MŚ w hokeju: Miażdżąca trzecia tercja Norwegów

W meczu rozegranym w Mannheim nie było niespodzianki. Reprezentacja Norwegii pokonała Francję 5:1 i tym samym Francuzi zakończyli rozgrywki grupowe bez zwycięstwa. O wyniku zadecydowała trzecia tercja, którą Potomkowie Wikingów wygrali 5:1.

Michał Gałęzewski

Spotkanie rozpoczęło się nie najlepiej dla reprezentacji Norwegii. W 11 minucie spotkanie za atak na głowę Antonina Manaviana, karę 20+5 minut otrzymał Martin Laumann Ylven. Francuzi wykorzystali pięciominutową grę w przewadze i w 13 minucie po bramce Stephane Da Costy prowadzili 1:0! Do końca tercji żaden z zespołów nie potrafił udokumentować swojej przewagi i zakończyła się ona zwycięstwem Trójkolorowych.

Druga część meczu rozpoczęła się od kar dla zawodników obu drużyn i w 24 minucie trzech hokeistów siedziało na ławce kar. W 33 minucie Norwegom wreszcie udało się wyrównać. Po wznowieniu krążek otrzymał Peter Lorentzen i udało mu się pokonać Fabrice Lhenryego. Remis 1:1 był sprawiedliwy, gdyż ilość strzałów obu zespołów była taka sama (19:19), jednak nie cieszyła żadnej z reprezentacji, więc można było się spodziewać ciekawej trzeciej tercji.

Tego co się zdarzyło w ostatniej części gry nikt się jednak nie spodziewał. Już w 43 minucie po bramce Matsa Zuccarello Aasena było 2:1 dla Norwegii, a pięć minut po ogromnym pechu Francji bramkę zapisano Andersowi Bastiansenowi. Gdy w 49 minucie Patick Thoresen wykorzystał grę w przewadze było już jasne, kto wygra to spotkanie. Ostatnią bramkę dołożył Mathis Olimb i ostatecznie mecz zakończył się czterobramkowym zwycięstwem Norwegii.

Francja - Norwegia 1:5 (1:0, 0:1, 0:4)
1:0 - Stephane Da Costa (Yohann Auvitu) 13' PP
1:1 - Peter Lorentzen (Martin Roymark, Kristian Forsberg) 33'
1:2 - Mats Zuccarello Aasen (Patrick Thoresen, Lars Lokken Ostli) 43' PP
1:3 - Anders Bastiansen 48'
1:4 - Patrick Thoresen (Mats Zuccarello Aasen) 49' PP
1:5 - Mathis Olimb 56'

Francja: Lhenry (Ferhi) - Bachet, Amar, Treille, Meunier, Tardif - Manavian, Besch, S.Da Costa, Bellemare, Hecquefeuille - Auvitu, Roussel, Lussier, Gras, Treille - Quessandier, Henderson, Raux.

Norwegia: Grotnes (Smith) - Holos, Bonsaksen, Thoresen, Zuccarello Aasen, Fredriksen - Kaunismaki, Jakobsen, Spets, Bastiansen, M.Olimb - Lokken Ostli, Solberg, Lorentzen, Forsberg, K.A.Olimb - Holtet, Spets, Roymark, Laumann Ylven.

Kary: Francja - 36 min (w tym 10 dla Stephane Da Costy i Luca Tardifa), Norwegia - 56 min (w tym 25 dla Martina Laumanna Ylvena).

Strzały na bramkę: Francja - 27 (9, 10, 8), Norwegia - 40 (8, 11, 21).