Turniej EIHC w Mont Blanc: Wielka Brytania - Litwa 5:3

Pierwszym meczem lutowych turniejów międzynarodowych było spotkanie Wielkiej Brytanii z Litwą w ramach Euro Ice Hockey Challenge. Mecz rozgrywany we Francji dostarczył kibicom sporo wrażeń, ostatecznie górą byli Brytyjczycy, którzy wygrali 5:3.

Michał Gałęzewski

Spotkanie rozegrane we Francji rozpoczęło się od mocnego uderzenia Brytyjczyków. W 6 minucie na ławkę kar powędrował Egidijus Bauba i wykorzystał to Jason Hewitt, który po podaniu Davida Clarka strzelił bramkę w przewadze. Brytyjczycy wytrzymali grę w osłabieniu po karze dla Paula Morana dwie minuty później i w tej tercji strzelili jeszcze dwie bramki, których autorami byli Craig Chambers i Colin Shields. Jedyną odpowiedzią naszych północnych sąsiadów była bramka Dovydasa Kuleviciusa na 30 sekund przed końcem tercji.

W drugiej części meczu jedyną bramkę strzelił po drugiej karze w meczu dla Toma Watkinsa Sarunas Kuliesius i Litwini zbliżyli się do rywali na jedną bramkę. Na początku trzeciej tercji mógł być remis, lecz Brytyjczycy utrzymali wynik przy karze dla Nathana Rempela. Gdy zawodnik reprezentacji Wyspiarzy wrócił na lód, rozpędzeni Litwini strzelili jednak wyrównującą bramkę, a strzelcem był strzelec także pierwszej bramki dla Litwy, Kulevicius. Litwini nie potrafili jednak trzymać nerwów na wodzy. W 49 minucie karę za trzymanie dostał Petras Nauseda, co już 7 sekund później wykorzystał David Clarke.

Na 98 sekund przed końcem spotkania z tafli lodu zszedł bramkarz Litwy, Nerijus Dauksevivius, lecz jak to często bywa zabieg ten przyniósł odwrotny skutek. Piątą bramkę dla Wielkiej Brytanii strzelił Warren Tait i mecz zakończył się dwubramkowym zwycięstwem Brytyjczyków.

Wielka Brytania - Litwa 5:3 (3:1, 0:1, 2:1)
1:0 - Jason Hewitt (David Clarke) 8' PP
2:0 - Craig Chambers 17'
3:0 - Collin Schields (Graig Chambers, Warren Tait) 19'
3:1 - Dovydas Kulevicius (Darius Lelenas) 20'
3:2 - Sarunas Kuliesius (Mindaugas Kieras, Andrius Kaminskas) 38' PP
3:3 - Dovydas Kulevicius (Darius Lelenas) 46'
4:3 - David Clarke (Collin Shields, Jonathan Phillips) 49' PP