Kwal. do IO: Polscy hokeiści pewnie pokonali na inaugurację Estończyków

Reprezentacja Polski wykonała pierwszy krok w kierunku igrzysk olimpijskich w Pyeongchang. W czwartkowym meczu turnieju preeliminacyjnego w Budapeszcie Biało-Czerwoni pewnie zwyciężyli Estończyków 6:2.

Rafał Smoliński

Zgodnie z przewidywaniami Estończycy nie okazali się równorzędnymi przeciwnikami dla Polaków, choć ich najlepsza formacja pokazała się momentami z bardzo dobrej strony. Już po pierwszym rzucie krążka nasi hokeiści zameldowali się w tercji obronnej rywali. W 2. minucie błąd defensywy Estonii wykorzystał Patryk Wronka, który nie miał problemów z ulokowaniem "gumy" w bramce bronionej przez Romana Sumichina.

Polacy oddawali sporo strzałów na bramkę przeciwników, ale były to uderzenia spod linii niebieskiej. Estończycy nie byli w stanie zagrozić Kamilowi Kosowskiemu i mieli nawet problemy z wjechaniem do tercji obronnej Biało-Czerwonych podczas gry w przewadze. W 15. minucie nasi reprezentanci powiększyli przewagę po tym, jak Grzegorz Pasiut idealnie obsłużył Arona Chmielewskiego. Jeszcze przed przerwą trzeciego gola zdobył Kacper Guzik i Polacy zakończyli premierową część meczu z imponującą liczbą 25 oddanych strzałów.

Na początku drugiej tercji dała znać o sobie pierwsza formacja Estończyków. Doświadczony Andriej Makrow podał do Aleksandra Pietrowa, ale ten strzałem w długi róg zmusił Kosowskiego do kapitulacji. Utracona bramka podziała na Polaków jak płachta na byka. Już po 51 sekundach odpowiedział Mateusz Bepierszcz, a półtorej minuty później na 5:1 podwyższył Marcin Kolusz. Obraz gry nie uległ zmianie, a tempo nie było już tak szybkie.

Kwalifikacje do IO 2018: Polska - Estonia (skrót)

W 44. minucie ładną akcję przeprowadzili Estończycy. Robert Rooba skierował krążek w kierunku Aleksandra Pietrowa, a ten po raz drugi w meczu pokonał Kosowskiego. Wynik spotkania ustalił w 46. minucie Mateusz Rompkowski, popisując się świetnym uderzeniem w samo okienko spod linii niebieskiej. Od tego momentu Polacy nie forsowali tempa i w pełni kontrolując wydarzenia na lodzie, zwieńczyli całe spotkanie zwycięstwem 6:2.

W czwartkowy wieczór do akcji wkroczyli gospodarze, którzy pewnie pokonali Litwinów 4:0. W piątek reprezentanci naszych północno-wschodnich sąsiadów będą przeciwnikami Biało-Czerwonych. Decydujące o awansie do finałowej fazy kwalifikacji będzie zapewne niedzielne spotkanie drużyn Polski i Węgier.

Polska - Estonia 6:2 (3:0, 2:1, 1:1)