Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

"Zegar tyka". Zamieszanie z kwalifikacjami do IO Paryż 2024

ASOIF naciska na MKOl. ws. podjęcia decyzji o ewentualnym dopuszczeniu sportowców z Rosji i Białorusi do udziału w kwalifikacjach olimpijskich.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Ważą się losy rosyjskich i białoruskich sportowców ws ich występu na IO w 2024 roku Getty Images / Steph Chambers / Ważą się losy rosyjskich i białoruskich sportowców ws. ich występu na IO w 2024 roku
Ciągła niepewność, co do pozwolenia rosyjskim sportowcom na zakwalifikowanie się do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 dotyczy "mniej niż połowy" z 32 dyscyplin -  poinformowało Stowarzyszenie Międzynarodowych Federacji Letnich Igrzysk Olimpijskich (ASOIF).

W styczniu MKOl zwrócił się do organizacji sportowych o znalezienie sposobów na to, by rosyjscy i białoruscy reprezentanci mogli rywalizować na igrzyskach w Paryżu pod neutralną flagą.

Azja i Afryka wspierają w tym MKOl, ale 34 państwa świata - w tym m.in. Polska, USA, Wielka Brytania i Japonia - oficjalnie sprzeciwiają się planowanemu dopuszczeniu przedstawicieli państwa-agresora do startu w Paryżu, grożąc nawet zbojkotowaniem imprezy.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Anita Włodarczyk i piłka nożna? No, no - zdziwicie się!

Problemem jest to, że decyzja dawno już powinna zostać podjęta. - Zegar tyka. Federacje sportowe potrzebują jasnego stanowiska MKOl. ws. Rosjan i Białorusinów. Ta niepewność paraliżuje kwalifikacje olimpijskie - powiedział Andrew Ryan, dyrektor wykonawczy ASOIF, cytowany przez espn.com.

- Jeśli mamy jednak uwzględnić rosyjskich sportowców jako "neutralnych", to jaka jest definicja tej neutralności? Nie sądzę, aby było to łatwe do określenia - podkreślił Ryan.

Zarząd MKOl pod przewodnictwem Thomasa Bacha zbierze się w dniach 28-30 marca w Lozannie. Wtedy być może zapadną ostateczne decyzje.

Zobacz:
Afryka daje "zielone światło". Radość w Rosji
Rosjanie i Białorusini na igrzyskach? Zdecydowana reakcja polskiego działacza

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×