MŚ w hokeju: Szwedzi rozgromili Austriaków. Kanadyjczycy pomęczyli się z Francuzami

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / RvS.Media/Robert Hradil / Na zdjęciu: Szwedzi cieszą się z bramki

Szwecja rozgromiła Austrię 9:1 i wygrała trzeci mecz w hokejowych mistrzostwach świata elity rozgrywanych na lodowiskach Bratysławy i Koszyc. W grupie A Kanada pokonała Francję 5:2.

W Bratysławie Szwedzi popisali się niezłą skutecznością. Oddali 36 strzałów i zdobyli dziewięć goli. Co ciekawe strzelcami bramek byli różni hokeiści. W pierwszej tercji trafiali Gabriel Landeskog, Marcus Kruger, William Nylander, Adam Larsson i Adrian Kempe. W drugiej odsłonie wynik poprawili Dennis Rasmussen i Elias Lindholm, a w trzeciej partii Oliver Ekman-Larsson i Elias Pettersson. W 48. minucie honorową bramkę zdobył Michael Raffl. Trzy Korony zadowoliły się wygraną 9:1 i nie postarały się o dwucyfrówkę. Najważniejsze dla Skandynawów było pewne zainkasowanie trzech punktów i zwiększenie szans na awans do ćwierćfinału.

Kanada po raz kolejny w ostatnich latach męczyła się z Francją. W 2017 roku wygrała w Paryżu tylko 3:2 i teraz chciała uniknąć niepotrzebnych nerwów. Po golach Anthony'ego Manthy, Darnella Nurse'a i Anthony'ego Cirellego hokeiści z Kraju Klonowego Liścia prowadzili w Koszycach 3:0, ale Damien Fleury i Anthony Rech zmniejszyli stratę. W połowie trzeciej tercji Anthony Mantha i Mark Stone zapewnili faworytom wygraną 5:2. Kanadyjczycy mają teraz na koncie dziewięć punktów i tracą do prowadzących Niemców trzy punkty. Z kolei Francuzi pozostają bez zwycięstwa w słowackim czempionacie i będą walczyć o pozostanie w światowej elicie.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Grupa A:

Kanada - Francja 5:2 (3:0, 0:1, 2:1) 1:0 - Mantha (Theodore, Severson) 9' (5 na 3) 2:0 - Nurse (Marchessault, Dubois) 11' 3:0 - Cirelli (Couturier, Reinhart) 17' 3:1 - Fleury (Chakiachvili, Guttig) 37' (5 na 4) 3:2 - Rech 43' 4:2 - Mantha 49' 5:2 - Stone (Marchessault) 51'