Kwal. do IO: Honorowa wygrana Estończyków nad Litwinami

Reprezentacja Estonii odniosła honorowe zwycięstwo w turnieju preeliminacyjnym do igrzysk olimpijskich w Pyeongchang. Na zakończenie zmagań w Budapeszcie pokonała zespół Litwy 4:1.

Rafał Smoliński

Faworytami spotkania, którego stawką było trzecie miejsce w turnieju w Budapeszcie, byli Litwini, ale hokeiści spod znaku Pogoni szybko przekonali się o sile pierwszej formacji rywali. Andriej Makrow, Robert Rooba i Aleksandr Pietrow błyskawicznie zapewnili swojej drużynie prowadzenie, którego Estonia nie oddała do samego końca.

Już w 43. sekundzie gola zdobył Makrow, a asystowali mu Pietrow i Rooba. Zaledwie 111 sekund później było 2:0, bowiem okres gry w przewadze wykorzystał Filip Szwarogin. Litwini rzucili się do ataków, oddawali coraz więcej strzałów na bramkę Villema-Henrika Koitmy i przyniosło to skutek w 14. minucie, kiedy kontaktową bramkę zdobył Danielius Nomanovas.

Litwa ciągle atakowała, miała przewagę na lodzie, ale gole strzelali rywale. Jeszcze przed przerwą na 3:1 podwyższył Denis Konyszew. W drugiej tercji obraz gry nie uległ zmianie, lecz tym razem nie padła ani jedna bramka. W ostatniej części meczu golkiper Litwinów, Mantas Armalis, skapitulował po raz czwarty. Pietrow idealnie dograł do Makrowa, a ten precyzyjnym strzałem przy słupku ustalił wynik spotkania.

Grający bez Dainiusa Zubrusa Litwini słusznie obawiali się zajęcia ostatniego miejsca w turnieju preeliminacyjnym na Węgrzech. W niedzielę oddali aż 56 strzałów na bramkę Koitmy, ale Estończyk wpuścił krążek do siatki tylko raz. Zwycięzcy mieli 29 celnych uderzeń i pokonali Armalisa czterokrotnie.

Estonia - Litwa 4:1 (3:1, 0:0, 1:0)

Bramki:
1:0 - Makrow (Pietrow, Rooba) 1'
2:0 - Szwarogin (Rooba) 3' (5 na 4)
2:1 - Nomanovas (Katulis, Kieras) 14' (5 na 4)
3:1 - Konyszew (Sorokin) 16'
4:1 - Makrow (Pietrow) 44' (5 na 4)

Strzały: 29-56.
Kary: 16-12.

Estonia: Koitmaa - Łukin, Szwarogin, Rooba, Makrow, Pietrow - Minin, Kerna, Fedoruk, Titarenko, Kuzniecow - Auksi, Levkovits, Worang, Sorokin, Konyszew - Robuszkin, Fursa, Wasjonkin, Winogradow, Lukats.

Litwa: Armalis - Jasinevicius, Kieras, Bosas, Kumeliauskas, Kulevicius - Vezelis, Aliukonis, Verenis, Cizas, Rybakow - Katulis, Cypas, Cetvertak, Nomanovas, Krakauskas - Fiscevas, Gintautas, Bogdziul, Baltrukonis, Jagelavicius.

niedziela, 14 lutego

Estonia - Litwa 4:1 (3:1, 0:0, 1:0) Polska - Węgry 1:0 po karnych (0:0, 0:0, 0:0, 0:0, 1:0)