MŚ w hokeju: Znamy już sześciu ćwierćfinalistów i jednego spadkowicza

Sześć drużyn zapewniło sobie już awans do ćwierćfinału 79. edycji hokejowych mistrzostw świata. Bez szans na pozostanie w elicie jest zespół Słowenii.
Rafał Smoliński

Zespół gospodarzy zapewnił sobie awans do ćwierćfinału, pokonując w niedzielę w praskiej O2 Arenie ekipę Niemiec. Hokeiści naszych zachodnich sąsiadów dwukrotnie obejmowali prowadzenie, lecz po 26 minutach na tablicy wyników był remis. Wówczas dał o sobie znać Jaromir Jagr. 43-letni zawodnik zaliczył najpierw asystę przy trafieniu Jakuba Voráčka, a pod koniec trzeciej tercji sam (po raz czwarty na tych mistrzostwach) wpisał się na listę strzelców. Dzięki temu zwycięstwu Czesi umocnili się na trzeciej pozycji w Grupie A i mogą myśleć już o dalszej fazie. Niemcy natomiast stracili szanse na awans do ćwierćfinału.

Czechy - Niemcy 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Bramki:
0:1 - Pietta (Mueller, Krueger) 8'
1:1 - Vondrka 14'
1:2 - Wolf (Rieder) 24'
2:2 - Koukal (Kolář, Simon) 26'
3:2 - Voráček (Jágr, Nakládal) 28' (5 na 4)
4:2 - Jágr (Červenka) 56'

Strzały: 38-14.
Kary: 6-6.

Drużyna Kanady powróciła do strzeleckiej formy i w niedzielny wieczór rozgromiła w Pradze Szwajcarię 7:2, zapewniając sobie pierwsze miejsce w Grupie A. Hokeiści zza Oceanu posłali na bramkę Reto Berry aż 46 strzałów, a worek z bramkami otworzył już w 53. sekundzie Tyler Seguin. W sumie gole dla ekipy spod znaku Klonowego Liścia zdobyło siedmiu różnych zawodników, natomiast Mike Smith został pokonany dwukrotnie. Helweci stracili najwięcej bramek w starciu z Kanadyjczykami od 16 lat. Wciąż jednak są murowanymi faworytami do zajęcia czwartego miejsca w Grupie A i awansu do ćwierćfinału. Aby tak się stało, wystarczy, że Austria nie wywalczy w spotkaniach z Niemcami i Kanadą kompletu punktów. Szwajcaria ostatni mecz rozegra we wtorkowy wieczór z Czechami.

Kanada - Szwajcaria 7:2 (2:1, 3:0, 2:1)

Bramki:
1:0 - Seguin (Muzzin, Giroux) 1'
1:1 - Trachsler (Schäppi, Streit) 7'
2:1 - MacKinnon (Spezza, Wiercioch) 20'
3:1 - Ekblad (Couturier, Eakin) 28'
4:1 - Eberle (Crosby, Burns) 39' (5 na 4)
5:1 - Eakin (Couturier, Ekblad) 40'
5:2 - Brunner 43'
6:2 - Couturier (Toffoli, Hamhuis) 53'
7:2 - Giroux (Burns, O'Reilly) 58' (5 na 4)

Strzały: 46-25.
Kary: 12-16.

Wyniki i tabela Grupy A:

piątek, 1 maja

Kanada - Łotwa 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)
Szwecja - Czechy 6:5 po karnych (2:1, 1:0, 2:4, 0:0, 1:0)

sobota, 2 maja

Austria - Szwajcaria 4:3 po karnych (0:1, 1:1, 2:1, 0:0, 1:0)
Niemcy - Francja 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Czechy - Łotwa 4:2 (0:1, 3:1, 1:0)

niedziela, 3 maja

Szwecja - Austria 6:1 (3:0, 3:0, 0:1)
Kanada - Niemcy 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)
Szwajcaria - Francja 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

środa, 6 maja

Łotwa - Szwajcaria 2:1 po dogr. (0:0, 1:0, 0:1, 1:0)

Kanada - Francja 4:3 (2:1, 1:0, 1:2)
Łotwa - Austria 2:1 po dogr. (0:1, 1:0, 0:0, 1:0)
Szwecja - Szwajcaria 2:1 po dogr. (1:0, 0:0, 0:1, 1:0)

* awans do ćwierćfinału

Piąte zwycięstwo na mistrzostwach świata i awans do ćwierćfinału wywalczyli w niedzielę Amerykanie. Hokeiści zza Oceanu pokonali 3:1 w ostrawskiej hali CEZ Arena Słowenię, która straciła tym samym szanse na pozostanie w elicie i za rok wystąpi w Dywizji 1A razem z Polską, Japonią, Włochami i Koreą Południową. Katem Słoweńców okazał się w niedzielę Brock Nelson, który zdobył w pierwszej tercji dwie bramki, a w 42. minucie asystował przy trafieniu Jacka Eichela. Reprezentacja USA powróciła na pierwsze miejsce w Grupie B i we wtorek zmierzy się ze Słowacją.

USA - Słowenia 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Bramki:
1:0 - Nelson (O'Reilly, Lewis) 5'
2:0 - Nelson (Lewis, Faulk) 17' (5 na 4)
2:1 - Mušič (Ograjenšek, Pretnar) 27'
3:1 - Eichel (Nelson, Lewis) 42'

Strzały: 17-22.
Kary: 6-4.

Słowacja pilnie potrzebowała zwycięstwa w niedzielnym spotkaniu z Rosją i po pierwszej tercji prowadziła 1:0. W drugiej odsłonie wyrównał Siergiej Moziakin, a w 42. minucie gola dającego Sbornej przewagę uzyskał Władimir Tarasienko. Odpowiedź hokeistów naszych południowych sąsiadów była jednak szybka i po trafieniu Mariana Gaborika było po 2. Losy meczu rozstrzygnęła dogrywka, w której dogodną sytuację wykorzystał Artiemij Panarin. Rosja triumfowała ostatecznie 3:2, dzięki czemu zapewniła sobie miejsce w ćwierćfinale. Słowacja ma jeszcze cień szansy na awans, ale musi pokonać we wtorek USA i liczyć na potknięcie Białorusi.

Rosja - Słowacja 3:2 po dogr. (0:1, 1:0, 1:1, 1:0)