujący z różnymi sportowcami - Stephen Dank. Po tym incydencie wszyscy zawodnicy zostali specjalistycznie przeszkoleni z zasad panujących w sporcie.

- Mieli wiedzę i byli świadomi, że ciąży na nich odpowiedzialność za wszystko, co aplikują do swojego organizmu - powiedział Ben McDevitt, prezes ASADA (Australian Sports Anti-doping Authority).

Kontrowersyjne zdanie na temat bieżącego zajścia ma Paul Marsh, szef Stowarzyszenia Sportowców AFL:

- Oni musieli zostać oszukani. Są ofiarami, nie przestępcami - powiedział stanowczo.

Choć zdania są podzielone wyrok jest jednoznaczny - football australijski umrze. Przynajmniej na rok.

"Może rozdzielenie kadry i Stocha to dobry pomysł?"
Źródło: TVP S.A.
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
heraldsun.com.au, bdlive.co.za, guardian.com, asada.gov.au
Komentarze (2)
 • charismatic enigma Zgłoś komentarz
  Piękna robota. Najpierw zdjęcie z polskiej ligi footballu amerykańskiego, potem zdjęcie Milika i Lewandowskiego, a teraz zdjęcie z NFL. Czy tak naprawdę ciężko jest wam wyszukać
  Czytaj całość
  zdjęcia z meczu footballu AUSTRALIJSKIEGO?! jedno http://resources3.news.com.au/images/2011/03/09/1226018/606339-west-coast-fremantle.jpg drugie http://i.huffpost.com/gen/1216925/images/o-AUSTRALIAN-FOOTBALL-facebook.jpg trzecie http://i2.cdn.turner.com/cnnnext/dam/assets/121128092915-28-sports-2012-story-top.jpg
  • charismatic enigma Zgłoś komentarz
   Artykuł o footballu australijskim, a zdjęcie z meczu amerykańskiego footballu i to jeszcze w polskim wydaniu. Tak ciężko jest wyszukać choć jedno zdjęcia z meczu australijskiego
   Czytaj całość
   footballu i wkleić je do artykułu?
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×