MŚ w hokeju: Finlandia już w ćwierćfinale

Zwycięstwo 3:1 nad Francją zapewniło reprezentacji Finlandii gwarantowane miejsce w fazie pucharowej mistrzostw świata rozgrywanych w Rosji. Blisko awansu są również Szwedzi, którzy w drugim porannym meczu pokonali Norwegię.

Rafał Lichowicz
Reprezentacja Finlandii AFP / Reprezentacja Finlandii

Po bezbramkowej pierwszej tercji w meczu Finów z Francją w drugiej drużyna Suomi znalazła wreszcie sposóbm, by pokonać doświadczonego 40-letniego bramkarza Cristobala Hueta. Równo w szóstej minucie gry krążeń do bramki skierował Esa Lindell i był to praktycznie początek końca "Trójkolorowych".

Nieco ponad pięć minut później prowadzenie podwyższył Aleksander Barkov. Wynik w drugiej tercji ustalił najlepszy strzelec finów na MŚ - Patrick Lane. Przy bramce 18-latka asystował Barkov, który odwdzięczył się za to samo młodemu strzelcowi. Do obu bramek rękę przyłożył również Jussi Jokinen 7, który w całym turnieju ma już na koncie siedem asyst.

Honor Francji w ostatniej tercji uratował Pierre Bellemare. Finowie po wygranej mają na koncie komplet pięciu zwycięstw i w perspektywie mecz ze Słowacją oraz Kanadą, o pierwsze miejsce w grupie B.

Awans do ćwierćfinałów mają praktycznie w kieszeni także Szwedzi, którzy pokonali różnicą jednego gola Norwegię. Norwedzy po sromotnej porażce z Czechami (0:7) wyglądali na bardzo zmotywowanych i wypadli nieźle na tle jednego z faworytów do złota.

Szwedzi na początku trzeciej tercji prowadzili już 2:0 po golach Gustava Nyquista i Martina Lundberga i wiele wskazywało na to, że odniosą łatwe zwycięstwo.

Bramkę kontaktową zdobył jednak szybko Mats Roselli Olsen. Szwedzi ponownie wyszli na dwubramkowe prowadzenie po trafieniu Roberta Rosena. Nadzieję Norwegów na sprawienie niespodzianki podtrzymał w 19. minucie trzeciej tercji Andreas Martinsen z Colorado Avalanche.

Szwedzi przetrwali pozostałe 120 sekund i mogli cieszyć się z czwartego zwycięstwa w swoim piątym meczu. Drużyna "Trzech Koron" po pięciu kolejckach zajmuje drugie miejsce w tabeli ze stratą punktu do liderujących w grupie A Czechów.

Wyniki:

Grupa A:

Norwegia - Szwecja 2:3 (0:0, 0:1, 2:2) 0:1 - Nyquist 21' 0:2 - Lundberg (Fransson, Sjorgen) 43' 1:2 - Olsen (Olimb M., Johannesen) 44' 1:3 - Rosen (Gustafsson, Wennberg) 52' 2:3 - Martinsen (Holos, Olimp K.) 59'

Grupa B:

Francja - Finlandia 1:3 (0:0, 0:3, 1:0) 0:1 - Lindell (Granlund, Koivu) 26' 0:2 - Barkov (Lane, Jokinen) 31' 0:3 - Laine (Jokinen, Barkov) 35' 1:3 - Bellemare (Treille, Auvitu) 43'

1 Finlandia 5 5 0 0 0 20-6 15
2 Kanada 4 4 0 0 0 25-4 12
3 USA 5 3 0 0 2 18-12 9
4 Niemcy 5 2 0 1 2 15-16 7
5 Słowacja 4 2 0 0 2 12-11 6
6 Francja 5 1 1 0 3 11-16 5
7 Białoruś 5 1 0 0 4 11-27 3
8 Węgry 5 0 0 0 5 5-25 0