MŚ w Korei: Kolejne rywalki odprawione - relacja z meczu Belgia - Polska

Reprezentantki Polski jak burza idą na MŚ II dywizji w hokeju na lodzie kobiet. Po zwycięstwie 4:3 nad Hiszpanią, w niedzielę rozgromiły Belgijki 7:0. Po dwie bramki zdobyły Marta Bigos oraz Karolina Poźniewska.

Belgijki w pierwszym meczu walczyły do samego końca z Islandkami, jednak po bramce Birny Baldursdottir na trzy minuty przed końcem spotkania, przegrały 1:2. Podopieczne Marka Kozyry były jednak dla nich dużo trudniejszymi rywalkami. W każdej tercji oddały zdecydowanie więcej strzałów, które dodatkowo były o wiele lepszej jakości. Po tym meczu Polki pokazały, że będą się liczyć w walce o awans do wyższej dywizji.

Przez cały mecz bardzo dobrze broniła Małgorzata Burda, która przez 60 minut obroniła 31 strzałów, nie wpuszczając żadnego. Dobra gra w defensywie pozwoliła Polkom skupić się na strzelaniu bramek. Już w szóstej minucie Marta Bigos po indywidualnej akcji pokonała Kirsten Schonwetter, a na dwie minuty przed końcem pierwszej tercji, w ostatniej sekundzie kary Sibylle Morel de Westgaver, na 2:0 podwyższyła Paulina Kulas.

Kolejne tercje były również bardzo dobre dla Polek. W drugiej części meczu po jednej bramce strzeliły Agnieszka Pióro, Karolina Poźniewska i Magdalena Czaplik. Polki nie straciły bramki nawet podczas dwóch okresów gry w osłabieniu, kiedy umiejętnie broniły się przed rozpaczliwie atakującymi Belgijkami.

"Dzieło zniszczenia" dokonało się w ostatniej części gry. Na nic zdała się zmiana bramkarki w Belgii, bo już w 31. sekundzie trzeciej tercji swoją drugą bramkę zdobyła Karolina Poźniewska. Na 34 sekundy przed końcem na 7:0 podwyższyła Marta Bigos. W poniedziałek Polki będą miały dzień przerwy, a we wtorek grają mecz z Islandią, która jak już informowaliśmy pokonała Belgię 2:1. Na tą chwilę wydaje się, że najważniejszy mecz biało-czerwone zagrają w czwartek (z Koreą Południową). Na koniec pozostanie jeszcze mecz z najsłabszą reprezentacją RPA.

Belgia - Polska 0:7 (0:2, 0:3, 0:2) 0:1 - Marta Bigos 7' 0:2 - Paulina Kulas (Aleksandra Berecka) 19' 5/4 0:3 - Agnieszka Pióro (Karolina Poźniewska) 27' 0:4 - Karolina Poźniewska (Magdalena Czaplik) 31' 0:5 - Magdalena Czaplik (Joanna Detmer) 36' 0:6 - Karolina Poźniewska 41' 0:7 - Marta Bigos 60'

Belgia: Schonwetter (40' Vanroy) - Clincke, Leyen, de Wolf, Frere, Bosmans - Morel de Westgaver, Jenaer, Kest, Mommen, de Lecker - Tielens, Maka, Hendrickx, Cranskens, Buret.

Polska: Burda (Kosińska, nie grała) - Czaplik, Poźniewska, Pióro, Chrapek, Malinowska - Kosakowska, Szynal, Kierc, Czarnecka, Bigos - Gałuszka, Bielas, Byczkowska, Frąckowiak, Nowacka - Mizera, Ślimak, Kulas, Detmer, Berecka.

Kary: Belgia - 10 min, Polska - 8 min.

Strzały: Belgia - 31, Polska - 70.

Widzów: 100.

Jeśli chodzi o pozostałe dwa spotkania, to reprezentacja Hiszpanii, która przegrała w sobotę z Polską rozgromiła RPA 12:0, natomiast Korea Południowa dopiero po karnych pokonała Islandię. Wygląda więc na to, że absolutnymi faworytkami do wygranej w grupie są Polki, które już teraz są liderkami tabeli.

RPA - Hiszpania 0:12 (0:1, 0:4, 0:7) 0:1 - Lucia Ruiz (Clara Hernandez, Alejandra Rodriguez) 16' 5/4 0:2 - Ana Ucedo (Lucia Ruiz, Alejandra Rodriguez) 24' 0:3 - Lorena Ortuno (Lucia Ruiz, Elena Alvarez) 28' 0:4 - Alba Calero (Maria Gurrea, Luna Sainz) 29' 0:5 - Lucia Ruiz (Ana Ucedo, Clara Hernandez) 36' 0:6 - Ainhoa Merino (Julia Fouz, Lorena Ortuno) 42' 0:7 - Ainhoa Merino (Lorena Ortuno) 47' 0:8 - Ainhoa Merino (Lucia Ruiz, Clara Hernandez) 48' 0:9 - Clara Hernandez (Lucia Ruiz, Ainhoa Merino) 49' 0:10 - Maria Gurrea (Ana Ucedo, Alba Calero) 49' 0:11 - Julia Fouz (Ainhoa Merino, Lorena Ortuno) 50 0:12 - Ana Ucedo (Alicia Gonzalez, Maria Gurrea) 53'

RPA: McClurg (46' S.Swanpoel) - Oxenham, Gruber, Birrell, Schuurman, Rhode - Sheffield, van Wyk, Strachan, Jansen, Cronje - Bundock, Lombard, Murphy, van Eeckhoven, Kobrin oraz Roos, K.Swanpoel. Roche.

Hiszpania: Martinez (40' C.Alvarado) - Ucedo, Gonzalez, L.Alvarado, Gurrea, Calero - Sainz, Fouz, Merino, Abrisqueta, Ortuno - Monreal, Hernandez, Ruiz, Rodriguez, Alvarez oraz de la Pompa, Peralta.

Kary: RPA - 12 min, Hiszpania - 4 min.

Strzały: RPA - 16, Hiszpania - 65.

Widzów: 140.

Korea Południowa - Islandia 2:1 (0:0, 1:1, 0:0, 0:0, 1:0) 1:0 - Su Sie Jo (Kun Young Ahn) 22' 1:1 - A Agustsdottir (S Shantz-Smiley) 40' 2:1 - Soo Jin Han (decydujący karny)

Korea Południowa: So Jung Shin (Do Hee Han, nie grała) - Soo Jin Han, Hwa Yeon Yong, Jongah Park, Jae Yeon Han, Chea Ryung Ko - Kyou Sun Lee, Kun Young Ahn, Yeon Jeong Lee, Young Hwa Lee, Mi Hwan Cho - Da Yun Park, Su Sie Jo, Bi Young Choi, Ye Eun Park, Min Ji Lee oraz Young Joo Hong.

Islandia: Halldorsdottir (Thorsteinsdottir, nie grała - Shantz-Smiley, Sigfusdottir, Bergthorsdottir, Agustsdottir, Baldursdottir - Vidarsdottir, Heimisdottir, Sigurgeirsdottir, Gunnlaugsdottir, Johannesdottir - Karvelsdottir, Sigurdardottir, Blondal, Sveinsdottir, Gudbjartsdottir oraz Finnbogadottir.

Kary: Korea Południowa - 8 min, Islandia - 4 min.

Strzały: Korea Południowa - 47, Islandia - 40.