PŚ: Kanada gromi Czechów na otwarcie. Europa lepsza od USA

W pierwszym meczu inaugurującym prestiżowy Puchar Świata w hokeju na lodzie reprezentacja Europy pewnie pokonała Stany Zjednoczone 3:0. W drugim meczu Kanada bez litości ograła Czechów 6:0.

Rafał Lichowicz
AFP

Porażka Amerykanów z reprezentacją Europy w pierwszym meczu turnieju była sporym zaskoczeniem. Skazywani na pożarcie hokeiści ze Starego Kontynentu szybko jednak ułożyli mecz na swoją korzyść. Już w piątej minucie gola na 1:0 zdobył Marian Gaborik.

W drugiej części gry wynik w analogicznym momencie podwyższył Leon Draisaitl po kontrze z udziałem Nino Niederreitera. Wynik meczu w samej końcówce tercji ustalił Pierre-Edouard Bellemare, na co dzień występujący w Philadelphia Flyers.

Europa zachowała czyste konto głównie dzięki świetnej postawie Jaroslava Halaka, który obronił 35 strzałów hokeistów USA. Golkiper został wybrany do trójki gwiazd spotkania obok Gaborika i Anze Kopitara.

W drugim wieczornym meczu gospodarze Reprezentacja Kanady dała wycisk Czechom, gromiąc zespół ze Starego Kontynentu aż 6:0. Koncertowo zagrali Sidney Crosby oraz Brad Marchand, którzy uzbierali po trzy punkty za gola i dwie asysty.

Reprezentacja "Klonowego liścia" prowadziła 4:0 jeszcze przed upływem połowy pojedynku. W pierwszej tercji dorobek Kanady otworzył wspomniany wcześniej Crosby. W końcówce rezultat podwyższyli Marchand oraz Patrice Bergeron.

W drugich 20 minutach dwa kolejne gole dla Kanady zdobyli Joe Thornton i Jonathan Toews, który trafił na 6 sekund przed końcem kary dla Zbynka Michalka. W ostatniej tercji kolejne osłabienie Czechów wykorzystał Alex Pietrangelo.

Tabela Grupy A:

miejsce drużyna zwycięstwa zwycięstwa po dogr./kar. porażki po dogr./kar. porażki punkty bramki
1 Kanada 1 0 0 0 2 6:0
2 Europa 1 0 0 0 2 3:0
3 USA 0 0 0 1 0 0:3
4 Czechy 0 0 0 1 0 0:6