NHL: Hit dla Blackhawks, przerwana seria Avalanche

W starciu dwóch najlepszych drużyn NHL górą hokeiści Chicago Blackhawks. O zwycięstwie nad ekipą San Jose Sharks musiała zadecydować dogrywka. Passę sześciu kolejnych wygranych przerwała natomiast drużyna Colorado Avalanche. Pogromcami ekipy Wojtka Wolskiego okazali się hokeści Minnesoty Wild.

Łukasz Żaguń

Do ośmiu passę swoich kolejnych zwycięstw powiększyli hokeiści Ottawy Senators. To ich najdłuższa seria od 13 października 2007 roku. Minionej nocy "Senatorowie" gładko ograli na wyjeździe obrońcę tytułu, zespół Pittsburgh Penguins 4:1. Początek spotkania nie zapowiadał jednak takiego obrotu sytuacji. Mistrzowie NHL potrzebowali zaledwie 94 sekund, by strzelić rywalom bramkę. Skuteczną akcją popisał się wówczas Jewgienij Małkin. To jednak wszystko, na co było stać Penguins w tym pojedynku. Później bramki strzelali już tylko przyjezdni.

Wyróżnić należy nie tylko graczy, którzy zajęli się ofensywą, ale także golkipera Senators - Briana Elliota. 24-letni Kanadyjczyk wybronił 30 z 31 strzałów. - Wykonaliśmy naprawdę dobrą robotę. Źle rozpoczęliśmy to spotkanie. Jednak miło jest wrócić do swojej dobrej gry, kiedy chłopaki z przodu robią to samo - powiedział Elliot.

Jeżeli zespół Caroliny Hurricanes nadal będzie utrzymywał taką dyspozycję, to wbrew pozorom nie jest wykluczone, że hokeiści tego klubu mogą jeszcze powalczyć o fazę play off. Wcześniej wydawało się to wręcz nierealne. W ostatnich spotkaniach "Huragany" prezentują się jednak wybornie, natomiast rywale najwidoczniej robią wszystko, by to zadanie im ułatwić. Minionej nocy Hurricanes we własnej hali rozprawili się z ekipą New York Islanders. Odkąd kapitanem zespołu został Eric Staal, drużyna nabrała nowej świeżości.

Staal jak na razie nie tylko nie zawodzi, ale wręcz prezentuje znakomitą dyspozycję. W ostatnim spotkaniu zdobył 2 punkty (1 bramka, 1 asysta). To już piąty mecz z rzędu, w którym Kanadyjczyk zapisuje na swoje konto co najmniej jedną bramkę. W trzech pojedynkach notował natomiast więcej niż jeden punkt. Świetne zawody rozegrał również golkiper Hurricanes - Cam Ward, który popisał się 26 skutecznymi interwencjami. - Przygotowaliśmy się do tego spotkania. Znowu mieliśmy dobry początek i dzięki temu mogliśmy dyktować do końca tempo gry - przyznał Ward.

Przez długi okres czasu w starciu pomiędzy Colorado Avalanche a Minnesotą Wild utrzymywał się bezbramkowy remis. Pierwszą bramkę i jak się okazało jedyną w tym pojedynku w 16. minucie trzeciej tercji strzelił dla Wild Martin Havlat. Nie byłoby jednak tego zwycięstwa, gdyby nie fantastyczna postawa Josha Hardinga. Golkiper Minnesoty wybronił wszystkie 29 strzałów, w tym aż 12 w ostatniej tercji.

Wydaje się, że piętą achillesową Wild w tym sezonie są mecze wyjazdowe. - Wszyscy byli bardzo zmęczeni. Rzuciliśmy jednak wszystkie siły i zagraliśmy wspaniale w defensywie, a to pozwoliło nam wygrać na wyjeździe - przyznał Harding. Warto zauważyć, że pięć z sześciu ostatnich pojedynków pomiędzy tymi zespołami kończyło się różnicą zaledwie jednej bramki.

Na lodowisku nie zabrakło rzecz jasna Wojtka Wolskiego. Tym razem Polak nie błyszczał, oddając na bramkę rywala tylko dwa strzały.

Największym hitem minionej nocy było starcie aktualnie dwóch najlepszych drużyn NHL, San Jose Sharks oraz Chicago Blackhawks. Jak przystało na spotkanie takiej rangi, emocji nie brakowało. Blackhawks co prawda w pierwszej tercji strzelili rywalom trzy bramki, jednak "Rekiny" nie zamierzały odpuszczać. Straty na początku trzeciej tercji odrobił Manny Malhotra. O losach tego meczu musiała zadecydować dogrywka. W niej swoją drugą bramkę w tym spotkaniu, a zarazem decydującą strzelił Troy Brouwer. - Pod koniec trzeciej tercji zwietrzyliśmy swoją szansę. Wierzyliśmy, że jesteśmy w stanie wygrać w dogrywce - skomentował Brouwer.

Na czele generalnej tabeli NHL wciąż znajduje się zespół San Jose Sharks. Ma on jednak już tylko jedno oczko przewagi nad ekipą Chicago Blackhawks.

Wyniki czwartkowych spotkań NHL:

Philadelphia Flyers - Atlanta Thrashers 3:4
Pittsburgh Penguins - Ottawa Senators 1:4
Carolina Hurricanes - New York Islanders 4:1
Columbus Blue Jackets - Los Angeles Kings 1:4
Colorado Avalanche - Minnesota Wild 0:1
Phoenix Coyotes - Calgary Flames 3:2 (po karnych)
Edmonton Oilers - St. Louis Blues 1:2
San Jose Sharks - Chicago Blackhawks 3:4 (po dogrywce)