Hokeiści St. Louis Blues mistrzami NHL. Po raz pierwszy sięgnęli po Puchar Stanleya

Hokeiści St. Louis Blues po raz pierwszy w historii sięgnęli po Puchar Stanleya. W decydującym meczu serii finałowej pokonali na wyjeździe Boston Bruins 4:1.

Rafał Smoliński
hokeiści St Louis Blues cieszą się z bramki Getty Images / Bruce Bennett / Na zdjęciu: hokeiści St. Louis Blues cieszą się z bramki
Hokeiści St. Louis Blues nie zdołali rozstrzygnąć serii na swoją korzyść na własnym lodowisku i musieli walczyć na wyjeździe. W pierwszej tercji bramki zdobyli Ryan O'Reilly (17. minuta) i Alex Pietrangelo (20. minuta). Potem wynik podwyższyli Brayden Schenn (52. minuta) i Zach Sanford (56. minuta). Honorowe trafienie dla Boston Bruins uzyskał w 58. minucie Matt Grzelcyk.

Dla "Nutek" to historyczna wygrana, bowiem wcześniej nie odniosły żadnego triumfu w finale NHL. W sezonach 1967-68 i 1968-69 hokeiści St. Louis Blues przegrali do zera z Montreal Canadiens, a w sezonie 1969-70 z Boston Bruins.

MVP fazy play-off został Ryan O'Reilly, który otrzymał nagrodę Conn Smythe Trophy. 28-letni Kanadyjczyk zapisał na swoje konto 23 punkty w klasyfikacji kanadyjskiej (8 bramek i 15 asyst).