MŚ w hokeju do lat 20 w Gdańsku: Zwycięstwo i awans Norwegów - relacja z meczu Norwegia - Włochy

Reprezentacja Norwegii pokonała pewnie Włochów 3:0 w meczu na szczycie Mistrzostw Świata do lat 20 w hokeju na lodzie. Tym samym, Norwegowie wygrali gdański turniej, a Włosi musieli zadowolić się trzecim miejscem.

Michał Gałęzewski

Drugi niedzielny mecz Mistrzostw Świata do lat 20 w hokeju na lodzie, które rozgrywane są w Gdańsku, mimo, że w naprzeciw siebie stanęły dwa zespoły walczące o awans, od początku nie należał do najciekawszych. Oba zespoły nie grały otwartego hokeja i wyglądało na to, że zarówno Włosi, jak i Norwegowie, nie chcą przede wszystkim stracić bramki. W konsekwencji żadnej z drużyn w pierwszej tercji nie udało się strzelić bramki.

W 22 minucie dużą szansę na bramkę miał Simon Kostner, strzelił jednak niecelnie. Minutę później z prowadzenia cieszyli się Norwegowie. Rasmus Juell dostał krążek od Fredrika Lystada Jacobsena i z najbliższej odległości pokonał Andreasa Bernarda. Po zdobyciu bramki do końca tercji, Norwegowie wyraźnie się rozkręcili i zaczęli nadawać ton grze. Włosi grali jednak konsekwentnie w obronie i nie pozwalali na zwiększenie przewagi. Ich nieudolność w atakach była jednak wyraźna. Było widać, że to nie jest ich najlepsza strona. W końcu ostatnią bramkę strzelili w 44 minucie meczu z Chorwacją!

Trzecia tercja miała podobny przebieg, do dwóch pierwszych i nie była porywającym widowiskiem. W 54 minucie sędzia podyktował rzut karny dla Norwegów za zagranie ręką w polu bramkowym. Wykorzystał go skutecznie Scott Winkler i Norwegowie podwyższyli na 2:0. Biorąc pod uwagę skuteczność Włochów nie można było spodziewać się innego scenariusza, niż awans do Grupy A drużyny z Kraju Fiordów. Podopieczni Geira Hoffa przypieczętowali swój awans bramką w 56 minucie. Wtedy to po zespołowej akcji, Joakim Erbe wbił w krótki róg krążek i Norwegia wygrała 3:0. Włosi pozostali bez bramki przez 136 minut gry...

Norwegia - Włochy 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
1:0 - Rasmus Juell (Fredrik Lystad Jacobsen) 23'
2:0 - Scott Winkler 54'
3:0 - Joakim Erbe (Hans Kristian Hollstedt, Mats Rosseli Olsen) 56'

Norwegia: Volden (Holm) - Oksnes, Sorvik (12), Winkler, Loevlie, Martinsen (2) - Bryhnisveen (2), Gundersrud (25), Csisar, Stene (2), Oppoyen - Andersen, Vik, Erbe, Rosseli Olsen, Hollstedt - Strom, Sommerseth, Juell, Olden, Jacobsen.

Włochy: Bernard (Quagliato) - Ramoser, Hofer, Tabuer, Lanz, Wunderer - Hackhofer, Sullmann Pilser, Canale, Traversa, Kostner - Ploner, Miglioranzi, Mair, Rizzi, Zelger - Casanova Stua, Nicolao, Delfino, Presti, Felderer (2).

Kary: Norwegia - 43 min, Włochy - 2 min.

Strzały: 30:32 (8:12, 12:6, 10:14).

Interwencje bramkarzy: 32:27 (12:8, 6:11, 14:8).

Najlepszy zawodnik Włoch w meczu: Mario Zelger

Najlepszy zawodnik Włoch w turnieju: Fabian Hackhofer.

Najlepszy zawodnik Norwegii w meczu: Jonas Djupvik Loevlie.

Najlepszy zawodnik Norwegii w turnieju: Lars Volden.

Widzów: 300.

Po meczu powiedzieli:

Geir Hoff (trener Norwegii):

O meczu: Oczywiście jestem bardzo zadowolony z meczu i z postawy chłopaków. Nie zagraliśmy bardzo fajnego spotkania, ale za to graliśmy bardzo solidnie. Włosi mięli mnóstwo energii. Bramka strzelona na 1:0 była dla nas niezwykle ważna, ale przyszła nam trudniej, niż we wcześniejszych meczach. Zawodnicy realizowali plan, jaki im założyłem. Mówiłem, żeby czyścić strefę obronną i nie dać Włochom przestrzeni, bo nie można stracić 3-4 goli.

O nadziejach po awansie: Tracimy najlepszych zawodników, bo pierwsza piątka jest z rocznika 1990. Problemem będzie utrzymanie w elicie. Musimy szukać nowych zawodników, ale mamy niewielką bazę hokejową. Wiele zależy od rocznika, bo jeden może być dobry, inny nie. Jeśli chodzi o Norwegię, to w porównaniu do drużyn grających w Elicie jest za mały napływ zawodników.

O hokeju w Norwegii: Hokej, to w Norwegii dobry sport dla kibiców. Mamy 800-1000 widzów na trybunach ligi norweskiej. Jeśli chodzi o ten niewielki przecież kraj, to dobry wynik. Hokej nie jest taki popularny, jak narciarstwo alpejskie, czy biegi narciarskie. Wykonujemy dobrą pracę z tak małą grupą.

O turnieju: Była to bardzo dobra grupa. Przed mistrzostwami obawiałem się, czy Norwegowie zajmą w niej odpowiednie miejsce. W drużynie Norwegii chciałbym wyróżniać Voldena. Jest to chłopak urodzony w 1992 roku i będzie grał też na Mistrzostwach Świata do lat 18. Jak będzie dobrze pracował, to może być naprawdę znakomitym bramkarzem.

Fabio Polloni (trener Włoch):

O meczu: Gratuluję Norwegii złotego medalu. Z pewnością był to najmocniejszy zespół na turnieju i wygrali oni zasłużenie. Nie mieliśmy zbyt wielu sytuacji do strzelenia bramek, gdyż Norwegowie nie dopuszczali nas do sytuacji strzeleckich. Rzut karny był nas dobił. Pozytywne było to, że zdobyliśmy brązowy medal. To odpowiednia dywizja dla nas i medal to dla nas wyróżnienie. Po straceniu bramki nie czułem potrzeby wzięcia czasu. W boksie starałem się przekazać wszystkie informacje. Gramy defensywny hokej i nie strzelamy bramek ani w seniorach, ani w juniorach. We włoskiej lidze gra wielu Kanadyjczyków i często Włosi nie są egzekutorami w drużynach.

O turnieju: Nie mam gwiazd w zespole, jednak jestem dumny z zespołu. Jeśli w Norwegii jest problem w hokeju, to nie wiem co mam powiedzieć o moim kraju. Hokej jest popularny tylko w północnych Włoszech. To, że Włochy grają w Grupie A jest zadziwiające. We Włoszech liczy się tylko piłka nożna, popularniejsze są także siatkówka, czy rugby.