MŚ w hokeju: Austria lepsza od Japonii na zakończenie weekendu

Reprezentacja Austrii odniosła drugie zwycięstwo w hokejowych mistrzostwach świata Dywizji 1A rozgrywanych w katowickim Spodku. W niedzielny wieczór okazała się lepsza od Japonii 3:1.

Rafał Smoliński

Po sobotniej wpadce z Koreą Południową i stracie punktu wydawało się, że kanadyjski trener Daniel Ratushny wstrząśnie zespołem i Austria pewnie pokona Japonię. Zaczęło się po myśli faworyta, który już od pierwszego wznowienia ruszył do ataku. W 3. minucie Austriacy udokumentowali przewagę zdobyciem gola (trafienie uzyskał Nikolas Petrik), ale nie poszli za ciosem i gra się wyrównała.

Austriacy zamiast powiększyć przewagę, jeszcze przed przerwą dali sobie strzelić bramkę. Niezwykle precyzyjnym uderzeniem z klepki w samo okienko popisał się Seiji Takahashi i po pierwszej tercji był remis. W drugiej części meczu faworyci znów oddali więcej strzałów na bramkę rywali, ale nie przyniosło to wymiernych korzyści. Po 40 minutach w katowickim Spodku było więc po 1.

Dopiero w trzeciej odsłonie nastąpiło rozstrzygnięcie, o którym marzyli Austriacy.  Najpierw w 44. minucie przytomnie pod bramką rywali zachował się Brian Lebler, a w 51. minucie wynik spotkania ustalił Raphael Herburger. Hokeiści z Kraju Kwitnącej Wiśni do końca walczyli o zmianę rezultatu, ale Bernhard Starkbaum nie dał się już zaskoczyć.

Po dwóch dniach MŚ Dywizji 1A w katowickim Spodku Austria zajmuje drugie miejsce, które może jej dać awans do elity, jeśli Francja i Niemcy nie ukończą zmagań w fazie grupowej majowego turnieju w Sankt Petersburgu na siódmej i ósmej pozycji. Japonia natomiast, podobnie jak Polska nie zdobyła jeszcze w Katowicach żadnego punktu, dlatego w najbliższych dniach będzie się starała przede wszystkim uniknąć degradacji.

Austria - Japonia 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)