"To zaboli Putina i Łukaszenkę". Kolejny polski związek chce wykluczenia Rosjan i Białorusinów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  Mikhail Svetlov / Na zdjęciu: Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenka
Getty Images / Mikhail Svetlov / Na zdjęciu: Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenka
zdjęcie autora artykułu

Po rozpoczęciu inwazji Rosjan na Ukrainę świat nakłada kolejne sankcję na agresora. Polski Związek Hokeja na Lodzie apeluje do międzynarodowej federacji, by ukarać reprezentacje Rosji oraz Białorusi.

Kolejną dobę trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji wojskowej w Donbasie, ale zaatakowano również strategiczne miejsca w innych częściach kraju. Rosjanie nie ukrywają, że chcą zająć Kijów. Na Ukrainie zginęło już blisko 400 cywilów. Działania wojenne Rosjan wywołały oburzenie na całym świecie.

Wobec Rosji wyciągane są sankcje ekonomiczne czy sportowe. Krajowi został odebrany finał Ligi Mistrzów, który miał się odbyć w Sankt Petersburgu. Polacy, Szwedzi i Czesi odmówili gry z reprezentacją Rosji w barażach o MŚ 2022. Z kolei FIFA nakazała grę pod nazwą "Rosyjska Federacja Piłkarska", na neutralnym terenie, bez kibiców, hymnu i flagi.

O wyciągnięcie konsekwencji wobec Rosji i Białorusi zaapelowały także władze Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, który wystosował pismo do międzynarodowej federacji IIHF. W poniedziałek, 28 lutego odbędzie się posiedzenie jej zarządu, podczas którego przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie będą rozważać konsekwencje wojny na Ukrainie dla zaplanowanych turniejów mistrzowskich.

ZOBACZ WIDEO: Sporty zimowe nie są domeną Polaków? "Często nie mamy warunków, żeby trenować"

"Wszyscy widzieliśmy materiały przedstawiające okropności wojny i ofiary wśród ludności wojskowej, jak i cywilnej. W wyniku ataku na Ukrainie, jesteśmy świadkami katastrofy humanitarnej. W geście solidarności z innymi międzynarodowymi sportowymi organizacjami, w tym MKOI, prosimy, aby IIHF wydał oświadczenie stwierdzające, że wspólnie stoimy za naszymi ukraińskimi braćmi i siostrami oraz całkowicie i stanowczo potępiamy rosyjską agresję na Ukrainę" - przekazał w piśmie PZHL.

Władze polskiego hokeja apelują o to, by natychmiastowo zawiesić członkostwo Rosyjskiej Federacji Hokeja na Lodzie i Białoruskiej Federacji Hokeja w IIHF, a także ich przedstawicieli w strukturach IIHF. Do tego chcą, by natychmiast zawiesić współpracę z ligą KHL.

- Wiele stoi na podobnym stanowisku. Aby wprowadzić wszystkie zaproponowane rozwiązania, konieczna będzie organizacja nadzwyczajnego kongresu IIHF. Warto, bo Łukaszenka i Putin kochają ten sport. Takie sankcje naprawdę ich zabolą - komentuje Mirosław Minkina, prezes PZHL.

Zarówno Władimir Putin, jak i Aleksandr Łukaszenka dali się poznać jako pasjonaci hokeja. Nie raz widziano ich wspólnie na lodzie. Ostatnio pod koniec ubiegłego roku, kiedy spotkali się, aby porozmawiać o wspólnej polityce obu krajów. Po zakończeniu rozmów rozegrali mecz hokeja w Sankt Petersburgu – Putin strzelił siedem, a Łukaszenka dwie bramki.

Czytaj także: Oficjalnie: jest decyzja FIFA ws. Rosji! Jeden z najmocniejszych wpisów po decyzji FIFA ws. Rosji

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)