MŚ w hokeju: bolesne przywitanie z trzecią ligą. Polki nie sprostały faworytkom

Od wysokiej porażki 2:7 ze Słowaczkami rozpoczęły reprezentantki Polski udział w mistrzostwach świata Dywizji 1B. Turniej odbywa się na lodowisku Jantor w Katowicach, a Biało-Czerwone debiutują w imprezie tej rangi.

Rafał Smoliński
PAP / Andrzej Grygiel

Polska do beniaminek w Dywizji 1B, natomiast Słowacja jeszcze rok temu grała na zapleczu elity, ale spadła poziom niżej po porażce w ostatnim meczu z Norwegią. Hokeistki naszych południowych sąsiadów są faworytkami katowickiego turnieju i głównymi kandydatkami do awansu.

W pierwszej tercji Biało-Czerwone doświadczyły zmasowanych ataków na bramkę Martyny Sass, która obroniła aż 25 strzałów. Polskie zawodniczki miały sporo problemów z opuszczeniem własnej tercji obronnej i tylko po kontrach miały swoje szanse. Wynik w 9. minucie otworzyła Kristina Obercianova. Po 1. tercji Słowaczki prowadziły skromnie, ale zaraz na początku drugiej odsłony powiększyły przewagę.

Nasze panie zapowiadały walkę i słowa dotrzymały. W 23. minucie gola w podwójnej przewadze zdobyła Klaudia Chrapek. Rywalki szybko jednak odpowiedziały. Niezawodna była Nicol Cupkova, która w całym spotkaniu ustrzeliła hat-tricka. Drugie trafienie dla Polek (na 2:4) uzyskała Anna Sopata, lecz od tego momentu faworytki starały się bardziej szanować krążek i powiększać prowadzenie.

W ostatniej tercji Słowaczki zdobyły dwie bramki. Gdyby wykazały się większą skutecznością, to śmiało osiągnęłyby dwucyfrówkę. Z ogromnym poświeceniem grała Sass. W pełni zasłużenie została uznana najlepszą polską hokeistką, ponieważ wielokrotnie wyciągała się jak struna, aby złapać krążek rękawicą.

Polki przegrały na inaugurację 2:7, ale zmierzyły się z bardzo mocną drużyną. W niedzielę podopieczne Grzegorza Klicha zagrają z Kazaszkami, które są już w zasięgu naszych hokeistek. Katowicki turniej potrwa do 14 kwietnia. Zwycięski zespół uzyska promocję do Dywizji 1A. Ostatnia drużyna będzie za rok występować w Dywizji 2A.

Polska - Słowacja 2:7 (0:1, 2:4, 0:2)