MŚ dywizji 1B w hokeju: niespodzianki w Tallinie nie było. Polacy zostają w trzeciej lidze

Hokejowa reprezentacja Polski nie zagra w przyszłym roku na zapleczu elity. Biało-Czerwoni stracili szansę na awans po sobotnim zwycięstwie Rumunii nad Holandią 3:1.

Rafał Smoliński
Przemysław Odrobny WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Przemysław Odrobny
Przed ostatnią kolejką mistrzostw świata dywizji 1B w Tallinie sprawa była jasna: Polacy musieli liczyć na potknięcie Rumunów, a następnie pokonać Japończyków. Już po pierwszym meczu sytuacja się wyjaśniła, bowiem Rumunia pokonała Holandię 3:1 i tym samym wywalczyła awans do dywizji 1A. Nawet jeśli Biało-Czerwoni wygrają z reprezentantami Kraju Kwitnącej Wiśni i zrównają się punktami z Rumunami, to zajmują tylko drugie miejsce, ponieważ przegrali bezpośrednie starcie 2:3 po dogrywce.

W sobotnim meczu z Rumunami Holendrzy potrzebowali co najmniej punktu, aby zachować szansę na pozostanie w dywizji 1B. Gdyby wygrali spotkanie w regulaminowym czasie gry, to zapewniliby sobie utrzymanie, a przy okazji sprawiliby radość Polakom. Tak się jednak nie stało. Hokeiści Oranje walczyli, ale to Rumuni wykorzystali dwa okresy gry w przewadze i po golach Gergo Biro (4. minuta) i Attili Gogi (21. minuta) prowadzili 2:0. Pod koniec drugiej partii kontaktową bramkę zdobył Levi Boer (38. minuta). W trzeciej tercji Holendrzy atakowali i aż trzykrotnie grali 5 na 4. W końcowej fazie meczu wycofali bramkarza, ale manewr ten przyniósł odwrotny skutek. Balazs Peter trafił na 3:1 i po końcowej syrenie w rumuńskim obozie zapanowała wielka euforia.

Polska będzie w przyszłym roku rywalizować w hokejowej trzeciej lidze. Do dywizji 2A spadła Holandia, która w Tallinie wygrała tylko jeden mecz. Jej miejsce zajmie Serbia, która parę tygodni temu triumfowała w turnieju rozgrywanym w Belgradzie. Oprócz Polaków i Serbów w przyszłorocznych mistrzostwach świata dywizji 1B wystąpią jeszcze Japończycy, Ukraińcy, Estończycy oraz drużyna, która w niedzielę spadnie z dywizji 1A (Słowenia, Litwa lub Węgry).

Japonia - Ukraina 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Rumunia - Estonia 4:3 po karnych (2:0, 0:2, 1:1, 0:0, 1:0)
Polska - Holandia 8:1 (1:1, 2:0, 5:0)