MŚ w hokeju: Pierwsza porażka Polek. Biało-Czerwone wciąż z szansami na awans

Reprezentacja Polski kobiet przegrała w czwartek pierwszy mecz w hokejowych mistrzostwach świata Dywizji 2A. W czwartek, w turnieju rozgrywanym w słoweńskim Bledzie, Biało-Czerwone uległy Brytyjkom 1:2.

Rafał Smoliński

W 2015 roku hokeistki z Wysp Brytyjskich pewnie zwyciężyły Polki 4:0 podczas mistrzostw świata, ale w czwartek trudno było wskazać faworytki. Mecz z impetem rozpoczęły Biało-Czerwone, którym wygrana w regulaminowym czasie zapewniała zwycięstwo w całym turnieju i awans do Dywizji 1B.

Już w 2. minucie gola zdobyła Katarzyna Frąckowiak, lecz z czasem rosła przewaga przeciwniczek. Druga tercja wyraźnie należała już do Brytyjek. W 30. minucie do remisu doprowadziła Christine Newman, mobilizując cały zespół do lepszej gry. Polki coraz częściej łapały kary, co zemściło się tuż przed przerwą, kiedy w podwójnej przewadze gola zdobyła Louise Adams.

W trzeciej części meczu sytuacja na lodzie wyrównała się. Nasze reprezentantki trzykrotnie nie wykorzystały okresu gry w przewadze, a w końcówce trener Grzegorz Klich zdecydował się na wyjątkowo ryzykowny (i kontrowersyjny) manewr, bowiem ściągnął dobrze dysponowaną bramkarkę Martynę Sass. Polki nie zdołały doprowadzić do remisu i po 60 minutach spotkanie zakończyło się zwycięstwem Brytyjek 2:1.

Co musi się stać, aby Polki wywalczyły awans do Dywizji 1B?

Awans do Dywizji 1B uzyska tylko jedna drużyna, natomiast zespół z najgorszym dorobkiem punktowym zostanie relegowany do Dywizji 2B. Polki muszą wygrać w regulaminowym czasie piątkowy mecz z Chorwatkami, co pozwoli im zakończyć turniej z 12 punktami. Jeśli Brytyjki potkną się w starciu z zespołem Korei Północnej, to wówczas pierwsze miejsce przypadnie Biało-Czerwonym (jeśli tylko Polska i Korea Południowa będą miały równą liczbę punktów, to o awansie zadecyduje bezpośredni mecz, który we wtorek wygrały nasze zawodniczki).

Drugi wariant jest bardziej prawdopodobny, ponieważ zakłada, że w pozostałych meczach słoweńskiego turnieju pewne zwycięstwa odniosą faworytki (Polki, Brytyjki oraz reprezentantki Korei Południowej). Jeśli trzy zainteresowane awansem do Dywizji 1B ekipy zakończą zmagania z 12 punktami, to wówczas o kolejności zadecyduje tzw. mała tabela. W tej sytuacji najlepszy bilans będą miały Polki (dlatego czwartkowy manewr trenera Klicha mógł budzić kontrowersje) i to one zajmą pierwszą pozycję.

Pozostałe czwartkowe mecze ułożyły się dla Polski korzystnie, bowiem Korea Północna rozgromiła Słowenię 8:1, a Korea Południowa rozbiła najsłabszą w turnieju Chorwację 6:0. Oznacza to, że Biało-Czerwone zmierzą się w piątek z ekipą, która już przed ostatnią kolejką została relegowana do Dywizji 2B. Stało się tak, ponieważ Chorwatki przegrały bezpośredni mecz z gospodyniami i przy równej liczbie punktów na pewno ich nie wyprzedzą.

Polska - Wielka Brytania 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)