Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Iwona Marcinkiewicz i Patrycja Maliszewska doradzą w rozwoju kariery dwutorowej!

Iwona Marcinkiewicz – łuczniczka, brązowa medalistka w IO w Atlancie (1996), olimpijka z Aten (2004); została doradcą ds. kariery dwutorowej w Polskim Komitecie Olimpijskim.

PC
Iwona Marcinkiewicz Materiały prasowe / Iwona Marcinkiewicz

Z kolei w Polskim Związku Łyżwiarstwa Szybkiego funkcję tę objęła Patrycja Maliszewska – łyżwiarka szybka specjalizująca się w short tracku, sześciokrotna medalistka mistrzostw Europy, mistrzyni Europy z Dordrecht (2015), dwukrotna olimpijka.

Doradca ds. kariery dwutorowej to jeden z elementów programu Olympic Committees for Dual Career finansowanego z środków Erasmus+. Program pilotażowo realizowany jest w PKOl i Polskim Związku łyżwiarstwa Szybkiego. Jego celem jest pomoc sportowcom w rozwoju ich karier – sportowej i pozasportowej.

Niezależnie od etapu kariery sportowej w jakim zawodnik się znajduje, zarówno sportowcy na początku kariery, top athletes jak i ci, którzy zakończyli już zawodowo uprawiać sport powinni mieć możliwość kontaktu z kompetentnym doradcą. Doradcy będą współpracować ze sportowcami, związkami sportowymi, Polskim Komitetem Olimpijskim oraz innymi podmiotami oferującymi specjalne programy w zakresie kariery dwutorowej. Wykorzystując swoją wiedzę o sporcie, oraz informacje o możliwościach jakie są oferowane przez te podmioty w zakresie kariery dwutorowej. Zadaniem doradcy będzie łączenie aktywności oferowanych przez pracodawców, uczelnie, związki sportowe z zawodnikami.

Patrycja Maliszewska Patrycja Maliszewska

Działalność doradcy ma być postrzegana jako mentora, który stymuluje sportowców do samodzielnego podejmowania decyzji o przebiegu swojego życia sportowego oraz pozasportowego. Zakończenie kariery sportowej to jednorazowy akt, lecz trzeba go traktować jako ciąg decyzji, proces, przybliżeń, który zaczyna się we wczesnym stadium kariery sportowej i trwa przez całą jej długość. Rolą doradcy ds. kariery dwutorowej pomoc zawodnikowi przejść łagodnie przez ten proces.

Polski Komitet Olimpijski w ubiegłym roku zainicjował projekt Olympic Committees for Dual Career realizowany z środków Erasmus+. Celem projektu jest wspieraniedwutorowej kariery sportowców oraz wprowadzenie innowacji cyfrowych w sporcie. Program projektu obejmuje badania w celu zrozumienia problematyki i potrzeb kariery dwutorowej sportowców – juniorów i seniorów w sportach olimpijskich w 5 krajach, na podstawie których powstanie katalog dobrych praktyk. Opracowany zostanie podręcznik z „mapą drogową” postępowania w zakresie dwutorowej kariery, a poprzez udział w otwartych kursach online zwiększana zostanie świadomość sportowców, juniorów i seniorów, na temat znaczenia kariery dwutorowej na różnych etapach kariery sportowej. W ramach projektu pilotażowo wdrażamy doradcę ds. kariery dwutorowej w Polskim Komitecie Olimpijskim oraz w Polskim Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Doradca ds. kariery dwutorowej będzie pełnił funkcję pierwszego kontaktu z zawodnikami w zakresie wiedzy o łączeniu kariery sportowej z edukacją i pracą zawodową.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×