Puchar Świata: młodzież z Ameryki lepsza od Finów

Zdjęcie okładkowe artykułu: AFP /  /
AFP / /

Finowie po mocno przeciętym meczu w swoim wykonaniu ulegli na początek zmagań w Pucharze Świata młodzieżowej drużynie Ameryki Północnej 1:4. Od porażki rozpoczęli także turniej Rosjanie.

W pierwszym meczu grupy B w Air Canada Center w Toronto na tafli zmierzyły się reprezentacje Rosji i Szwecji. Gospodarze ostatnich mistrzostw świata byli uznawani za faworyta w starciu z zespołem "Trzech Koron", lecz ostatecznie zakończyli mecz bez punktów.

Po pierwszej bezbramkowej tercji, w drugiej wynik otworzył strzałem z dystansu Gabriel Landeskog. Dwie minuty później prowadzenie Szwedów podwyższył Victor Hedman.

Rosjanie nie mogli znaleźć sposobu na dobrze broniącego Jacoba Markstroma aż do ostatnich sekund meczu. W samej końcówce honorowego goli zaliczył Aleksander Owieczkin.

W drugim starciu grupy B typowany do roli czarnego konia zespół Ameryki Północnej do lat 23 pokonał pewnie reprezentację Finlandii 4:1. Wszystkie bramki dla reprezentantów zza Oceanu padły w dwóch pierwszych tercjach.

W siódmej minucie pierwszy okres gry w przewadze po zejściu Joriego Lehtery, wykorzystał Jack Eichel. Kolejne trzy bramki padły w drugiej tercji. W odstępie 9 minut do bramki Pekka Rinne trafiali kolejno Johnny Gaudreau, Jonathan Drouin i Nathan MacKinonn. Bramkę honorową dla "Suomi" zdobył Valtteri Filppula.

W drugiej rundzie spotkań we wtorek drużyna Ameryki Północnej podejmie Rosję. Finowie będą szukać pierwszych punktów w starciu ze Szwecją.

Grupa B:

Rosja - Szwecja 1:2 (0:0, 0:2, 1:0) 0:1 - Gabriel Landeskog (Karlsson, Backstrom) 31' PP 0:2 - Victor Hedman (Hagelin, Sedin) 33' 1:2 - Alex Ovechkin (Malkin, Datsyuk) 60'

Finlandia - U23 Ameryka Północna 1:4 (0:1, 0:3, 1:0) 0:1 - Jack Eichel (Matthews, McDavid) 6' PP 0:2 - Johnny Gaudreau (Parayko, Larkin) 26' 0:3 - Jonathan Drouin (Nugent-Hopkins, Gostisbehere) 28' 0:4 - Nathan MacKinonn (Parayko) 35' 1:4 - Valtteri Filppula (Jokinen, Komarov) 56'

Tabela Grupy B:

miejsce drużyna zwycięstwa zwycięstwa po dogr./kar. porażki po dogr./kar. porażki punkty bramki