Kazachstan i Białoruś wracają do hokejowej elity. Litwa przyszłorocznym rywalem Polski

Drużyny Kazachstanu i Białorusi okazały się najlepsze w hokejowych mistrzostwach świata dywizji 1A w Nursułtanie (dawniej Astana). Do dywizji 1B spadli Litwini, którzy tym samym będą w przyszłym roku rywalami Polaków.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Szymon Marzec Newspix / Piotr Matusewicz / PressFocus / Na zdjęciu: Szymon Marzec
Kwestia awansu do hokejowej elity rozstrzygnęła się już w czwartej kolejce. Kazachstan i Białoruś miały po trzech meczach komplet punktów i tylko Korea Południowa mogła im zagrozić. Azjaci doznali jednak niespodziewanej porażki z Litwinami 1:2. Z kolei w sobotnim hicie Kazachowie pokonali Białorusinów po dogrywce 3:2 i ten wynik zagwarantował promocję na najwyższy szczebel obu ekipom.

W niedzielę wyłoniona została drużyna, która opuściła zaplecze elity. Przed ostatnią serią gier Litwa, Słowenia i Węgry miały po trzy punkty. W bezpośrednim meczu o utrzymanie zmierzyły się dwa pierwsze zespoły i nasi sąsiedzi z północnego-wschodu doznali bolesnej porażki z "Rysiami" 0:9. Litwini przegrali wcześniej spotkanie z Węgrami 1:4 i nawet jeśli ukończą turniej z taką samą liczbą punktów co Madziarzy, to już są pewni spadku. Na zapleczu elity zagrają w 2020 roku Koreańczycy, Węgrzy, Słoweńcy i Rumuni, którzy okazali się lepsi od Polaków w Tallinie. Dołączą do nich dwie najgorsze ekipy rozpoczynających się 10 maja na Słowacji mistrzostw świata.

Tym samym Litwini po rocznym pobycie opuszczają dywizję 1A i będą rywalizować w mistrzostwach świata dywizji 1B. Ich przeciwnikami będą Polacy, Japończycy, Estończycy, Ukraińcy oraz Serbowie, którzy kilka tygodni temu wygrali mistrzostwa świata dywizji 2A w Belgradzie i awansowali do hokejowej trzeciej ligi. Kto będzie gospodarzem przyszłorocznego turnieju dywizji 1B, dowiemy się w ciągu najbliższych tygodni.

Zobacz także:
Zwycięstwo Polaków na pożegnanie z Tallinem
Mariusz Czerkawski: Wszystko było pisane patykiem na wodzie

ZOBACZ WIDEO: Sektor Gości 108: Marek Szkolnikowski: W TVP Sport chcemy pokazać widzom wszystko, co najważniejsze [cały odcinek]
Czy Polska wywalczy awans na zaplecze elity w 2020 roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×