MŚ w hokeju: Udany start Szwajcarów, Łotysze na kolanach

Szwajcaria pokonała Łotwę 3:1 w meczu Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie, które odbywają się w Niemczech. Szwajcarzy prowadzili od samego początku spotkania, a ostatnią bramkę zdobył Martin Pluss strzelając do pustej bramki.

Michał Gałęzewski

Mecz rozpoczął się znakomicie dla reprezentacji Szwajcarii. Trzecia minuta, zespołowa akcja i wykończenie Andreasa Ambuhla. To wystarczyło, aby Edgars Masalskis wyjmował krążek z bramki. Do końca tercji oba zespoły grały bardzo uważnie. Oddano zaledwie 19 strzałów na bramkę, a na ławkę kar usiadł tylko Herberts Vasiljevs, kapitan Łotyszy. Druga tercja wyglądała podobnie - w trzeciej minucie (tym razem jednak dwie sekundy później, niż w pierwszej części gry) Szwajcarzy zdobywają bramkę i do końca nie pada już żadne trafienie. Jako drugi bramkarza Łotyszy pokonał Roman Josi.

Trzecia tercja zaczęła się podobnie, jak dwie pierwsze. Znowu w trzeciej minucie padła bowiem bramka. Tym razem jednak pokonany został Martin Gerber, a krążek wleciał do siatki dzięki Gintsowi Meiji. Do końca spotkania zawodnicy z nadbałtyckiego państwa starali się wyrównać stan gry. Gdy nie udało im się to podczas gry w przewadze praktycznie przez 4 minuty z rzędu, trzeba było postawić wszystko na jedną kartę. W tym celu na 57 sekund przed końcem spotkania z bramki zszedł Edgars Masalskis. Przyniosło to jednak odwrotny skutek i na dwie sekundy przed końcem spotkania, decydującą bramkę zdobył Martin Pluss, ustalając wynik na 3:1.

Szwajcaria - Łotwa 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
1:0 - Andreas Ambuhl (Damien Brunner, Thibaut Monnet) 3'
2:0 - Roman Josi (Damien Brunner, Andreas Ambuhl) 23'
2:1 - Gints Meija (Juris Stals, Jekabs Redlihs) 43'
3:1 - Martin Pluss (Goran Bezina) 60'

Szwajcaria: Gerber, Stephan - Vauclair, Seger, Pluss, Ruthemann, Lemm - Hirschi, Bezina, Savary, Deruns, Niederreiter - Du Bois, Josi, Ambuhl, Monnet, Brunner - Helbling, Jenni, Duca, Romy.

Łotwa: Masalskis, Raitums - Rekis, Pujacs, Vasiljevs, Nizivijs, Cipulis - Galbins, Jerofejevs, Sprukts, Karsums, Daugavins - Sotnieks, J.Redlihs, Darzins, Dzerins, M.Redlihs - Andersons, Jass, Stals, Pecura, Meija.

Kary: Szwajcaria - 6 min, Łotwa - 6 min.