Nagrody Fair Play PKOl za 2021 rok rozdane

W Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród
i wyróżnień Fair Play PKOl za rok 2021.


PC
Materiał Partnera Materiały prasowe / Materiał Partnera

Honorową Statuetkę Fair Play przyznawaną wybitnie zasłużonym dla ruchu olimpijskiego i promocji zasad fair play otrzymała Polska Agencja Antydopinogowa. Wyróżnienia za karierę sportową i godne życie po jej zakończeniu otrzymali wybitni polscy sportowcy: Otylia Jędrzejczak, Monika Pyrek i Tomasz Majewski.


W uroczystości udział wzięli m.in.: Anna Krupka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Maksym Muzyczko – Sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce, Prezesi Związków Sportowych, sportowcy i członkowie Klubu Fair Play PKOl oraz przedstawiciele Sponsorów i Partnerów PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. Międzynarodowy Komitet Fair Play reprezentował Gabor Deregan.

W roku 1977 Polski Komitet Olimpijski powołał do życia Komisję Fair Play, która odtąd co roku przyznaje nagrody zawodnikom, trenerom, działaczom, kibicom oraz organizacjom sportowym, honorując w ten sposób ich szczególne zasługi w promowaniu zasad czystej gry.
– Postawa fair play to jedna z nadrzędnych wartości w Ruchu Olimpijskim – ważna nie tylko na arenie sportowej, ale też w życiu codziennym. Polski Komitet Olimpijski co roku – od kilkudziesięciu już lat – nagradza i wyróżnia tych, którzy pokazują, że czysta gra to jedna z najważniejszych zasad. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. Niezmiernie się cieszę z waszej postawy. To wy codziennie udowadniacie, że to nie wynik sportowy, czy medal są najważniejsze, a uczciwość. Dziękuję też wszystkim naszym Sponsorom i Partnerom, bez których nie moglibyśmy w pełni realizować naszej misji – powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Co roku Nagroda Fair Play PKOl przyznawana jest w czterech kategoriach. Ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę i wyjątkowo trudną sytuację za wschodnią granicą, Polski Komitet Olimpijski i Klub Fair Play PKOl zadecydowały o przyznaniu dodatkowych wyróżnień.

– Jesteśmy tutaj, ponieważ łączy nas Fair Play. Chciałabym, aby to spotkanie było powodem do dyskusji o wartościach nie tylko w sporcie, ale również w życiu. W tym roku wobec trudnej sytuacji na Ukrainie zdecydowaliśmy się na przyznanie wyróżnień za szczególną postawę oraz pomoc dla Ukrainy i ukraińskich sportowców w trudnym czasie wojny. Cieszę się, że mimo tych ciężkich czasów sport ma moc zmieniania świata i jednoczenia ludzi – powiedziała Hanna Wawrowska, Przewodnicząca Klubu Fair Play PKOl.

Podczas uroczystości szczególne wyróżnienie otrzymał Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Andrzej Kraśnicki.

– W imieniu Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Fair Play serdecznie gratuluję Prezesowi Polskiego Komitetu Olimpijskiego otrzymanego wyróżnienia. Dyplom im. Jeana Borotra jest przyznawany osobom, którzy żyją zgodnie z wartościami fair play. Prezes Andrzej Kraśnicki otrzymał nominacje z różnych części świata, co tylko potwierdza jego wyjątkowe zasługi w promowaniu zasad czystej gry i za to serdecznie dziękuję – powiedział reprezentujący Międzynarodowy Komitet Fair Play – Gabor Deregan.

Uroczystość uświetnił występ muzyczny artystów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina.

54. Nagroda Fair Play PKOl
 
Honorową Statuetkę Fair Play przyznawaną wybitnie zasłużonym dla ruchu olimpijskiego i promocji zasad fair play otrzymała Polska Agencja Antydopingowa.
Wyróżnienia Fair Play im. prof. Zofii Żukowskiej za „promocję wartości fair play”
 
Elżbieta Kwiatkowska – pracowała w Polskim Komitecie Olimpijskim w latach 1968-2020. To również dzięki jej zaangażowaniu powstała sieć Klubów Olimpijczyka oraz szkół imienia Polskich Olimpijczyków.

Jerzy Kuciak – pasjonat sportu i olimpizmu. Od 1996 roku związany z SKS „JANTAR”. Jego największym osiągnięciem i dumą jest Domowe Muzeum Olimpijskie – znajduje się w nim wiele albumów, książek, kronik, albumów z autografami, pamiątek otrzymanych od olimpijczyków.

Zbigniew Kulik – od roku 1976 kieruje Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Od początku działalności muzeum aktywnie promuje wartości fair play – m.in. akcentując podczas spotkań z olimpijczykami (nie tylko z Dolnego Śląska) znaczenie czystej gry w sporcie.

Teatr WAM (Warsztatowa Akademia Musicalowa) – pierwszy musicalowo-edukacyjny teatr dla dzieci i młodzieży. Wśród ich repertuaru znalazł się musical „Fair Play” w reżyserii Pawła Podgórskiego – wielowątkowy spektakl o przyjaźni, miłości i przede wszystkim o trudnych relacjach pomiędzy młodymi ludźmi, a ich rodzicami, który w centrum zainteresowania stawia wartości fair play.

Wyróżnienia za „karierę sportową i godne życie po jej zakończeniu”
 
Monika Pyrek-Rokita – polska lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce. W ciągu kariery 68-krotnie poprawiała rekord Polski. Olimpijka z Sydney (2000), Aten (2004), Pekinu (2008) i Londynu (2012). Trzykrotna medalistka mistrzostw świata oraz wicemistrzyni mistrzostw Europy.

Po zakończeniu kariery zawodniczej założyła fundację własnego imienia – www.fundacjamonikipyrek.pl – realizującą projekty dla dzieci i młodzieży upowszechniające sport przez zabawę m.in. Monika Pyrek Camp, Alternatywne Lekcje WF, E-platforma, Monika Pyrek Tour. Od 2017 roku prowadzi Fundusz Stypendialny „Skok w marzenia” dla młodych sportowców.

Otylia Jędrzejczak – polska pływaczka specjalizująca się w stylu motylkowym i dowolnym, mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy na długim basenie, trzykrotna rekordzistka świata. Od 2021 prezes Polskiego Związku Pływackiego.W 2014 zarejestrowała Fundację Otylii Jędrzejczak, pod której szyldem wspiera młodych sportowców m.in. poprzez organizację obozów sportowych „Otylia Swim Tour” i realizowanie projektu „Mistrzynie w Szkołach’’ jak też organizuje zawody pływackie „Mikołajkowa Olimpiada Pływacka” i „Otylia Swim Cup”.

Tomasz Majewski – polski lekkoatleta, kulomiot, dwukrotny mistrz olimpijski. Wielokrotnie stawał na podium mistrzostw świata, mistrzostw Europy oraz halowych mistrzostw świata i halowych mistrzostw Europy. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski seniorów.Po zakończeniu kariery sportowej został wiceprezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i czynnie działa na rzecz sportu.

List gratulacyjny Fair Play 2021 w kat. „Czyn czystej gry”
 
Hanna Chojnicka – 12-letnia żeglarka, zawodniczka Jacht Klub Wielkopolski. W marcu, na treningu odbywającym się podczas zgrupowania na jeziorze Garda, zauważyła, że jedną z dziewcząt nieszczęśliwie i boleśnie uderzył w głowę bom, a jej łódka się wywróciła. Hania błyskawicznie zareagowała na tę sytuację – podpłynęła do koleżanki i pomogła jej wejść do swego OPTYMISTA. Następnie wskoczyła do zimnej wody jeziora i – po postawieniu łódki – podpłynęła i przekazała ją poszkodowanej żeglarce. Ważne jest i to, że na krótko przed tą sytuacją sama Hania poślizgnęła się i uderzyła nosem w burtę. Mimo bólu reprezentantka klubu z Wielkopolski nie zawahała się ani przez chwilę, by pośpieszyć z pomocą.

Wyróżnienie Fair Play Dziennikarzy Sportowych
 
Maja Włoszczowska – polska kolarka górska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Europy, wielokrotna mistrzyni Polski w cross-country. Współorganizatorka Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska Race. W sierpniu 2021 została wybrana na siedmioletnią kadencję do Komisji Sportowej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Materiał Partnera Materiał Partnera


Podziękowania Fair Play PKOl za „szczególną postawę oraz pomoc dla Ukrainy i ukraińskich sportowców w trudnym czasie wojny”

 • Siergiej Bubka – Prezes Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego;
 • Agnieszka Kobus-Zawojska – za bezinteresowną pomoc ukraińskiej wioślarce Ołenie Buriak oraz promocję pokoju podczas regat Henley Royal Regatta, gdzie wystartowała w parze właśnie z przyjaciółką Ołeną Buriak;
 • Marek Kolbowicz – za zorganizowanie pobytu, opieki medycznej i psychologicznej oraz edukacji dla ponad setki ukraińskich sierot z Zaporoża, które znalazły swój nowy dom w ośrodku „Szafir” w Moryniu;
 • Robert Korzeniowski – za zorganizowanie pobytu i treningów dla ukraińskiej młodzieży zainteresowanej sportem i za pokazanie, że uprawianie sportu jest prawem człowieka;
 • Adam Wiercioch – w imieniu duńskiej firmy informatycznej KMD Poland za zorganizowanie zbiórki komputerów dla najbardziej potrzebujących;
 • Iga Świątek – za słowa i czyny, które uświadamiają Polakom, że pomaganie jest naturalnym sposobem na zjednoczenie i za przypominanie, że nie można przyzwyczajać się do wojny. Ponadto za zainicjowanie meczu charytatywnego „Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy”, w którym zagrała również Agnieszka Radwańska;
 • Kamil Stoch – za głośne mówienie o wojnie i propagowanie pokoju w trakcie największych wydarzeń sportowych;
 • Stanisław Konarzewski oraz Wojciech Lewandowski – za inicjatywę w środowisku żeglarskim #STOPWAR Żeglarze przeciw wojnie, która zjednoczyła we wspólnym działaniu kilkadziesiąt osób, w tym olimpijczyków, mistrzów, dzieci oraz młodzież;
 • Robert Lewandowski – za działania na rzecz Ukrainy oraz spontaniczny gest założenia źółto-niebieskiej opaski kapitana drużyny;
 • Hubert Hurkacz – za przekazywanie 100 euro za każdy as serwisowy podczas meczów rozgrywanych w najważniejszych turniejach tenisowych na świecie;
 • Polski Związek Pięcioboju Nowoczesnego – za zainicjowanie pomocy dla ukraińskich sportowców w Drzonkowie (nie tylko pięcioboistów, ale także tenisistów stołowych) i wsparcie w organizacji pobytu, treningów i udziału w zawodach;
 • Paweł Krzywański – z Europejskiego Centrum Budo-Dojo Stara Wieś za wyjątkową inicjatywę edukacji młodzieży;
 • Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego – za opiekę, pomoc finansową i logistyczną podczas mistrzostw świata juniorów, a także organizację szkolenia i pobytu łyżwiarzy z Ukrainy w Polsce;
 • Polski Związek Żeglarski – za wsparcie inicjatywy #STOPWAR oraz przyjęcie żeglarzy wraz z rodzinami i organizację szkoleń;
 • Polski Związek Wrotkarstwa;
 • Polski Związek Hokeja na Trawie;
 • Polski Związek Hokeja na Lodzie;
 • Polski Związek Narciarski – za przyjęcie młodych skoczków narciarskich, narciarzy alpejskich i kombinatorów norweskich (około 100 osób) oraz zmianę w przepisach, zniesienie opłat startowych oraz pomoc logistyczną i sprzętową, a także zapewnienie pobytu w różnych ośrodkach i możliwość treningów w klubach;
 • Polski Związek Piłki Nożnej – za wsparcie młodych piłkarzy z Ukrainy, zmiany w przepisach dla ukraińskich piłkarzy oraz inicjację procesu wykluczenia Rosji z barażów i mistrzostw świata;
 • Polski Związek Pływacki – za koordynację pobytu ok. 200 pływaków z Ukrainy w różnych klubach i ośrodkach pływackich;
 • Polski Związek Kajakowy – za organizację szkolenia i zakwaterowania dla ok. 80 kajakarzy z Ukrainy;
 • Polski Związek Tenisowy – za udzielenie wsparcia finansowego dla ośrodka sportowego w Drzonkowie;
 • Polski Związek Szermierczy – za opiekę szkoleniową i socjalną nad liczną grupą szermierzy w różnych klubach i ośrodkach w Polsce;
 • Polski Związek Piłki Siatkowej – za koordynację pomocy w klubach dla ukraińskich siatkarzy, za bezpośrednią pomoc na polsko-ukraińskiej granicy i sprowadzanie rodzin oraz grup siatkarskich m.in. z Charkowa, Kijowa, Sum, Perwomajska, Zaporoża;
 • Polski Związek Towarzystw Wioślarskich – za zapewnienie pobytu i treningów dla młodych wioślarzy z Ukrainy;
 • Polski Związek Bokserki – za zniesienie opłat startowych dla ukraińskich zawodników, koordynację i opiekę szkoleniową dla 25 młodych pięściarzy z Ukrainy, udzielnie schronienia dla grup dzieci i rodzin w obiektach mieszkalnych klubów bokserskich w Polsce;
 • Polski Związek Alpinizmu – za bezkosztowe udostępnienie ścianek wspinaczkowych, zapewnienie pobytu dla 30 wspinaczy, pomoc finansową i trenerską podczas zawodów Pucharu Świata;
 • Polski Związek Zapaśniczy – za organizację pobytu i szkolenia w klubach zapaśniczych w całej Polsce.
 • Materiał Partnera Materiał Partnera


Historia Nagrody Fair Play PKOl
 
Rodowód nagród sięga roku 1963. To wtedy red. Tadeusz Olszański kierujący działem sportowym dziennika „Sztandar młodych” wraz z Tadeuszem Konwickim, Janem Strzeleckim i Andrzejem Ziemilskim i przy współpracy Klubu Dziennikarzy Sportowych zainicjował plebiscyt wyłaniający „Dżentelmena sportu”. Jego pierwszym laureatem został nasz wybitny pięściarz – trzykrotny medalista olimpijski i zdobywca czterech tytułów mistrza Europy – Zbigniew Pietrzykowski. W kolejnych latach wśród zdobywców tytułu „Dżentelmena sportu” byli m.in.: Egon Franke, Irena Szewińska, Waldemar Baszanowski, Ewa Kłobukowska, Józef Grudzień, Andrzej Bachleda, Ryszard Szurkowski.

W roku 1977 Polski Komitet Olimpijski powołał do życia Komisję Fair Play, która odtąd co roku przyznawała nagrody zawodnikom, trenerom, działaczom, kibicom oraz organizacjom sportowym, honorując w ten sposób ich szczególne zasługi w promowaniu zasad czystej gry. Laureatami zostawali zarówno powszechnie znani i utytułowani sportowcy, jak choćby: Andrzej Grubba, Stanisław Macur, Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz, Bartosz Kizierowski, Adam Małysz, Łukasz Kubot, Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran, jak i osoby dopiero przez Klub Fair Play „odkryte”, reprezentujące lokalne kluby i środowiska.

Za wszystkim stały godne wyróżnienia postawy lub czyny czystej gry. Nad trafnością decyzji o przyznaniu nagród zawsze czuwali kolejni przewodniczący Komisji/Klubu Fair Play – Janusz Górski, prof. Zofia Żukowska, prof. Halina Zdebska-Biziewska i obecnie – Hanna Wawrowska.

Nagroda przyznawana jest w następujących kategoriach:
 
Nagroda Fair Play PKOl – honoruje szczególny czyn „czystej gry”, którego dokonał zawodnik lub zawodniczka, zespół sportowy, trener lub działacz. Czynem tym pomógł innym, poświęcając nawet swoje szanse wygranej, dając tym samym wyraz szacunku dla pisanych i niepisanych praw w sporcie oraz swej humanistycznej postawy wobec innego człowieka.

Wyróżnienie indywidualne za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu – dla zawodnika lub zawodniczki, którzy wyróżnili się postawą fair play w sporcie oraz godnym życiem po zakończeniu kariery sportowej – osobistym, zawodowym, w działaniach na rzecz młodzieży uprawiającej sport itp.

Wyróżnienie za promocję wartości Fair Play – dla osób, stowarzyszeń lub instytucji, promujących ideę fair play oraz szczególnie aktywnie działających w zakresie jej upowszechniania i wdrażania.

Wyróżnienie Fair Play Dziennikarzy Sportowych – dla osób lub podmiotów nominowanych w kategorii 1 i 3.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×