MŚ w hokeju: Sensacja w Kolonii! Duńczycy lepsi od Amerykanów

Do ogromnej niespodzianki doszło w meczu Grupy D Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie. Reprezentacja Danii pokonała USA 2:1. Do rozstrzygnięcia wyniku Duńczykom potrzebna była dogrywka, a decydującą bramkę zdobył Stefan Lassen.

Michał Gałęzewski

Na pierwszą bramkę kibice obu drużyn czekali aż do 29 minuty spotkania. Wtedy to, korzystając z gry w przewadze Duńczycy pokonali po raz pierwszy Scotta Clemmensena. Krążek do bramki amerykańskiego bramkarza wbił Lars Eller. Na odpowiedź zawodników zza oceanu nie trzeba było czekać. Już trzy minuty później - również w przewadze - bramkę zdobył Keith Yandle. Od tego czasu zawodnicy obu drużyn skupili się przede wszystkim na defensywie.

Co ciekawe Amerykanie przewagę strzałów mieli tylko w drugiej tercji - oddali 17 strzałów, przy pięciu przeciwnika. W pozostałych częściach gry wygrywali w tym aspekcie Duńczycy (11:8 w pierwszej i 10:6 w trzeciej części gry). Po bramce Yandla obie drużyny nie potrafiły jednak pokonać bramkarzy rywali i do rozstrzygnięcia wyniku spotkania potrzebna była dogrywka. Tam Gordona Scotta pokonał Stefan Lassen i ostatecznie Dania pokonała USA 2:1! - Przegrywanie takich spotkań przez reprezentację USA jest niewybaczalne - powiedział kapitan USA, Jack Johnson. Trudno jest wygrać mecze, gdy zdobywa się zaledwie dwie bramki w dwóch meczach - dodał w rozmowie z oficjalną stroną IIHF. Przypomnijmy, że wcześniej USA przegrało po dogrywce z Niemcami.

Dania - USA 2:1 (0:0, 1:1, 0:0, 1:0)
1:0 - Lars Eller (Frans Nielsen, Peter Regin) 29' PP
1:1 - Keith Yandle (Kyle Okposo, Jack Johnson) 33' PP
2:1 - Stefan Lassen 63'

Dania: Galbraith, Andersen - Larsen, Lassen, Madsen, F.Nielsen, Eller - Bodker, D.Nielsen, Hardt, Christensen, Regin - Green, Staal, Christensen, Jakobsen, Duus - Damgaard, Degn, Sundberg, Dresler, Lykkeskov.

USA: Clemmensen, Bishop - Johnson, Galiardi, Moss, Oshie, Yandle - M.Greene, A.Greene, Dubinsky, Okposo, Foligno - Kennedy, Potulny, Nustrom, Chorney, Gilroy - Kreider, hanson, Carter, Hillen, Lundin.

Kary: Dania - 8 min, USA - 10 min.

Strzały na bramkę: Dania - 31, USA - 29.