Zasugerował, że Polska jest w stanie wojny. Skandaliczne słowa Rosjanina

MKOl warunkowo dopuścił Rosjan i Białorusinów do startu w międzynarodowych zawodach. Taka decyzja jest krytycznie przyjmowana w Rosji. Trener biathlonistów z tego kraju stwierdził, że sankcjami powinna zostać objęta także Polska.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Flaga Rosji Getty Images / SOPA Images / Na zdjęciu: Flaga Rosji
Od wybuchu wojny w Ukrainie sportowcy z Rosji i Białorusi byli zawieszeni i nie mogli startować w rozgrywkach rangi międzynarodowej. Tak było w wielu dyscyplinach sportu. Dla przykładu: Rosjan wykluczono z walki o awans do mistrzostw świata w piłce nożnej. Z kolei siatkarskie władze odebrały Rosji prawo organizacji mundialu.

Jednak po roku odkąd rosyjskie rakiety spadają na cywilne obiekty i giną tysiące ludzi, władze MKOl zmieniły zdanie. Przywrócono możliwość rywalizacji reprezentantów Rosji i Białorusi na arenie międzynarodowej, pomimo trwającej od 24 lutego 2022 r. inwazji zbrojnej reżimu Putina w Ukrainie.

"Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wydał zalecenie o pozwoleniu na starty Rosjanom i Białorusinom w sportach indywidualnych pod neutralną flagą" - poinformowały światowe władze olimpijskie w specjalnym komunikacie do mediów. Do tego dochodzą inne warunki. Zawodnik nie może być związany z klubem wojskowym i nie może jawnie popierać wojny.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: tak się bawili argentyńscy piłkarze. Był tam też Messi

I choć wydawało się, że takie warunki zostaną pozytywnie przyjęte przez Rosjan, to z kraju tego dochodzi coraz więcej krytycznych opinii. Uważają oni za nie do przyjęcia warunki dotyczące braku powiązania z klubem wojskowym, a także zapisów o braku poparcia dla barbarzyńskiej wojny.

Decyzja MKOl spotkała się z krytyką trenera męskiej reprezentacji biathlonu, Jurija Kamińskiego. Jego zdaniem nie tylko Rosjanie powinni zrezygnować z kontraktów z wojskiem, które wspiera sport. W rozmowie z "Ria Novosti" zasugerował on, że sankcjami powinni zostać ukarani także Polacy i Niemcy. Te słowa są szokujące.

- W naszej kadrze prawie wszyscy liderzy reprezentują wojskowy klub CSKA. Są możliwe inne opcje, mogliby przejść pod opiekę innych służb, np. celnych. Ale z drugiej strony: czy Polska nie jest w stanie wojny, czy co? Czy Niemcy nie są zaangażowane. Przecież walczymy z blokiem NATO - powiedział Kamiński. Uważa on, że "nie ma już konfliktu między Rosją a Ukrainą, która jest tylko narzędziem".

Czytaj także:
Bortniczuk pozwoli Rosjanom na powrót do zawodów. Ale jak podpiszą ten dokument
Kamil Bortniczuk zwrócił się do szefa MKOl. "To jest niedopuszczalne"

Czy Rosjanie powinni wystartować w igrzyskach olimpijskich w Paryżu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×