Puchar Kontynentalny: Przedstawiamy przeciwników Comarch Cracovii

Już w piątek w Doniecku na Ukrainie rozpocznie się półfinał Pucharu Kontynentalnego, w którym mistrz Polski, Comarch Cracovia spotka się z łotewskim Metalurgsem Lipawa, Donbasem Donieck i Rubinem Tiumeń z Rosji. Prezentujemy kilka informacji na temat zespołów, z którymi Pasy będą walczyć o awans do finału w Rouen.

Metalurgs Lipawa

To zespół najlepiej znany polskim kibicom. W 2009 roku Metalurgs był gospodarzem półfinału Pucharu Kontynentalnego, podczas którego Łotysze zajęli 3. miejsce, wygrywając z Cracovią 6:5. Rok później los znowu skojarzył te dwie drużyny na tym samym szczeblu podczas turnieju w Rouen. Tym razem górą były Pasy, które po zaciętym meczu zwyciężyły 7:5 i wyprzedziły Metalurgs w klasyfikacji końcowej. W tym sezonie zawodnicy z Lipawy rozpoczęli zmagania w ramach Pucharu Kontynentalnego o jeden poziom niżej. Podczas rozgrywanego w Rumuni ćwierćfinału pokonali Beibarys Atyrau z Kazachstanu 3:2, rozgromili słoweńską Olimpie Lublana 11:1 oraz gospodarzy turnieju HSC Csikszereda 6:0.

Zespół aż 6 razy zdobywał mistrzostwo Łotwy, obecnie rozgrywa swoje spotkania także w ramach ligi białoruskiej. Od roku Metalurgs współpracuje z Dynamem Ryga, dzięki czemu w szeregach łotewskiej drużyny może wystąpić kilku zawodników, którzy nie mieścili się w składzie zespołu z KHL.

Donbass Donieck

Donbass Donieck to stosunkowo młody klub, którego początki sięgają 2001 roku. Wcześniej jednak na terenie miasta występowały dwa zespoły: Kooperator Donieck (od 1990 roku) oraz Nord Donieck (od 1998 roku). Na początku wieku oba połączyły się i rok później hokeiści z Doniecka zajęli trzecie miejsce w mistrzostwach Ukrainy. Najbardziej znanym zawodnikiem, klubu jest Oleg Tverdovsky, zdobywca Pucharu Stanleya, olimpijskiego brązu, mistrz świata z 2009 roku z reprezentacją Rosji i tryumfator KHL. Polscy kibice mogą pamiętać jednego z zawodników z Doniecka - Siergieja Vitera, który występował w Podhalu Nowy Targ w latach 1999-2001. Obecnie Viter jest jednym z asystentów trenera Donbasu - Aleksandra Kulikova.

Zespół zajmuje obecnie czołowe lokaty zarówno w lidze ukraińskiej jak i w Wyższej Lidze Rosji. Najlepszym strzelcem drużyny jest 31-letni Denis Kochetkov, który ma w swoim CV występy m.in. w Dynamie Mińsk. Obecnie celem włodarzy klubu jest gra w rosyjskiej KHL.

Rubin Tiumeń

Rubin Tiumeń to zespół założony w 1959 roku jako Bodnik. Od 1972 występował pod nazwą Rubin, którą w 1995 roku zmieniono na Gazovnik Tiumeń. Powrót do wcześniejszej nazwy nastąpił rok temu. Obecnie gra swoje mecze w ramach drugiej ligi rosyjskiej. Ostatni sezon zakończyli na pierwszym miejscu. Rosjanie rozgrywają swoje spotkania na nowoczesnym i wielofunkcyjnym Sports Palace Tyumen, który może pomieścić 3300 widzów. W zespole występowali m.in. bramkarz Konstantin Barulin, obecny obrońca obrońca Ak Bars Kazań Denis Kulyash czy napastnik Ilya Malyushkin.

Drużynę od 2009 roku prowadzi Miskhat Fakhrutdinov, który trenował wcześniej narodową drużynę Rosji do lat 18 oraz występujący w KHL Vityaz Chekhov, z którego odszedł po kilku miesiącach. Jako zawodnik przez 10 lat reprezentował barwy Dynama Moskwa, a następnie przeniósł się do Szwecji, gdzie skończył karierę. Zespół obecnie zajmuje pierwsze miejsce w Konfederacji wschodniej z przewagą aż 12 punktów nad wiceliderem. W klasyfikacji generalnej VHL także zajmuje pierwszą pozycję z przewagą 7 oczek nad Donbasem Donieck, z którym zagra na zakończenie turnieju. Drużyna z Rosji może się obecnie pochwalić serią kolejnych 8 zwycięstw, a ostatni raz gorycz porażki zaznała 25 października, przegrywając 4:0 z Ładą. Przez wielu ten zespół uznawany jest nie tylko za faworyta turnieju w Doniecku, ale także głównego kandydata do zwycięstwa w całych rozgrywkach.

Komentarze (0)