Nowy sezon, nowe wyzwania dla Hokejowej Ligi Open

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Przedstawiciele drużyn występujących w Hokejowej Lidze Open spotkali się w bydgoskim ratuszu, aby porozmawiać o wyzwaniach, jakie staną przed ligą w najbliższym czasie. Dzięki wysokiej frekwencji i dużemu zaangażowaniu delegatów udało się poczynić ustalenia w wielu, kluczowych dla funkcjonowania rozgrywek, kwestiach.

Zanim jednak przedstawiciele ekip z całej Polski przystąpili do obrad, odbyła się konferencja prasowa. Dziennikarze lokalnych mediów, którzy się na niej pojawili mieli wiele pytań dotyczących m. in. budowy lodowiska w Bydgoszczy, rozwoju ligi oraz współpracy z Mariuszem Czerkawskim. Na wszystkie pytania odpowiadał prezes kolegium Hokejowej Ligi Open Ireneusz Małachowski. Przedstawił dotychczasowe osiągnięcia ligi oraz określił kierunki jej rozwoju. Wiele miejsca poświęcił też planom odrodzenia hokeja na najwyższym poziomie w mieście nad Brdą.

Po części spotkania otwartej dla mediów przystąpiono do rozmów w gronie przedstawicieli drużyn. W obradach udział wzięli reprezentanci ekip z Warszawy (3 zespoły), Łodzi, Torunia, Szczecina, Białegostoku, Poznania, Wrocławia i Bydgoszczy. Na spotkanie nie dotarli przedstawiciele drużyn z Gdańska i Siedlec, lecz już wcześniej jednoznacznie zadeklarowali oni chęć udziału w rozgrywkach sezonu 2011/2012. Niestety, z powodu kłopotów z lodowiskiem, do wycofania się z rozgrywek zmuszona została ekipa ze Szczecina.

Na początku spotkania zaprezentowano działania podjęte w celu promocji rozgrywek takie jak: stworzenie strony internetowej i powołanie zespołu prasowego. Następnie przedstawiciele ekip wzięli na warsztat regulamin, który ma obowiązywać w przyszłym sezonie. Ustalono, że każda z drużyn przed rozpoczęciem rozgrywek zobowiązana jest do wpłacenia 1000 zł w ramach wpisowego. Uznano, że w przypadku ewidentnie zawinionego walkowera zespół poddający mecz zostanie ukarany odjęciem 1 punktu oraz 10 bramek od bilansu goli strzelonych i straconych. Ponadto ekipa oddająca walkowera będzie musiała się liczyć z koniecznością partycypowania w kosztach związanych z wynajęciem lodowiska. Ustalono również, że mecze lub turnieje przekładane będą jedynie w ostateczności i tylko z ważnych powodów, a każdy przypadek rozpatrywany będzie indywidualnie. Wszystkie zespoły w trakcie całego sezonu będą mogły zgłosić 30 zawodników. Przyjęto jednak, że nowi zawodnicy będą mogli być dopisani do listy graczy nie później niż na 7 dni przed najbliższym turniejem, w którym drużyna ma uczestniczyć. Ustalono również, że zawodnik, który zgłoszony będzie do rozgrywek w jednej drużynie nie będzie miał prawa zmieniać barw klubowych w tym samym sezonie. Wiele kontrowersji wzbudziła dyskusja na temat możliwości gry ciałem podczas meczów HLO. Ostatecznie przyjęto, że niedozwolona będzie nadmierna agresja w grze, a także ataki z najazdu i na wprost oraz w kolana. Przedstawiciele drużyn zgodni byli, że kluczem do okiełznania niezdrowych zapędów i nieczystej gry będzie po prostu sędziowanie na wysokim poziomie. Ustalono również, że w przypadku ukarania gracza karą meczu, będzie on pauzował w kolejnym spotkaniu (bez względu na to, czy przypadnie ono na ten sam turniej czy na turniej następny).

W kolejnej części obrad reprezentanci ekip startujących w HLO debatowali nad formą organizacyjną rozgrywek. Omówione zostały różne koncepcje związane z przyszłością ligi. Wyznaczono również delegację, która na ten temat rozmawiać będzie z władzami Polskiego Związku Hokeja na Lodzie podczas spotkania, które przewidziane jest na czerwiec br. Bez względu na wynik tych rozmów, większość przedstawicieli drużyn opowiedziała się za powołaniem federacji HLO. W jej skład wejdą stowarzyszenia prowadzące drużyny startujące w rozgrywkach. Ustalono także harmonogram prac nad statutem oraz przedstawiono projekt struktury władz federacji.

Na koniec podjęto temat promocji hokeja na lodzie i samej HLO. Pojawiło się wiele ciekawych pomysłów i możliwości. Wystarczy wspomnieć o koncepcji współpracy z Mariuszem Czerkawskim, która jest już realizowana. Dyskusja na ten temat bez wątpienia kontynuowana będzie na kolejnym spotkaniu drużyn HLO, które wyznaczono na koniec czerwca br. Obrady, w zgodnej opinii ich uczestników, były niezwykle owocne i nakreśliły ciekawe perspektywy dla rozwoju hokeja na lodzie w formule Semi-Pro w Polsce.

Źródło artykułu: