Kwal. do IO: Padło aż 10 goli! Polscy hokeiści rozgromili Litwinów w Budapeszcie!

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: polscy hokeiści
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: polscy hokeiści

Reprezentacja Polski odniosła drugie okazałe zwycięstwo w turnieju preeliminacyjnym do igrzysk olimpijskich w Pyeongchang. W piątek Biało-Czerwoni rozgromili w Budapeszcie Litwinów aż 9:1!

Po czwartkowej wygranej 6:2 nad Estonią Aron Chmielewski zapowiedział, że polscy hokeiści nie mogą pozwolić przeciwnikom na kreowanie dogodnych sytuacji i przede wszystkim na zdobywanie goli. Nasi reprezentanci pokazali w piątek, że nie rzucają słów na wiatr, choć prostego błędu i straty bramki nie uniknęli.

Zawodnicy spod znaku Pogoni przyjechali do Budapesztu bez swojej największej gwiazdy, występującego w San Jose Sharks Dainiusa Zubrusa. Biało-Czerwoni potrzebowali 16 minut, aby otworzyć worek z bramkami. Wcześniej nie wykorzystali okresu gry w podwójnej przewadze i kilkakrotnie w niebezpieczeństwie znalazł się Przemysław Odrobny. "Wiedźmin" zastąpił w polskiej bramce Kamila Kosowskiego i w całym spotkaniu obronił 38 z 39 strzałów.

Pierwszego gola zdobył Grzegorz Pasiut, który wykorzystał podanie Chmielewskiego. Chwilę później to urodzony w Gdańsku 24-latek trafił do litewskiej bramki, dobijając odbity przez Mantasa Armalisa strzał Mikołaja Łopuskiego. W premierowej części meczu Polacy uderzali na bramkę rywali aż 23 razy, natomiast Litwini 10-krotnie.

Druga tercja zakończyła się prawdziwym pogromem. Nasi hokeiści podkręcili tempo i już w pierwszej akcji świetnym zagraniem z bekhendu popisał się Krzysztof Zapała. Niespełna trzy minuty później było już 4:0, bowiem precyzyjny strzał oddał Maciej Urbanowicz. Piątego gola Biało-Czerwoni uzyskali po świetnym trafieniu w samo okienko Krystiana Dziubińskiego. Jeszcze przed przerwą wynik podwyższyli Tomasz Malasiński i Dziubiński, który strzelił swoją drugą bramkę w przewadze.

Na początku trzeciej części meczu Polacy kontynuowali dobrą grę. Mateusz Rompkowski idealnie obsłużył Zapałę i było 8:0. Dziewiąty gol padł w 53. minucie, gdy w dogodnej sytuacji znalazł się Mateusz Bepierszcz i strzałem przy słupku pokonał Artura Pawliukowa. Litwini dokonali zmiany bramkarza już przed rozpoczęciem decydującej tercji, ale manewr ten nie powstrzymał Biało-Czerwonych przed zdobywaniem kolejnych bramek.

W 56. minucie Polacy popełnili we własnej tercji fatalny błąd, który przyniósł honorowe trafienie Litwinom. Krążek po podaniu Macieja Kruczka został przejęty przez Daniela Bogdziula, a ten nie dał szans Odrobnemu. Nasi hokeiści bardzo chcieli zdobyć 10. bramkę. W 58. minucie szansę z rzutu karnego na hat-tricka miał Dziubiński, ale Pawliukow obronił jego strzał. Skończyło się zatem na 9:1 i ważnych trzech punktach dla Biało-Czerwonych.

Polacy planowo pokonali Estończyków oraz Litwinów i w niedzielę czeka ich spotkanie z faworyzowanymi w Budapeszcie Madziarami. Mecz ten zadecyduje o tym, która drużyna wystąpi we wrześniu w finałowej fazie kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Pyeongchang.

Polska - Litwa 9:1 (2:0, 5:0, 2:1)

Bramki: 1:0 - Pasiut (Chmielewski) 16' 2:0 - Chmielewski (Łopuski) 18' 3:0 - Zapała (Malasiński) 21' 4:0 - Urbanowicz (Dronia) 24' 5:0 - Dziubiński (Kotlorz) 26' (5 na 4) 6:0 - Malasiński 38' 7:0 - Dziubiński (Pociecha, Wronka) 40' (5 na 4) 8:0 - Zapała (Rompkowski, Kolusz) 41' 9:0 - Bepierszcz (Wronka, Kruczek) 53' 9:1 - Bogdziul 56'

Strzały: 56-39. Kary: 10-10.

Polska: Odrobny - Dronia, Rompkowski, Zapała, Malasiński, Kolusz - Wajda, Pociecha, Chmielewski, Pasiut, Łopuski - Kotlorz, Bryk, Wronka, Dziubiński, Bepierszcz - Kruczek, Bagiński, Urbanowicz, Guzik, Galant.

Litwa: Armalis (Pawliukow od 41 min.) - Jasinevicius, Kieras, Rybakow, Bosas, Kumeliauskas - Katulis, Cypas, Fiscevas, Gintautas, Bogdziul - Vezelis, Aliukonis, Verenis, Cizas, Kulevicius - Cetvertak, Nomanovas, Krakauskas, Baltrukonis, Jagelavicius.