MŚ w hokeju: Ambitni Koreańczycy pozbawili Polaków marzeń o elicie

Miała być walka o elitę, będzie gra o pozostanie na jej zapleczu. W drugim meczu hokejowych MŚ Dywizji 1A reprezentacja Polski przegrała z najniżej notowaną w katowickim turnieju Koreą Południową 1:4.

Rafał Smoliński

Oba zespoły uważnie rozpoczęły niedzielny mecz i w pierwszej tercji oddały po siedem celnych strzałów. Więcej z gry mieli Biało-Czerwoni, lecz nie zdołali udokumentować przewagi zdobyciem bramki. Już w 3. minucie ładną akcję przeprowadził Patryk Wronka, ale Matt Dalton interweniował znakomicie. Później strzelali jeszcze Krzysztof Zapała, Mateusz Bepierszcz, a pod koniec partii otwarcia podanie otrzymał Aron Chmielewski, lecz jego uderzenie pewnie obronił koreański golkiper.

Pierwsza tercja zakończyła się wynikiem bezbramkowym. Druga rozpoczęła się od prawdziwego wstrząsu. Koreańczycy poprawili swoją grę, prezentując typowy dla Azjatów szybki hokej. Polacy zupełnie pogubili się w obronie i w 22. minucie trafienie uzyskał Michael Swift. Nasi reprezentanci nie obudzili się jeszcze po pierwszym ciosie, a naturalizowany Kanadyjczyk jeszcze raz pokazał swój kunszt, pokonując precyzyjnym strzałem Przemysława Odrobnego.

Biało-Czerwoni stanęli. Wypracowali co prawda kilka okazji na zdobycie kontaktowego gola, ale w obronie spisywali się fatalnie. Sytuację wielokrotnie musiał ratować polski bramkarz, odbijając parkanami kolejne strzały rywali. Z drugiej strony znakomicie spisywał się Dalton, który mógł liczyć na wsparcie ze strony kolegów z pola. Ci w dwóch pierwszych tercjach zaprezentowali się bez zarzutu, grając czysty, ale i ofiarny hokej.

W trzeciej tercji Azjaci nie forsowali tempa, jakby myśleli już o końcowej syrenie. W 49. minucie skarcił ich za to Grzegorz Pasiut, który wywalczył krążek i pewnie pokonał Daltona. Radość z kontaktowego gola nie trwała jednak długo. Biało-Czerwoni znów zaspali w obronie, co znakomicie wykorzystał Swift. Reprezentant Korei Południowej uderzył precyzyjnie z dystansu i po raz trzeci pokonał Odrobnego. Już na dwie minuty przed końcem polski bramkarz zjechał do boksu, by mógł wjechać dodatkowy napastnik. Manewr ten przyniósł stratę czwartego gola, którego zdobył Sangwook Kim.

Porażka z Koreańczykami praktycznie zamyka Polakom szansę awansu do światowej elity. We wtorek nasi hokeiści zmierzą się z głównymi faworytami do triumfu w katowickich zawodach, Słoweńcami, którzy jako jedyni mają na swoim koncie komplet punktów po dwóch kolejkach. W środę przeciwnikami Biało-Czerwonych będą starający się o powrót na salony Austriacy, natomiast w piątek Polacy zakończą turniej meczem z Japończykami. Poniedziałek będzie dla wszystkich drużyn dniem wolnym, zatem będzie to idealny czas na analizę dotychczasowej gry.

Polska - Korea Południowa 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)