Puchar Świata: Crosby odprawił Rosję. Kanada w wielkim finale

Reprezentacja Kanady po świetnej trzeciej tercji pokonał Rosję i została pierwszym finalistą rozgrywanego w Toronto Pucharu Świata w hokeju na lodzie. Bohaterem gospodarzy był kapitan Sidney Crosby.

Rafał Lichowicz
AFP

Jak przystało na kapitana swojej reprezentacji, to Sidney Crosby otworzył wynik półfinałowego meczu pomiędzy Kanadą i Rosją w hali Air Canada Center. Hokeista Pittsburgh Penguins w ósmej minucie gry w dziecinny sposób wykiwał obrońców "Sbornej" pod ich bramką i bez asysty umieścił krążek w sieci.

Rosjanie odpowiedzieli w bardzo skuteczny sposób dopiero w drugiej tercji. Najpierw do wyrównania doprowadził Nikita Kuczerow, który z prawego skrzydła wykończył podanie Nikity Zaitseva. Osiem minut później zapachniało sensacją, gdy gola na 2:1 zdobył Evgeny Kuznetsov.

Kanadyjczycy pozwolili cieszyć się gościom z prowadzenia ledwie minutę, gdy bramkę na 2:2 zdobył Brad Marchand, po asyście Crosbiego. Ten sam duet dał prowadzenie reprezentacji "Klonowego Liścia" krótko po wznowieniu gry w trzeciej tercji. Marchand trafił tym razem z większej odległości.

Pierwsze dziesięć minut ostatniej części meczu zdecydowało o losach półfinału. Po golu Marchanda, kilka minut później na łopatki rozłożyli Rosjan Corey Perry i John Tavares.

ZOBACZ WIDEO Puchar Świata, 1/2 finału: Rosja - Kanada 3:5. Zobacz gole! Puchar Świata, 1/2 finału: Rosja - Kanada 3:5. Zobacz gole! Kanada została tym samym pierwszym finalistą trzeciej edycji Pucharu Świata. W dwóch poprzednich rozgrywanych w 1996 i 2004 również grali w finale. Po pokonaniu Finów 12 lat temu w Toronto, w tym roku bronią trofeum.

W drugim półfinale turnieju reprezentacja Europy zmierzy się ze Szwecją.