MŚ dywizji 1B w hokeju: od męczarni do pogromu. Polacy rozbili Holendrów na inaugurację

Hokejowa reprezentacja Polski od zwycięstwa 8:1 nad Holandią rozpoczęła występ w mistrzostwach świata dywizji 1B w Tallinie. Biało-Czerwoni długo nie mogli złamać oporu niżej notowanego przeciwnika.

Rafał Smoliński
Marcin Kolusz WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Marcin Kolusz
Mimo braków kadrowych Polacy należą do grona faworytów estońskiego turnieju i będą walczyć o powrót na zaplecze elity. W niedzielę nasi hokeiści zmierzyli się z Holendrami, którzy w zeszłym roku wygrali mistrzostwa świata dywizji 2A. Rywale przylecieli do Tallina osłabieni, ponieważ część graczy walczy jeszcze w play-off III ligi niemieckiej. Oranje zagrali z Biało-Czerwoni tylko trzema piątkami i było jasne, że z czasem wpłynie to na ich postawę na lodzie.

Polacy ruszyli do ataków już od pierwszego wznowienia, jednak długo nie mogli pokonać Tomislava Hrejlę. Naszym reprezentantom brakowało precyzji i odpowiedniego rozegrania. Holendrzy rzadko opuszczali własną tercję, ale gdy już to uczynili, to potrafili zaskoczyć. W 14. minucie Ernesto Klem zdecydował się na strzał spod linii niebieskiej, a zasłonięty Przemysław Odrobny skapitulował.

Stracona bramka zmobilizowała Polaków do lepszej gry. W 18. minucie w końcu trafił Bartłomiej Neupauer, co sprawiło, że Biało-Czerwoni nie schodzili na przerwę przy sensacyjnym prowadzeniu Holendrów. Po wznowieniu gry nasi hokeiści ponownie uzyskali przewagę na lodzie. Po 34 minutach nasi reprezentanci w końcu wyszli na prowadzenie po trafieniu Filipa Komorskiego, a następne zaaplikowali przeciwnikom kolejne sześć goli. Na 3:1 jeszcze w drugiej odsłonie ładnym strzałem z nadgarstka trafił Alan Łyszczarczyk.

Polacy nie odpuścili w trzeciej tercji. Mając świadomość postępującego zmęczenia, Holendrzy postawili w tej części meczu na doświadczonego bramkarza Martina Oosterwijka, jednak Biało-Czerwoni pokonali go aż pięciokrotnie. Jako pierwszy uczynił to Filip Komorski, gdy jego zespół grał 5 na 4. Potem indywidualną akcję ładnym strzałem w okienko bramki zwieńczył Patryk Wronka. Na 6:1 podwyższył Krystian Dziubiński, a następny gol był samobójczy, ale został zapisany Adamowi Domogale. Wynik meczu ustalił strzałem po lodzie Bartłomiej Neupauer, który miał jeszcze potem szansę na hat-tricka.

Kiedyś Dorota i Mariusz, teraz Rysio. Klan Siudków ma się bardzo dobrze

Biało-Czerwoni oddali aż 61 strzałów na bramkę rywali, a Holendrzy tylko 7. Gdyby nasi hokeiści poprawili skuteczność, to rezultat spotkania byłby dużo wyższy. Najważniejsze, że Polacy wysoko pokonali teoretycznie najsłabszą drużynę turnieju w Tallinie i zdobyli trzy punkty. Dzięki temu prowadzą po pierwszej kolejce gier. W pozostałych meczach Japonia pokonała Ukrainę 3:2, a Rumunia zwyciężyła po serii rzutów karnych Estonię 4:3.

Turniej w Tallinie potrwa do soboty. Awans na zaplecze elity wywalczy tylko najlepsza ekipa, co jest celem naszych hokeistów. Ostatnia drużyna będzie w przyszłym roku rywalizować w mistrzostwach świata dywizji 2A. W poniedziałek o godz. 15:30 naszego czasu Polacy zmierzą się z Ukraińcami, którzy na pewno będą trudniejszymi przeciwnikami od Holendrów.