Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Oficjalnie: jest decyzja FIFA ws. Rosji!

FIFA nie wykluczy reprezentacji Rosji z rozgrywek międzynarodowych. Światowa federacja już przygotowała pakiet sankcji. "Dzisiejsza decyzja jest nie do zaakceptowania" - skomentował Cezary Kulesza.

Rafał Szymański
Rafał Szymański
Igor Diwiejew Getty Images / Stuart Franklin / Na zdjęciu: Igor Diwiejew
Przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę Rosjanie musieli liczyć się z poważnymi konsekwencjami. W tych okolicznościach polscy piłkarze stanowczo odmówili gry przeciw "Sbornej" w ramach baraży o awans na mundial.

W ślad za Polską poszli między innymi Szwedzi, Czesi i Anglicy. Minister sportu Kamil Bortniczuk domaga się wykluczenia Rosji z eliminacji mistrzostw świata. Władze FIFA pozostają jednak nieugięte.

W niedzielę ustalano szereg sankcji, które wejdą w życie w meczu z Biało-Czerwonymi (24 marca). Przedstawiciele FIFA chcą, by wszystkie spotkania barażowe zostały rozegrane w pierwotnie zaplanowanych terminach.

ZOBACZ WIDEO: Miał zawał serca na boisku! Wrócił do gry

Biuro rady FIFA oficjalnie ogłosiło, że kadra narodowa musi grać pod nazwą "Rosyjska Federacja Piłkarska", na neutralnym terenie, bez kibiców, hymnu i flagi. Nie trzeba było długo czekać na reakcję Cezarego Kuleszy.

"Dzisiejsza decyzja FIFA jest dla nas nie do zaakceptowania. W sytuacji wojny na Ukrainie nie interesuje nas gra pozorów. Nasze stanowisko pozostaje bez zmian: reprezentacja Polski NIE ZAGRA z Rosją w meczu barażowym, niezależnie od nazwy rosyjskiej drużyny. #solidarnizukraina" - napisał prezes PZPN w mediach społecznościowych.

Ponadto, w oświadczeniu, które opublikowano błyskawicznie po komunikacie FIFA, PZPN wezwał międzynarodową federację do "natychmiastowej reakcji na brutalną przemoc, którą codziennie obserwujemy na terytorium niepodległej Ukrainy". Oto pełna treść oświadczenia PZPN:

"Polski Związek Piłki Nożnej oświadcza, że w wyniku brutalnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i trwającej tam wojny, nie widzi możliwości rywalizowania z reprezentacją Rosji w barażach o awans do Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku bez względu na nazwę drużyny złożonej z rosyjskich piłkarzy oraz miejsce rozgrywania meczu.

W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, potępianej niemal na całym świecie, to jedyna decyzja, jaką możemy podjąć. Występ w meczu z reprezentacją Rosji byłby haniebny nie tylko dla naszych reprezentantów, ale dla całego środowiska piłkarskiego, byłby zaprzeczeniem solidarności z narodem ukraińskim. Jako związek piłkarski odmawiamy udziału w meczach barażowych, w których występuje drużyna z Rosji.

Jednocześnie wzywamy władze FIFA do natychmiastowej reakcji na brutalną przemoc, którą codziennie obserwujemy na terytorium niepodległej Ukrainy. Jeśli dokument Polityka praw człowieka FIFA (FIFA's Human Rights Policy) to coś więcej niż tylko słowa na papierze, teraz nadszedł czas, aby wprowadzić go w życie, wykluczając Rosyjski Związek Piłki Nożnej z eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku.

Cezary KULESZA, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej"

PZPN bierze pod uwagę różne warianty, w tym walkower. Według informacji WP SportoweFakty, reprezentacja Albanii nie zastąpi Polski w barażach - więcej TUTAJ.

Czytaj także:
Rosyjski dziennikarz mówi, jak Polacy są traktowani w ich kraju
Minister sportu spotka się z prezydentem FIFA. Chce wykluczenia Rosji z eliminacji MŚ

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Czy Rosja powinna zostać wykluczona z baraży?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×