Kwal. do IO: Kapitalny Przemysław Odrobny. Zwycięski gol Krzysztofa Zapały dał Polsce awans!

Reprezentacja Polski zwyciężyła w hokejowym turnieju preeliminacyjnym do zimowych igrzysk olimpijskich w Pyeongchang rozgrywanym w Budapeszcie. W meczu z Węgrami po 65 minutach był remis, a zwycięzcę wyłoniły rzuty karne!

Rafał Smoliński
PAP/EPA / Tamas Kovacs

Początek meczu należał do drużyny gospodarzy. Już w 1. minucie błąd popełnili polscy obrońcy i w sytuacji sam na sam musiał się wykazać Przemysław Odrobny. "Wiedźmin" był pewnym punktem Biało-Czerwonych w premierowej odsłonie, nawet gdy zdarzył mu się moment zawahania, to był w stanie szybko zamrozić krążek. Madziarzy mieli przewagę, ale z 11 oddanych strzałów żaden nie przyniósł im bramki. Polacy nie wypracowali zbyt wielu dogodnych okazji, ponieważ obrońcy rywali niemal zawsze znaleźli się w odpowiednim miejscu i czasie, aby zmienić lot "gumy".

W drugiej części spotkania Polacy zagrali odważniej, co było efektem rad udzielonych w szatni przez trenera Jacka Płachtę. Nasi hokeiści stwarzali coraz więcej okazji do zdobycia bramke, dwukrotnie także grali w przewadze, ale za każdym razem bez powodzenia. Aktywny był Mateusz Bepierszcz, świetnie w obronie i w ataku walczył Krystian Dziubiński. Swoje zrobił także Odrobny, broniąc 13 strzałów oddanych przez Madziarów w drugiej tercji. Gra się wyrównała, choć w końcówce przewagę osiągnęli gospodarze. Biało-Czerwoni z dużą ofiarnością nie pozwolili jednak rywalom wyjść na prowadzenie.

Po 40 minutach na tablicy wyników ciągle był bezbramkowy remis. W trzeciej tercji swoje szanse miał rozgrywający 100. mecz w kadrze Mikołaj Łopuski, który raz trafił w słupek. W odpowiedzi Węgrzy po raz kolejny zatrudnili Odrobnego, ale polski bramkarz niezmiennie zachowywał czyste konto. Szczególnie niebezpieczny był Istvan Sofron, jednak nie zdołał on zmienić wyniku. Po regulaminowym czasie był remis. W dogrywce karę złapał Łopuski, ale ambitnie walczący Biało-Czerwoni obronili się i to karne zadecydowały o zwycięstwie w meczu i awansie do finałowej fazy kwalifikacji olimpijskich.

Jako pierwszy rzut karny wykonywał Krzysztof Zapała, który pokonał Miklosa Rajnę. Bohaterem został jednak Odrobny, który wyłapał trzy kolejne uderzenia Madziarów! Polska wygrała 1:0 i we wrześniu zagra w finale kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Pyeongchang! Dla naszych hokeistów było to 30. zwycięstwo w starciu z Węgrami i słodki rewanż za porażkę doznaną w zeszłym roku w Mistrzostwach świata Dywizji 1A w Krakowie, gdzie Madziarzy wywalczyli awans do elity.

Teraz poprzeczka pójdzie już znacznie wyżej, a awans do igrzysk olimpijskich w Pyeongchang uzyskają tylko zwycięzcy trzech turniejów kwalifikacyjnych. Przeciwnikami Polaków w dniach 1-4 września w Mińsku będą zajmujący dziewiąte miejsce w światowym rankingu Białorusini, notowani na 14. pozycji Słoweńcy oraz sklasyfikowani na 15. lokacie Duńczycy. Dla porównania nasza drużyna narodowa plasuje się obecnie na 22. miejscu.

Węgry - Polska 0:1 (0:0, 0:0, 0:0, 0:0, 0:1)

Strzały: 38-27.